Nie przegap: Wystawa „Euforia. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku”. Te miejsca ukształtowały stolicę

Fugazi, Filtry, Chłodna 25 czy Le Madame. Tych miejsc nie trzeba przedstawiać, przez lata zdążyły obrosnąć już w legendy i rzesze wyznawców. Wystawa w Muzeum Woli to próba przypomnienia tych kultowych miejscówek. Ale nie tylko o imprezy chodzi. Twórcy ekspozycji przyglądają się roli, jaką kluby odegrały w kontekście kulturowym i społecznym. To nieoczywiste spojrzenie na polską rzeczywistość między upadkiem komunizmu a wstąpieniem do UE.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.muzeumwoli.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Warszawska scena klubowa w nieoczywisty sposób odzwierciedlała zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze po 1989 roku. Fugazi, Filtry, CDQ czy Piekarnia były niezależnymi, autorskimi inicjatywami, które mogły powstać tylko w pierwszych latach transformacji. Z pozoru bardzo od siebie różne, ale połączone pionierską energią, wszechobecnym poczuciem euforii i wspólnoty. W XXI wieku na mapie Warszawy pojawiły się też klubokawiarnie. Le Madame czy Chłodna 25 to już nie tylko miejsca koncertów i imprez, lecz także przestrzenie zaangażowane. Tam powstawały organizacje pozarządowe i zawiązywały się ruchy społeczne. Te miejsca wpłynęły na rozwój clubbingu i związanej z nim sceny muzycznej, ale były również przyczółkami kultury niezależnej – teatru, sztuk wizualnych, literatury oraz miejscami dalece inkluzywnymi i nienormatywnymi.

"EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku to subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter warszawskiej sceny klubowej" – mówi Konrad Schiller, kurator wystawy. Jednocześnie to opowieść o krótkotrwałości charakterystycznej dla tamtego czasu, niektóre miejscówki równie szybko zniknęły z mapy Warszawy, jak nagle się na niej pojawiły.

Wystawa to nie tylko wgląd w warszawską klubowość okresu przemian, lecz także próba spojrzenia na ten aspekt kulturowego dziedzictwa Warszawy, który do tej pory rozgrywał się we wspomnieniach. Staje się on przyczynkiem do napisania historii miasta z klubowej perspektywy. "Na wystawie pokażemy zarówno zdjęcia ze zbiorów prywatnych, materiały wideo, ale przede wszystkim liczne druki ulotne: plakaty, bilety, ziny. Wiele z nich nigdy wcześniej nie było prezentowanych publicznie" – mówi Konrad Schiller, kurator wystawy.

Klub Fugazi, Piotr Wolfram, Waldek Kruk, Adam Filip Książek, 1992, fot. Piotr-Wolfram

W Warszawie po 1989 roku wszystko było możliwe. Prywatne biznesy wybuchały w każdej możliwej skali, a przestrzenie dotąd państwowe nagle udawało się wynająć. Wspólnym wysiłkiem przeistaczano je w miejsca oryginalne, specyficzne i wyjątkowo jaskrawo oddające klimat transformacyjnej gorączki.

Klub Fugazi działał przez zaledwie 11 miesięcy, od 10 stycznia do 2 grudnia 1992 roku. Historię Fugazi otworzył 21-dniowy maraton koncertów, a kolejne 10 miesięcy to 150 wydarzeń i 350 zespołów, dwie sceny i drzwi otwarte niemal przez całą dobę. W klubie grały już uznane gwiazdy muzyki niezależnej, by wspomnieć Kult, który dał czterogodzinny koncert. Debiutowały m.in. Wilki, a występ w Fugazi był początkiem wielkiego powrotu Maanamu w latach 90.

Klub Filtry, 1993, fot.Tomasz 'Waciak' Wojcik

Klub Filtry wprowadzał do stolicy muzykę elektroniczną od 1992 do 1994 roku. W piwnicy i kotłowni instytutu maszyn matematycznych – stąd rury, kotły, zawory – odbywały się pierwsze imprezy techno i klubowe rave’y, ale także koncerty czy happeningi. W Filtrach funkcjonowała też pionierska instytucja DJ-a rezydenta. Surowy industrialny wygląd uzupełniały fluorescencyjne tribalowe malowidła na ścianach, suficie i podłodze, jarzące się w ultrafiolecie i świetle stroboskopów. Na styku muzyki i performansu intensywnie działa grupa Drastic Dracula Movement (Xawery Żuławski, Michał Englert, Michał Szałajski, Mateusz Szlachtycz i Michał Rogalski).

Twócy wystawy przypominają także dwa kluczowe dla środowiska hiphopowego kluby, czyli Alfa i Paragraf 51 (później pod nazwą Fresh), gdzie oprócz koncertów i setów DJ-skich odbywały się regularnie występy breakdance i bitwy MCs. Jest też przestrzeń dla miejsc, które utrzymały się dłużej na warszawskiej scenie klubowej. Piekarnia przez ponad dekadę przyciągała tłumy przemyślanym line-upem i cyklicznymi imprezami, które szybko zyskały status kultowych. Muzycznie Piekarnia serwowała house, breakbeat i acid jazz. Bartek Winczewski i DJ Glasse zainicjowali cykl imprez „Import” – od tamtego momentu w klubie regularnie grały zagraniczne gwiazdy. Równie popularne były kolejne: „Back to Groove”, „Acieed” czy legendarne „Love Bomb!”. Z kolei CDQ, czyli Centralny Dom Qultury, zasłynął znakomitym i zróżnicowanym line-upem koncertowym i DJ-skim, regularnie gościł artystów i artystki z zagranicy. Klub był bliski środowiskom wolnościowym i artystycznym.

Le Madame, 2004, fot.Katarzyna Szustow

Początek XXI wieku to czas nowego typu lokalu – klubokawiarni. Wieczorami odbywały się w nich imprezy i koncerty, ale miejsca te równie prężnie działały także za dnia, jako otwarte, społeczne przestrzenie. Le Madame był/a kawiarnią, parkietem, sceną teatralną, galerią sztuki, ale także miejscem dyskusji publicznej i aktywności politycznej. Klubokawiarnię cechowała radykalna otwartość i otwarcie na grupy marginalizowane przez tożsamość, seksualność czy niepełnosprawność. Le Madame było miejscem otwartym dla społeczności LGBTQ+, działały tam m.in. Zieloni 2004, Porozumienie Kobiet 8 marca, Kino Polska, Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW, Pro Varsovia, Stowarzyszenie Drama czy Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

Bar Klubokawiarni Chlodna 25, 2005-fot. Chlodna 25

Chłodna 25 od otwarcia w 2004 roku działała jako miejsce otwarte na wszelkie inicjatywy, reagujące na potrzeby gości. Serwowano kawę, cykliczne niedzielne śniadania, a wieczorami odbywały się koncerty i imprezy, ale niemniej ważne były debaty, warsztaty, pokazy filmów, wystawy sztuki czy spotkania wspólnot sąsiedzkich. Ten nowy format działalności sprawił, że na Chłodnej zawiązywały się inicjatywy artystyczne i społeczne, z których wiele dziś kształtuje polską politykę i kulturę.

Na Chłodnej 25 regularnie działały: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę”, Stowarzyszenie Pasaż Antropologiczny, internetowy magazyn „Dwutygodnik”, Teatr Improwizowany Klancyk, Fundacja Teatru Montownia, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Na wystawie można zobaczyć też archiwalne numery „Brumu”, „Plastiku”, „Ślizgu” czy „Machiny” - magazynów, któe promowały kluby alternatywne i wydarzenia się w nich odbywające. Będzie też okazja posłuchać audycji Radiostacji, legendarnej niezależnej rozgłośni, która nadawała całe spektrum dźwięków: od muzyki etno, przez elektronikę i hip-hop, aż po metal i hardcore punk.

Program z koncertami Klubu Fugazi w formie zina, 1992, fot. Waldemar Czapski

Wystawa EUFORIA. O warszawskiej scenie klubowej po 1989 roku potrwa od 9 maja do 15 grudnia 2024 roku w Muzeum Woli na ul. Srebrnej 12. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń -  od połowy maja do końca września w pierwszą i ostatnią sobotę miesiąca, jeśli tylko pogoda dopisze, przed Muzeum Woli odbywać się będą sety DJ-skie. Pierwszy set zaplanowany jest na 25 maja i nawiąże do działalności klubów Fugazi i Filtry. Odbędą się także trzy oprowadzania kuratorskie oraz spotkania i rozmowy z twórcami klubów i z DJ-ami.

Na podstawie: informacja prasowa Muzeum Woli

Więcej o wystawie na www.muzeumwoli.pl.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.