Przepis na dobry przepis – rozmowa z Michałem Korkoszem, znanym też jako Rozkoszny

Na jego spotkania autorskie promujące jego nową książkę darmowe bilety rozeszły się jak ciepłe bułeczki, chociaż wielbiciele Michała Korkosza mogliby powiedzieć, że raczej skończyły się tak szybko jak sernik baskijski na urodzinach babci. Oto nasz rozmowa z Rozkosznym, w której ten znany kulinarny „marzyciel” zdradza nam kilka sekretów powstawania jego niezwykłych przepisów.

Autor: IZ

Zdjęcia: Mati Grzelak, Michał Korkosz

https://www.instagram.com/rozkoszny/?hl=en

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Michale, ostatnim razem rozmawiałam z Tobą dwa lata temu. Wyobrażam sobie, że sporo się wydarzyło od tego czasu. 

Były to bardzo owocne lata. Skupiłem się w tym czasie głównie na pracy nad nową książką i to był rzeczywiście długi, ponad dwuletni proces Dziś mam takie przemyślenia, że jestem dokładnie w miejscu, w którym chciałem być. Trochę żyję swoim marzeniem – pracuję nad przepisami, dzielę się nimi ze swoimi czytelnikami. To jest dokładnie taka forma życia, jaką sobie wyśniłem i po prostu żyję tym snem.

Nowa książka najpierw została wydana w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego?

To nie do końca był mój wybór, po prostu tak się potoczyło życie. Pierwszy mój sukces odniosłem w Stanach. W 2017 roku otrzymałem nagrodę amerykańskiego magazynu kulinarnego „Sauver” i wpłynęła do mnie propozycja od amerykańskiego wydawnictwa napisania książki kulinarnej. Wykorzystałem tę szansę do promocji polskiego smaku i polskiego jedzenia. Od tego czasu, a więc wydania książki “Fresh from Poland: New Vegetarian Cooking from the Old Country”, wszystko toczy się tym torem – moje książki ukazują się po angielsku,  wydaje je wydawnictwo amerykańskie, a potem prawa do nich są kupowane przez wydawnictwa na całym świecie. Trudno by było mi  z tego rezygnować, bo jestem jednym z nielicznych Polaków, którzy dostali taką szansę. 

Jak wygląda proces wydawniczy w Stanach Zjednoczonych? Bardzo się różni od tego w Polsce? 

Na pewno ten proces jest dłuższy, poświęca się tam  książce więcej uwagi  i czasu. Standardem w amerykańskich wydawnictwach jest recipe tester – osoba testująca przepisy kulinarne. Było to rzeczywiście bardzo pomocne w pracy nad publikacją, że moje przepisy nad którymi pracowałem tu w Polsce, były testowane przez kogoś w USA z amerykańskich składników. W Stanach zauważyłem też większą wrażliwość i poprawność polityczną w wydawnictwie. Mogę opowiedzieć anegdotę z tym związaną. Moja najnowsza książka, jaka ukazała się USA ma tytuł „Polish’d”, co w tłumaczeniu oznacza „polski”, ale też doprowadzony do perfekcji.  Na początku proponowałam jednak, żeby tytuł ten brzmiał „Polish-ed”. Dla mojego wydawnictwa to było nie do przyjęcia, gdyż powiedzieli mi, że nie mogą na książce kucharskiej zamieścić skrótu ED, który jest skrótem od „eating disorders”, czyli zaburzeń odżywiania. Było rzeczywiście wiele takich elementów przy pracy nad tą książką, o których ja bym nie pomyślał, a pomyślała moja redakcji, więc to było bardzo ciekawe doświadczenie.

Szczególnie zainteresował mnie ten temat testera przepisów. Myślisz, że dużo osób zgłosiłoby się do Ciebie na to stanowisko, gdybyś dał ogłoszenie, że szukasz kogoś do takiej pracy? 

Zrobiłem to i dostałem pół tysiąca zgłoszeń! Mając za sobą  doświadczenie pracy nad książkami w USA, zatrudniłem dwie osoby, które testują moje przepisy na bloga. Jest to taki fajny element, który odejmuje mi też trochę pracy. Od zawsze ma bowiem mam taką filozofię, że moje przepisy muszą być naprawdę przetestowane. I fajnie, jak ktoś spojrzy na dany przepis z innej strony niż ja.

Cieszę się, że nie tylko moje kubki smakowe wszystko przeanalizują. To dodaje mojej pracy jakości. I uważam, że sukces jaki osiagnąłem wynika przede wszystkim z tego, że te przepisy są takie dobre – robione na ich podstawie dania po prostu wychodzą. Lubię też w nich to, że zawsze jest jakiś element zaskoczenia. Można mieć w tej branży jakiś image, jakoś ciekawie o tym wszystkim opowiadać, ale zawsze na końcu to przepisy są najważniejsze.

Jestem bardzo ciekawa, kto pierwszy próbuje receptury Rozkosznego!

Zatrudniłem dwie osoby, bo nie mogłem się zdecydować na jedną. Pierwszą jest Ania, która nie ma nic wspólnego z gastronomią, pracuje w branży IT i ma bardzo ścisły umysł. Druga osoba to Marian, który pracował wiele lat w warszawskich restauracjach i ma też doświadczenie w tworzeniu własnych przepisów. Mam wrażenie, że odkąd mam te dwie osoby, to moje doświadczenie w pracy nad przepisami, które długo było samotne, nabiera dzięki z nimi takiego poczucia wspólnoty. 

Przejrzałam Twoją najnowszą książkę i zauważyłam ogromną precyzję w tych przepisach. Wszystko jest tu bardzo dokładnie opisane!

Tak, standard pisania książek w Stanach jest nawet dla mnie bardzo precyzyjny.  Trochę jest tam takie podejście, żeby traktować czytelnika, jakby nic nie wiedział i wszystko musi być dobrze wyjaśnione. Często więc podaję w przepisach nie tylko czas gotowania, ale i teksturę czy wygląd tego produktu. Moim pomysłem był podział książki na techniki gotowania, bo poprzez ten podział byłem w stanie dużo lepiej wytłumaczyć czytelnikowi pewne sposoby postępowania. Zawarłem tu opisy z przykładami takich podstawowych technik przyrządzania posiłków,  jak gotowanie na parze, ale też bardziej zaawansowanych jak przypiekanie, przypalanie czy infuzowanie. Dzięki temu czytelnik mojej książki łączy kropki i sam jest w stanie szybko operować tymi technikami robiąc dania z zawartych w niej przepisów. 

Dlaczego nie chcesz, żeby mówić o przepisach z Twojej książki, że to kuchnia fusion?

Moja pierwsza książka kulinarna była wycieczką do wspomnień z dzieciństwa i takiego polskiego comfort food, jakie ja pamiętam z tego okresu. Tymczasem zdałem sobie sprawę, że na co dzień raczej gotuję inaczej. Pytałem też moich znajomych, jak wygląda obecnie ich codzienne gotowanie i okazało, że nikt nie lepi pierogów i gołąbków… Miałem więc takie poczucie, że tą drugą książką chciałbym w pewnym sensie uchwycić to, jak wygląda współcześnie moje polskie gotowanie, czyli to, co pojawia się na moim talerzu na co dzień. Specjalnie nie operuję terminem „kuchnia polska”, bo jest to według mnie bardzo sformalizowane określenie – mówi o tożsamości, spaja i ujednolica bogactwa kulinarne kraju, a  przecież każdy region ma swoją kuchnię, więc nie chcę tym terminem operować. Natomiast  termin „współczesne polskie gotowanie” jest plastyczny i żywy,  mam też wrażenie, że bardzo podkreśla to, co ja gotuję i jem teraz. Nie używam też terminu kuchnia fusion, bo kuchnia fusion z założenia jest bardzo sztucznym tworem, gdy tymczasem wszystkie smaki i składniki, których używam w książce (które z pozoru nie są polskie) pojawiły się w Polsce wraz z globalizacją, masową migracją i naturalnie weszły do naszego codziennego użytku. Używam np. pasty tahini bliskowschodniej, którą można kupić praktycznie w każdym supermarkecie. Opowiadając o tym robię np. taką referencję do kuchni włoskiej i do produktów, które są dziś uznawane za bardzo włoskie, ale nie były we Włoszech  obecne od zawsze jak np. kawa, która do Włoch dotarła z Ameryki Południowej. Tak samo Bona Sforza przywiozła nam włoszczyznę, która jest teraz uważana za polską. Przedwojenna kuchnia polska wyglądała inaczej niż kuchnia PRL-u, była zdecydowanie bardziej międzynarodowa. W XVII wieku klasycznym profilem kuchni polskiej magnackiej był intensywny  smak gałki muszkatołowej. Kuchnia jest trochę jak język – ewoluuje z czasem, .Moją nową książką chciałem trochę uchwycić tę taką zmianę kulturową, która się w tym momencie dzieje. Uważam, że współczesne polskie gotowanie jest  lżejsze, szybsze…Ludzie chodzą do pracy, nie mają czasu na przygotowywanie takich rozbudowanych dań, jak np. kluski śląskie i ta współczesna kuchnia polska musi być przystosowana do tego stylu życia.

Za chwilę premiera Twojej książki i ruszasz w promującą ją trasę po Polsce.

Tak będę w Warszawie,  Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie i Gdańsku. Ale muszę powiedzieć, że przerosło nas zainteresowanie tymi spotkaniami. Wiele tych spotkań miało być otwarte, ale dla bezpieczeństwa postanowiliśmy wprowadzić na nie bezpłatne bilety, które już wszystkie zostały pobrane.

 Jestem bardzo wdzięczny i szczęśliwy, że tyle osób chce przyjść na te spotkania. To będzie super doświadczenie! Rozmowy  będą prowadzone przez doświadczone dziennikarki kulinarne i podczas spotkań będziemy rozpylać perfumy, które stworzyłem specjalnie z okazji premiery książki. Perfumy te są inspirowane jednym z przepisów z książki – na szarlotkę na palonym maśle. 13 listopada zapraszam też na otwarte spotkanie ze mną online organizowane przez Empik.

We wstępie  do nowej książki napisałeś, że nie uważasz siebie za kucharza, ale marzyciela…

Napisałem to trochę w odpowiedzi na zadawane mi często pytanie, czy chciałbym otworzyć własną restaurację, Absolutnie nie leży to w kręgu moich zainteresowań. Wydaje mi się, że odpowiada mi ta moja obecna forma bycia kreatywnym, wymyślania czegoś nowego, tworzenia przepisów…Więc tak bardziej myślę o sobie jako o takim marzycielu bez granic, który ciągle wymyśla jakieś fajne rzeczy i dzieli się tym marzeniem z innymi.

Wydana na początku 2020 roku w USA książka autorstwa Michała Korkosza  “Fresh from Poland: New Vegetarian Cooking from the Old Country” (w Polsce ukazała się pod tytułem Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami) została przez amerykańskie media okrzyknięta jedną z najlepszych książek kulinarnych. Nic więc dziwnego, że ten ogromny sukces musiał mieć swoją kontynuację. “Polish'd”, która wyszła spod gotującej, pisząc i fotografującej ręki Michała od 24 października 2023 roku  jest do kupienia w USA i Kanadzie, a 8 listopada na nasz rynek trafiła polska wersja tej książki zatytułowana „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują”.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.