LABEL 59 – „Rzemiosło wczoraj, dziś i jutro” już w sprzedaży!
Wazon, w którego formie można odczytać ścieżkę, którą podążała nad ogniem wodzona grawitacją szklana masa. Drewniane krzesło, które zanim stanęło przy stole, było starannie heblowane przez stolarza. Filiżanka, której szkliwo zmieniło kolor po włożeniu do pieca. I wreszcie okładka (a nawet trzy!) bieżącego numeru magazynu „LABEL” z pracą utalentowanej artystki stworzoną poprzez efektowne połączenie techniki haftu i patchworku.
Autor: IZ
W tym numerze naszego magazynu z wielkim zainteresowaniem i uwagą przyglądamy się współczesnemu rzemiosłu. Prezentujemy Wam sylwetki wspaniałych artystów rzemieślników, dla których sztuka użytkowa to pasja i sposób na życie.
Alicja Kozłowska, Malwina Kleparska, Ambre Jarno, Marianne Seiman, Laetitia Jacquetton, Jan Białkowski to osoby niezwykłe – pełne wiary w to, co robią, i przekonane o sile ludzkiej kreatywności. Ale czy to wystarczy, żeby z odwagą patrzeć w przyszłość rzemiosła? O tym rozmawiamy m.in. z projektantką biżuterii Anną Orską, która od lat wspiera sztukę użytkową tworzoną w warsztatach na całym świecie.
To wydanie magazynu „LABEL” to także wielka gratka dla miłośników wnętrz ze sztuką i meblami vintage. Zaglądamy bowiem m.in. do pięknego apartamentu w Nowym Jorku i do domu w Sydney, w których pierwsze skrzypce grają niesamowite obrazy. A także do mieszkania w Prowansji, w którym próżno szukać odniesień do francuskiego Południa, ale jest za to wiele nawiązań do stylu lat 20. i 80. XX wieku oraz masa przedmiotów ręcznie wykonanych z lokalnych materiałów.
Zajrzymy też do londyńskiego domu, w którym projektanci, wzorując się na słynnym mieszkaniu Yves’a Saint Laurenta stworzyli oryginalną mieszankę stylu mid-century i art déco. Drzwi do swojego mieszkania otworzył nam także berliński projektant Gisbert Pöppler. W jego mistrzowsko zaaranżowanym królestwie, które znajduje się blisko słynnego Checkpoint Charlie, czekają na Was niesamowite przedmioty – lada z dawnego domu towarowego w roli stołu, fotele, które kiedyś stały w budynku Rady Państwa NRD, i stare krzesło dyrygenta.
Tęsknotę za przeszłością poczujecie również na stronach naszego magazynu, które poświęciliśmy podróżom. Poznacie na nich historię indyjskiego hotelu Villa Palladio, w którego wnętrzach dominuje czerwień, a w ogrodzie jest scenografia idealna do filmów Disneya. Pokażemy Wam także amerykańską farmę Flamingo Estate, którą pokochali hollywoodzcy celebryci.
Z kolei nasz dział architektury to już świat daleki od fantasmagorii i filmowych scenariuszy. Czeka w nim na Was fascynująca rozmowa z Filipem Springerem, który – żeby napisać swoją najnowszą książkę „Mein Gott, jak pięknie” – wsiadł na rower z plikiem starych map i przyjrzał się pruskim krajobrazom.