Moda jest jak muzyka – rozmowa z duetem Paprocki&Brzozowski

Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski – utalentowani absolwenci Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi od 2000 roku tworzą duet Paprocki&Brzozowski. Sygnowane ich nazwiskami kolekcje to przede wszystkim oryginalne pomysły, niebanalna konstrukcja i przykuwające uwagę detale. O dwóch dekadach spędzonych w branży modowej i kreatywnym procesie twórczym rozmawiamy z projektantami tuż przed premierą ich najnowszej, długo wyczekiwanej kolekcji.

Autor: IZ

Zdjęcia: Filip Okopny

https://paprockibrzozowski.com/en/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jesteście obecni w branży modowej już ponad 20 lat. To bardzo długo!

Marcin: W tym roku mijają dokładnie 22 lata, odkąd zaczęliśmy razem pracować. Nasza współpraca rozpoczęła się, kiedy byliśmy jeszcze na studiach. Stworzyliśmy wspólną metkę w 2000 roku. Zabawne jest to, że początkowo napis na niej brzmiał: „Brzozowski&Paprocki”, ale wszystkim bardzo źle się to wymawiało, więc stwierdziliśmy, że zamienimy kolejność nazwisk na „Paprocki&Brzozowski”.

Jak z Waszego punktu widzenia - jako projektantów - zmienił się świat mody przez te 20 lat?

Mariusz: Bardzo się zmienił – 20 lat to jednak szmat czasu! Dzisiejsza moda jest o wiele szybsza niż ta sprzed dwóch dekad. Kolekcje zmieniają się już nie tylko z sezonu na sezon, ale też z miesiąca na miesiąc. Mamy chociażby wśród niektórych projektantów trend na dodatkowe „dropy”. Ludzie bardzo szybko się też wszystkim nudzą. 

 

Tych 20 lat to też okres pandemii, który spowodował z kolei moment zatrzymania, refleksji, ale także doceniana mody. Czujemy, że teraz wszyscy chłoną ją jakby na nowo. Jakiś czas temu wszyscy w końcu wyszliśmy na zewnątrz i mamy ochotę założyć na siebie coś nowego, i oczywiście innego niż dresy. 

Zauważyliśmy, że nasze klientki coraz bardziej pragną się stroić, ubierać bardziej elegancko i odejść od tej codziennej, dresowej historii, która była bardzo silnie obecna w czasie pandemii. Bardzo nas cieszy, że na tę potrzebę możemy odpowiedzieć.

Marcin: Przez 20 lat zmieniło się również nasze podejście do mody. Na początku bardzo eksperymentowaliśmy i poruszaliśmy wiele różnych estetyk, szukając swojego stylu. Pracując we dwójkę, mieliśmy wiele różnych pomysłów, co często było bardzo trudne do ujarzmienia. Jesteśmy też osobami, którym wszystko szybko się nudzi, więc skakaliśmy po różnych stylistykach. Od jakiegoś czasu zdajemy już sobie jednak sprawę, że DNA naszej marki to przede wszystkim połączenie romantyki i rock and rolla, więc staramy się konsekwentnie rozwijać  ją w tę stronę.

Te dwie dekady to też ogromny rozwój social mediów, a co za tym idzie – bodźców wizualnych. Kiedy patrzymy na zdjęcia w internecie, może nam się wydawać, że niemal wszystko już było i chyba trudno wymyślić coś nowego. A może się mylę? Co Wy o tym sądzicie? Dzisiejsza „kultura obrazkowa” to dla Was przekleństwo czy ciekawa inspiracja? 

Mariusz: Oczywiście masz rację, ale muszę opowiedzieć ciekawą anegdotę sprzed doby internetu. Nasza praca dyplomowa była inspirowana nagością. Zrobiliśmy w jej ramach kolekcję, w której skład wchodziły ubrania z nadrukowanymi częściami ciała. Dwa lata później taką samą kolekcję zrobił Jean Paul Gaultier. W czasoprzestrzeni krążą więc nie tylko zdjęcia, ale też pewne idee. Oczywiście nigdy w życiu nie pozwolilibyśmy sobie na stwierdzenie, że Jean Paul nas skopiował! Wpadł po prostu na podobny pomysł. W obecnych czasach social media, w tym instagram, bardzo spłycają życie, ale też są niesamowitym źródłem inspiracji. 

Marcin: Myślę sobie, że z modą jest teraz tak, jak z każdą inną dziedziną sztuki, z muzyką czy z filmem – że tak naprawdę wszystko już było, więc jest tylko kwestia tego, jak te elementy na nowo wykorzystamy i jak je pokażemy. Zawsze jednak szczyciliśmy się tym, że robiąc kolekcję, nigdy nie korzystaliśmy z książek trendowych. Zawsze inspirowaliśmy się tym, co nam w duszy gra, a i tak jednocześnie byliśmy w trendach. Jeśli więc się jest tak długo w branży jak my i cały czas przeżywa się zachodzące zmiany, to naturalnie wychodzi to z człowieka. Nie jest to okazyjne, ale jedna kolekcja przechodzi w drugą.

 

Opowiedzcie więc, proszę, coś więcej o tym, jak się Wam pracuje w duecie.

Mariusz: Jesteśmy bardzo różni, jeśli chodzi o charaktery, ale generalnie mamy podobne gusta, lubimy podobne rzeczy… Chociaż zauważyliśmy, że z wiekiem coraz bardziej się rozchodzimy także pod tym względem, co akurat bardzo nam odpowiada. Uważamy, że jest to na plus dla naszej kreatywności i wprowadza do naszych kolekcji większą różnorodność.

Marcin: Oczywiście dalej rozumiemy się bez słów i ostatecznie podoba nam się to samo, ale nasze estetyki zaczęły się bardzo różnić. Potwierdzam jednak to, co mówi Mariusz, że jest to bardzo dobre, bo przynajmniej nie jest nudne. 

Kiedyś byliśmy bardzo do siebie podobni we wrażliwości na określoną estetykę. Teraz ta wrażliwość u każdego z nas poszła w nieco inną stronę  i dzięki temu, jak wspomniałem, pracuje się jeszcze ciekawiej.

Zdarza Wam się kłócić albo wzajemnie krytykować?

Mariusz: Tak, oczywiście, ale to są bardzo twórcze kłótnie, które w finale doprowadzają do czegoś fajnego.

Marcin: Mamy taki system pracy, że jeśli coś się nie podoba nam obu, odstawiamy to na bok i wracamy do tego za jakiś czas albo w ogóle to porzucamy, jeśli nie dojdziemy do porozumienia. Moim zdaniem praca w duecie uczy wiele pokory i odsuwania swojego ego na bok. To też poszukiwanie kompromisu. Chociaż teraz, kiedy o tym myślę, chyba nigdy nie było tak naprawdę burzliwie… Raczej cały czas działamy we wspólnej sprawie i szybko musimy dojść do porozumienia.

Co więcej, uważam, że nigdy nie chciałbym zajmować się samodzielnie tym, co robię. Po pierwsze, dlatego że jestem osobą bardzo niezdecydowaną. Nawet wtedy, gdy muszę wybrać między dwiema rzeczami, potrzebuję wsparcia w podjęciu decyzji. Po drugie, nigdy nie poszedłbym sam na żadną imprezę publiczną – albo bym się wstydził, albo nie wiedziałbym, co ze sobą zrobić. 

Mariusz: Ja tylko dodam, że Marcin jest na tyle niezdecydowaną osobą, że musi się zawsze podeprzeć cudzym zdaniem, ale w ostateczności i tak zrobi wszystko… po swojemu. 

 

Chciałabym też zapytać o Wasz romans ze światem wyposażenia wnętrz oraz o powstanie linii „Living by Paprocki & Brzozowski”. Opowiedzcie, proszę, jak się to wszystko zaczęło.

Mariusz: Uważamy, że świat mody i dizajnu wzajemnie się ze sobą przenikają. Tu i tam korzysta się z tych samych trendów. Linia „Living by Paprocki & Brzozowski” na razie nie jest bardzo rozbudowana, ale intensywnie pracujemy nad nową kolekcją.

Marcin: Wszystko tak naprawdę zaczęło się od naszej współpracy z firmą Urzędowski, która jakiś czas temu zaproponowała nam zaprojektowanie okien i drzwi. Na samym początku ta propozycja była dla nas zaskakująca, zastanawialiśmy się, czy w ogóle mamy podjąć ten temat. Po różnych wspólnych rozmowach stwierdziliśmy jednak, że jest to dla nas tak abstrakcyjne i nowe, że podejmiemy wyzwanie i ostatecznie wyszło z tego coś bardzo fajnego. 

Potem bardzo długo współpracowaliśmy z firmą Miloo Home  – stworzyliśmy dla niej tekstylia, komplety bombek świątecznych na choinkę,  itd. I cały czas nabieraliśmy większego apetytu na tego typu projekty. Sami uwielbiamy gadżety do domu typu świece, dyfuzory, poduszki, więc kiedy pojawiła się możliwość stworzenia naszej autorskiej  linii, byliśmy tym bardzo podekscytowani. Pierwsza kolekcja nie jest bardzo rozbudowana ze względu na to, że najpierw chcieliśmy poeksperymentować, znaleźć swoją stylistykę w nowym obszarze jakim są akcesoria do domu , a także zobaczyć, jak projekty living zostaną  przyjęte przez naszych klientów.


Kolekcja stworzonych przez Was elementów wyposażenia wnętrz jest rzeczywiście bardzo spójna z Waszą marką modową. Już na pierwszy rzut oka widać, że to Wasze projekty.

Mariusz: Tak, ponieważ nie potraktowaliśmy tej linii jako całkowicie nowego tworu, ale coś, co wychodzi z naszego DNA. Zawarliśmy w tych projektach chociażby charakterystyczne dla nas pomieszanie romantyki z rock and rollem. Chcieliśmy, żeby to wszystko było bardzo autentyczne i spójne z ideą naszej marki.

Ponieważ spotykamy się na dwa dni przed Waszym pokazem, muszę spytać, jak zazwyczaj wygląda proces pracy nad modową kolekcją Paprocki&Brzozowski?

Mariusz: Akurat nad tą kolekcją zaczęliśmy prace cztery miesiące temu. Przez ten czas rzeczywiście kolekcja sukcesywnie się rozwijała, rozwijały się idee, które się w niej pojawiały. I to jest taki proces twórczy, który w zasadzie trwa do samego pokazu. Właściwie jeszcze teraz tworzymy coś na ostatnią chwilę, bo cały czas pomysły buzują nam w głowie. 

 

Widziałam na Waszym profilu na Instagramie, że jeszcze wczoraj do jednego z ubrań przyczepiliście kryształy. 

Mariusz: Zgadza się. Właśnie dosłownie przed chwilą kończyłem czarny garnitur z kamieniami Swarovskiego, który tu wisi.

Marcin: W niektórych momentach, kiedy jest bardzo dużo pracy, rzeczywiście osobiście musimy wesprzeć nasze panie krawcowe i są to najczęściej prace ręczne. Wracając jednak do pytania o proces twórczy, to za każdym razem, w przypadku poszczególnych kolekcji, wygląda to inaczej. 

Przed pandemią był straszny pęd, wręcz obowiązek tworzenia kolekcji regularnie. Wpadliśmy w taki rytm, tworząc dwie, a nawet więcej kolekcji rocznie. Przez pandemię trochę odpoczęliśmy, zastanawialiśmy się, jacy chcielibyśmy być dalej. I stworzyliśmy linię eleganckich, bardzo kobiecych ubrań „Timeless”, która w naszym butiku jest dostępna obok linii ubrań komfortowych, basicowych. 

 Po zakończeniu lockdownu mieliśmy też niedosyt pokazów mody. I kiedy wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić pokaz mody w Elektrowni Powiśle, zaczęły pojawiać w naszej głowie nowe idee z tym związane. 

 

Ten proces był z jednej strony bardzo spokojny, bo mieliśmy bardzo dużo czasu. Natomiast z drugiej strony wydawało nam się, że ta kolekcja będzie wyjątkowo zróżnicowana, bo „nawciskaliśmy” do niej wszystkie nasze pomysły, które nam przez ostatnie dwa lata siedziały w głowach.

Jakie to pomysły?

Marcin: W kolekcji znalazło się dużo wspomnień, sentymentalnych patentów sprzed lat, co jest dla nas wyrazem kultywowania DNA marki. Są to tatuażowe koronki, żeby było romantycznie, powracamy też do piór, z którymi swego czasu eksperymentowaliśmy. Wtedy były one dla kobiet zbyt ekstrawaganckie, natomiast dziś okazują się pożądane.

Mariusz: Na pewno będzie dużo błysku i dużo lekkości. Postawiliśmy też na kolor i na ponadczasową klasykę, czyli będą bardzo fajnie skrojone damskie garnitury. Troszkę nawiązujemy też do lat 90. – z bardzo krótkimi żakietami i szerokimi spodniami z wysokim stanem. Będzie w tym z pewnością duża różnorodność, niewątpliwie chcemy wszystkich zaskoczyć. 

Marcin: Przede wszystkim jednak przyświeca nam takie łączenie estetyk, dzięki któremu ma nie być nudno. 

Zresztą zawsze staraliśmy się łączyć coś, co do siebie pozornie nie pasuje. A wspólnym mianownikiem będzie już wspomniane wcześniej połączenie romantyki i rock and rolla.

Podczas naszej rozmowy pojawiło się bardzo dużo rockandrollowych odniesień. Pozwolę więc sobie zamknąć ją także nieco muzycznie. Niedawno w Warszawie był wspaniały koncert Guns N’ Roses – zespołu, z którym przez te romantyczne i rockowe inspiracje bardzo mi się kojarzycie. Życzę Wam, żebyście będąc w wieku grających w nim muzyków, mieli takiego samego powera jak oni i taką samą energię do robienia tego, co w życiu kochacie.

 

Mariusz i Marcin: Bardzo dziękujemy! Póki co, odpukać, energia jeszcze jest! 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.