Polskie książki wśród najpiękniejszych na świecie
Dwa polskie tytuły zdobyły wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu „Best Book Design from all over the World” przyznawane przez międzynarodowe jury Stiftung Buchkunst. Oprócz nagród głównych, kapituła konkursu przyznaje tylko 5 takich wyróżnień. Polskie książki zostały wybrane spośród 600 propozycji z całego świata.
Autor: MB
Nagrody „Best Book Design from all over the World” przyznawane są w Lipsku od 1963 roku. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla projektantów graficznych zajmujących się publikacjami książkowymi.
Wśród wyróżnionych w tym roku polskich książek znajduje się publikacja niezwykła, która powstała z miłości do... pewnego wagonu kolejowego. Za publikacją „Kult Jednostki. Historia EN57, fenomen najdłużej produkowanego elektrycznego pojazdu szynowego na świecie” (wyd. Torypress) stoi grupa aktywistów i autorów z Wrocławia. Na ponad 500 stronach opisują niezwykły świat pasjonatów i ludzi, dla których produkowany przez Pafawag skład stał się obiektem kultu.
Książka prezentuje unikatowe, fanatyczne postawy miłośników kolei, modelarzy, grafficiarzy i eksploruje nieprezentowane wcześniej archiwa. W kręgach największych fanów EN57 bywa czule nazywany kiblem lub po prostu Jednostką. I od 60 lat wciąż wiernie służy swoim pasażerom.
Za projekt graficzny książki odpowiada grupa jej pomysłodawców: Dawid Błaszczyk, Tomek Czechowicz, Maciej Janus oraz Marian Misiak. Za "Kult Jednostki" zdobyli także nagrodę główną w kategorii książki popularnonaoukowe w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2022 organizowanym od 1957 roku.
Jeden z autorów publikacji, Marian Misiak, postanowił wykorzystać również kultowe, czerwone ławki z EN57 do dalszych działań twórczych. We współpracy z Łukaszem Wójcikiem (Pro100stolarstwo) stworzył prototyp krzesła z wycofanych z użycia siedzisk. „Ławki te kojarzone często z brutalną estetyką czasów niedoboru są zarazem przykładem mistrzowskiego rozwiązania o wysokich walorach ergonomicznych” - opowiada.
Ławki można oglądać w przestrzeniach Galerii Layup mieszczącej się na terenie Stoczni Gdańskiej. Galeria do długiego weekendu majowego czynna jest okazjonalnie, w majówkę planowane jest wielkie otwarcie.
Drugie wyróżnienie na „Best Book Design from all over the world” zdobyła książka "Magdalena Abakanowicz. Moje formy to kolejne skóry, które z siebie zdejmuję" wydana przez Fundację 9/11 Art Space z Poznania i zaprojektowana przez Ryszarda Bienerta. Nominację w tegorocznej edycji konkursu otrzymała również książka "Theatrum Jerzego Nowosielskiego" (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie).
Nagrodę główną - Złoty Medal - przyznano Caroline Heider, Ruth Horak, Lisie Rastl i Claudii Rohrauer za album "Fotografie als Motiv". Wszystkie projekty nagrodzone w konkursie „Best Book Design from all over the world” można obejrzeć TUTAJ >>
Grafiki konkursowe: COCCU STUDIO (Christian Lange)