„Pod jednym niebem" – wystartował międzynarodowy festiwal światła i sztuki w Rijadzie
Właśnie rozpoczął się widowiskowy festiwal światła i sztuki w Rijadzie, który przyciąga gości spektakularnymi instalacjami autorstwa artystów z całego świata.
Festiwal Noor Riyadh potrwa od 18 marca do 12 czerwca, a instalacje miejskie podziwiać będzie można od 18 marca do 3 kwietnia. Wystawa „Light Upon Light: Light Art since the 1960s” i cykl aktywności miejskich dostępne będą dla zwiedzających od 18 marca do 12 czerwca.
W festiwalu wezmą udział międzynarodowe sławy, takie jak Daniel Buren, Carsten Höller, Ilya i Emilia Kabakov, Yayoi Kusama, Dan Flavin i Robert Wilson, a także Karolina Halatek – polska artystka wykorzystująca światło jako centralne medium w swojej pracy, tworząca doświadczalne przestrzenie site-specific, które łączą w sobie elementy wizualne, architektoniczne i rzeźbiarskie. Tematem przewodnim festiwalu, wybranym jako symbol jedności, jest hasło „Pod jednym niebem”.
Noor Riyadh, jeden z najbardziej ekscytujących festiwali światła i sztuki na świecie, to najwyższej jakości dzieła świetlne, rozproszone na największym jak dotąd obszarze miejskim. Po raz pierwszy nocne niebo stolicy Arabii Saudyjskiej rozświetlą spektakularne instalacje, które będzie można podziwiać do 3 kwietnia. Noor Riyadh to część większego programu Riyadh Art, w ramach którego zainwestowano w ponad 1000 prezentowanych publicznie dzieł sztuki, aby zamienić miasto w swoistą galerię bez ścian.
Hosam al-Qurashi, doradca ds. marki i marketingu przy Królewskiej Komisji Miasta Rijad powiedział:
„Ten wspaniały festiwal jest metaforą przemiany Rijadu. Jest odzwierciedleniem naszych ambicji, aby do 2030 roku stać się jednym z najbardziej konkurencyjnych i przyjaznych mieszkańcom miast na świecie”.
Festiwal Noor Riyadh to 33 miejskie instalacje obejmujące wszystkie formy sztuki świetlnej, między innymi rzeźby, projekcje, pokazy interaktywne, dzieła kinetyczne i immersyjne, rozproszone po całym mieście, aby przyciągać uwagę mieszkańców i gości oraz zapewnić im rozrywkę. Poza miejskimi instalacjami, wystawa zatytułowania „Light Upon Light: Light Art since the 1960s” to największa retrospektywna wystawa prac świetlnych 30 artystów.
W ramach festiwalu zorganizowano również ponad 270 specjalnych aktywności, między innymi wycieczki, dyskusje, warsztaty, zajęcia rodzinne, czy pokazy filmowe i muzyczne, z których wiele jest dostępnych online, dzięki czemu festiwal może być oglądany przez szerszą publiczność także poza Rijadem i Arabią Saudyjską.
Wspaniałe instalacje będą publicznie dostępne w miejskiej przestrzeni całego miasta, a pełną listę wystaw i wydarzeń specjalnych opublikowano w internecie na tej stronie.
Za udział w niektórych wydarzeniach, takich jak warsztaty, pokazy filmowe i dyskusje, pobierana jest symboliczna opłata, która pokryje koszty organizacji, zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania przepisów dotyczących dystansu społecznego.