Już wkrótce nowa odsłona Łódź Design Festival
Najlepsze polskie produkty, innowacyjne rozwiązania od najzdolniejszych młodych projektantów, ilustracje przygotowane przez czołowych polskich artystów i celowo nieukończone prace rodzimych rzemieślników. Dla publiczności Łódź Design Festival już 14 maja otworzą się wyjątkowe wystawy przygotowane w popularnych lokalizacjach na terenie centrum miasta. Hybrydową, majową edycję uzupełnią interesujące wydarzenia online z udziałem wiodących specjalistów z branży projektowania i budowa szczególnej wyspy.
Majowa odsłona Łódź Design Festival wystartuje pod hasłem LEPIEJ i potrwa aż 10 dni. Na festiwalową publiczność będą czekały interesujące wystawy w przestrzeni miejskiej i szereg wydarzeń online – wszystko to bezpłatnie i bez rejestracji. Już po raz trzeci dzięki współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi najzdolniejsi polscy ilustratorzy podejmą próbę zaprezentowania w formie projektów graficznych słów i zwrotów funkcjonujących w mowie łódzkiej.
Wystawa „Słownik kultury łódź/ludz-kiej” będzie kontynuacją „Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy” z 2019 roku oraz ubiegłorocznego „Słownika współczesnych łodzianizmów”. Celem projektu jest wzbogacanie słownika złożonego z ilustracji o kolejne hasła, dokumentujące Łódź widzianą oczami najlepszych polskich grafików. W Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113 zawiśnie 14 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej.
Na nietypowej wystawie W jaskini. Przedmioty „rodzaju widzialnego”, która stanie w pawilonie wystawowym na terenie Piotrkowskiej 217, pokazane zostaną niedokończone prace rzemieślników ze Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło. Niektóre to obiekty niekompletne, nad innymi twórcy pracowali w ostatnim czasie i przerwali tę pracę, by pokazać je na wystawie. Wszystkie zostały zatrzymane na jednym z etapów procesu twórczego. Nie wiadomo, jakie miały być. Ich skończona forma pozostaje tylko w sferze wyobrażeń i możliwości. Dlatego prace zostały opisane w trybie przypuszczającym, który określa figurę w domyśle, może wzór, może dążenie. Co jest w domyśle? Jaki to wzór? Dążenie do czego? Na te pytania odpowiadają sami twórcy – w przestrzeni ekspozycji znajdują się odnośniki do wywiadów wideo z rzemieślnikami.
Organizatorzy zdradzają również kolejne szczegóły zapowiadanych już wcześniej wystaw towarzyszących konkursowi make me! i plebiscytowi must have. Najważniejsze wystawy tegorocznej edycji powstaną w przeszklonych pawilonach wystawowych, zapewniając publiczności bezpieczeństwo i komfort zwiedzania. Ponadto obie zostaną zaprezentowane w najpopularniejszych łódzkich lokalizacjach, chętnie odwiedzanych zarówno przez mieszkańców, jak i odwiedzających Łódź turystów. Wystawa finalistów międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! powstanie na OFF Piotrkowskiej.
Dzięki wsparciu Ceramiki Paradyż do najzdolniejszych trafią nagrody finansowe make me! Paradyż Awards w wysokości 60 000 zł. Nagrodę make me! Interprint Award w wysokości 10 000 zł przekaże jej sponsor, firma INTERPRINT Polska.
Publiczność zainteresowana najlepszymi przedmiotami stworzonymi przez czołowych polskich projektantów z pewnością wybierze się w połowie maja na rynek słynnej Manufaktury. To właśnie tam, na popularnym Rynku Włókniarek Łódzkich, drugi rok z rzędu stanie wystawa wyróżnionych w tegorocznej edycji plebiscytu must have, od 10 lat wyłaniającego najlepsze polskie wdrożenia, które powstały dzięki współpracy projektantów z producentami. Listę 75 wyróżnionych, których wskazała Rada Ekspertów plebiscytu, organizatorzy ŁDF opublikują przed rozpoczęciem 15. edycji festiwalu. Już teraz zdradzają jednak, że aż 50 z nich będzie można zobaczyć na ekspozycji zatytułowanej „natura kultura", przygotowanej przez Joannę Górę-Raurowicz, Magdalenę Michalczyk oraz Katarzynę Similak, czyli Pracownię w przestrzeni i 2x3 creative studio.