Poznań: Noc Muzeów 2022 w Poznańskim Centrum Dziedzictwa
Już 14 maja w Poznańskim Centrum Dziedzictwa odbędzie się Noc Muzeów 2022! Co czeka wytrwałych odkrywców podczas wieczornego zwiedzania miasta? Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Nocy Muzeów 2022 w instytucjach Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
Brama Poznania i Galeria Śluza
Zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania
- godz. 17:00-1:00 (ostatnie wejście o godz. 24:00)
Wstęp na ekspozycję główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2022. Bilety będą wydawane od godz. 17:00 w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia (ostatnie wydawanie biletów odbędzie się o godz. 24:00). Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki. Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej. W trakcie trwania wydarzenia wejście do instytucji będzie otwarte od strony ul Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną, w kierunku Ostrowa Tumskiego.
W sobotę standardowe zwiedzanie ekspozycji głównej będzie możliwe co 20 min. do godz. 15:00 (o godz. 15:00 ostatnie wejście przed rozpoczęciem Nocy Muzeów).
W niedzielę 15 maja pierwsze wejście na ekspozycję o godz. 11:20.
Zwiedzanie wystawy czasowej w Galerii Śluza
- godz. 17:00-1:00
Wstęp na wystawę czasową „Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle” jest bezpłatny, niebiletowany.
Współcześni rzemieślnicy i rzemieślniczki. Kim są? Jakie zakłady prowadzą? Jak poszukują swojego miejsca we współczesnym, zglobalizowanym świecie? Na wystawie Rękodzielni prezentujemy historię dziesięciu poznańskich pracowni rzemieślniczych. Takich, które działają w naszym mieście od wielu lat. W których tradycje rzemieślnicze przechodzą z pokolenia na pokolenie. Przyglądamy się historiom konkretnych ludzi, którzy swoje życie związali z rzemiosłem. Obserwacja ta pozwala uchwycić specyfikę współczesnego rzemiosła i zarysować jego losy na przestrzeni ostatnich lat.
Trakt Królewsko-Cesarski
Spacer: „Katedra: instrukcja obsługi”
Katedra to nie tyko budynek – katedra to coś zdecydowanie więcej. Wyobraźcie sobie wyspę ze skromną, niską zabudową otoczoną dużą ilością zieleni, a pośrodku ponad sześćdziesięciometrowa budowla z wielkiej ilości kamieni i cegieł, która jest prawdopodobnie największym obiektem, który kiedykolwiek zobaczycie w swoim życiu. Żeby poznać jej fenomen, wyruszymy w podróż w czasie, do wieków średnich – które, jak pokażemy, wcale nie były takie ciemne. Intrygujący świat średniowiecznych wyobrażeń odkryjemy podczas nocnego spaceru po gotyckich wnętrzach, które będziemy eksplorować za pomocą światła latarek. Dowiemy się m.in. co katedra ma wspólnego z nieboskłonem i architekturą francuską, jakie niezwykłe zastosowanie może mieć typowy kwadrat i czym jest cegła-palcówka. Rzućmy wspólnie światło na gotycką perłę architektury!
Termin: 14 maja, godz. 20:00
Czas trwania: 75 min.
Miejsce zbiórki: plac Katedralny
Obowiązują wejściówki, możliwe do odbioru na godzinę przed spacerem w punkcie informacyjnym w Galerii Śluza przy ul. Dziekańskiej 2.
Maksymalna liczba uczestników to 60 osób. Decyduje kolejność – nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może odebrać jednorazowo do 3 wejściówek.
Centrum Szyfrów Enigma
Zwiedzanie ekspozycji głównej Centrum Szyfrów Enigma
- godz. 17:00-1:00 (ostatnie wejście o godz. 24:00)
Wstęp na ekspozycję główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2022.
Bilety będą wydawane od godz. 17:00 w holu Collegium Martineum w godzinach trwania wydarzenia (ostatnie wydawanie biletów odbędzie się o godz. 24:00). Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki. W sobotę standardowe zwiedzanie ekspozycji głównej będzie możliwe co 15 minut do godz. 15:00 (o godz. 15:00 ostatnie wejście przed rozpoczęciem Nocy Muzeów).
W niedzielę 15 maja pierwsze wejście na ekspozycję o godz. 11:15.
Zwiedzanie budynku Collegium Marineum
Tu, gdzie dziś znajduje się gmach Collegium Martineum, uprzednio stał budynek tzw. Intendentury wojskowej. Na początku lat 30. XX w. w jego suterenach funkcjonowała tajna filia polskiego Biura Szyfrów, gdzie swą kryptologiczną karierę zaczynali późniejsi pogromcy Enigmy. Po II wojnie światowej na miejscu rozebranego XIX-wiecznego budynku, w prestiżowej lokalizacji stanął gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Tu rezydowali sekretarze wojewódzcy, funkcjonował regionalny aparat partyjny, odbywały się zebrania plenarne czy organizowano kursy z marksizmu i leninizmu. Budynek był świadkiem wydarzeń poznańskiego Czerwca’ 56 i okupacji studenckiej z 1990 r., która doprowadziła do przekazania go na potrzeby Wydziału Historii UAM.
Tajemnice wyjątkowego gmachu odsłoni przed uczestnikami znawca tematu, prof. UAM dr hab. Konrad Białecki.
Termin: 14 maja, godz. 16.00 i 18:00
Czas trwania: ok. 90 min
Miejsce zbiórki: dziedziniec Collegium Martineum (wejście od strony ul. Kościuszki).
Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona – by wziąć udział w oprowadzaniu, należy pobrać uprzednio wejściówkę. Bezpłatne wejściówki dostępne będą w kasach Centrum Szyfrów Enigma od 10 maja (godz. 9:00) do 14 maja (godz. 15:00). Zwiedzanie nie obejmuje wejścia na ekspozycję CSE.
Miejsca
Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2, godz. 10.00 – 01.00
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, godz. 17.00 – 01.00 (standardowe zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe do godziny 15.00)
Centrum Szyfrów Enigma, ul. Św. Marcin 78, godz. 17.00 – 01.00 (standardowe zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe do godziny 15.00)
Plac Katedralny, godz. 20.00
*Ostatnie wejście o godzinie 24.00