Szlakiem literatów. Rozmowa z Marzeną Mróz-Bajon o jej książce „Domy pisarzy 2”

Lato dobiega końca, nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z podróży – wręcz przeciwnie. Jesień to idealny czas, aby odkrywać świat poprzez literaturę. W roli przewodniczki świetnie sprawdzi się Marzena Mróz-Bajon, która w drugiej odsłonie swojej książki „Domy pisarzy” ponownie zabiera czytelników w  porywającą wyprawę szlakiem ulubionych miejsc najbardziej cenionych pisarzy świata. Zanim jednak ruszycie w drogę, przeczytajcie naszą rozmowę z autorką, która opowiedziała nam o kulisach powstawania jej najnowszej publikacji.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

http://www.marginesy.com.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Joanna Sokołowska: Czym różniła się praca nad drugą częścią „Domów pisarzy” od pracy nad pierwszą?

Marzena Mróz-Bajon: Praca nad drugim tomem książki była trudniejsza. W trakcie jej tworzenia zmagałam się z pandemią, która na chwilę mnie zatrzymała, ale – nie pokonała. Opisałam jej apogeum w rozdziale o domu portugalskiego noblisty Jose Saramago. Utrudniała mi ją także wojna na Ukrainie. Dotarłam do domu Lwa Tołstoja w Moskwie jeszcze w czasach pokoju, ale już do Jasnej Polany – nie. Podarłam bilet, kiedy Rosja zaatakowała Kijów. Nic jednak nie było w stanie mnie zatrzymać i nawet w tych niespokojnych, trudnych czasach podróżowałam dalej. 

Jak długo powstawała ta książka?

„Domy pisarzy 2” powstawały przez cztery lata. To był czas potrzebny na dotarcie do wielu miejsc, a potem – opisanie ich.

Czy podróżowała Pani do miejsc bliskim pisarzom celowo, aby napisać o nich książkę? Czy odwiedzała je Pani raczej przy okazji swoich odwiedzin w poszczególnych krajach?

Wyruszając w podróż, zawsze myślę przede wszystkim o miejscach związanych z literaturą. Zastanawiam się, a następnie sprawdzam, który pisarz tworzył w Singapurze, na Lanzarote, na Kubie, czy w Argentynie. Zwykle są to podróże dedykowane konkretnemu pisarzowi. Od dawna podążam tropem Josepha Conrada. Przez wiele lat starałam się połączyć porty na mapie jego życia, stawiając własne kropki w wielu z nich. Poleciałam do Singapuru, popłynęłam na Borneo, teleportowałam się do Bangkoku. Dalej! Na wysepkę Phu Quoc, bo płynął tamtędy, jeszcze na żaglowym statku, i prawdopodobnie zawinął do brzegu. Nie dało się w tej drodze ominąć Indii, Karaibów, Australii i Przylądka Dobrej Nadziei na południowym krańcu Afryki. Wreszcie Londyn, Bruksela i – Zakopane. Chcąc lepiej poznać Conrada, kolekcjonuję porty, kolory mórz, nauczyłam się żeglować, zamieszkałam na jachcie. Zdaje się, że to jeszcze nie jest koniec…

Oprócz Josepha Conrada w drugim tomie „Domów pisarzy” znajdziemy opowieści o ulubionych miejscach wielu innych literatów. Jakim kluczem dobierała Pani bohaterów, których ścieżkami podąża w książce?

Lista pisarzy, do których domów wyruszyłam, jest moja własna, można powiedzieć – autorska. Ale konsultowałam ją z Henrykiem Berezą, wybitnym krytykiem literackim i poetą, moim przyjacielem, przy stoliku w kawiarni Czytelnika w Warszawie. Dostałam błogosławieństwo Henryka, który powiedział „jedź i pisz”. Więc pojechałam! Później oczywiście jeszcze tę listę zmodyfikowałam, ale to przed laty, w Czytelniku właśnie, decyzja zapadła. A ojcem chrzestnym pomysłu jest nieżyjący już niestety Henryk Bereza.

Jak, Pani zdaniem, przestrzeń, w której mieszkał pisarz, wpływa na jego twórczość?

Zawsze zastanawiałam się, czy widok z okna domu rodzinnego może zdeterminować nasz los i jaki wpływ ma na nas miejsce, w którym spędziliśmy radosne albo trudne dzieciństwo. W jakim stopniu wielcy pisarze czerpali ze swojego najbliższego otoczenia, pisząc swoje książki i powołując do życia bohaterów literackich?

Odwiedziłam domy 36 najwspanialszych pisarzy świata, m.in. Czesława Miłosza w Szetejniach na Litwie, a więc dotarłam do jego „Doliny Issy”; Mario Vargasa Llosę w jego mieszkaniu w Limie, Lwa Tołstoja w Moskwie, Ernesta Hemingwaya w Chicago, Paryżu, na Key West a także na Kubie. Tropiąc ich miejsca i twórczość mam pewność, że świat swoich literackich bohaterów stworzyli w oparciu o swój własny.

Uważam, że dom pisarza może być bramą, przez którą udaje nam się wejść do jego świata.

Świata jego wyobraźni, pomysłów i bohaterów literackich. Podążam tym tropem już od 20 lat.

A czy zauważyła Pani, aby te wszystkie odwiedzone przez Panią miejsca związane z pisarzami miały jakąś cechę wspólną?

Tak, zwykle są to domy lub mieszkania z pięknym widokiem. Ernest Hemingway patrzył z okien swojej sypialni na Key West na latarnię morską. Thomas Bernhard – na sad. Z okiem swojej facjatki Karen Blixen widziała skrzącą się w różnych odcieniach błękitu cieśninę Sund. Natomiast Gabriel D'Annunzio widział przez okno fale jezioro Garda. Jestem pewna, że to, co widzimy każdego dnia, ma na nas ogromny wpływ.

Czy może Pani zdradzić, który z pisarzy opisanych w książce jest Pani najbliższy?

Wszystkich bohaterów moich rozdziałów niezwykle szanuję i podziwiam. Mogę wręcz powiedzieć – uwielbiam! Nie wyobrażam sobie jednak mojej pierwszej książki bez rozdziału o Gabrielu Garcii Marquezie, a więc bez podróży do domu jego dziadków w Kolumbii, do jego magicznego Macondo, czyli Aracataki. W drugim tomie nie mogło zabraknąć Buenos Aires Witolda Gombrowicza. Musiałam stanąć przed jego mieszkaniem na calle Venezuela i najpierw spojrzeć w jego okna, a następnie nacisnąć wszystkie dzwonki i cierpliwie poczekać, aż ktoś otworzy mi drzwi. To samo dotyczy domów Karen Blixen, tego pod Kopenhagą i tego w Nairobii. Wiedziałam, że drugi tom nie może powstać bez tych dwóch rozdziałów. 

W „Domach pisarzy” opisuje Pani nie tylko ulubione miejsca sławnych pisarzy, ale też spotkania z ludźmi, których miała Pani okazję poznać podczas pracy nad książką. Które spotkanie wywarło na Panią największy wpływ?

Bardzo pomogła mi „Kobieta w czarnej sukni”, która występuje w rozdziale o domu Jose Saramago. Była ona nie tylko ważna dla autora, którego opisuję, ale także – dla mnie. Do domu Gombrowicza w Argentynie pomógł mi wejść Kevin – młody człowiek w pobrudzonej kawą białej koszuli – który znalazł się w tym miejscu tego dnia przez przypadek. Pilnie obserwuję takie mrugnięcia losu, chwile, w której jakieś drzwi się przed nami otwierają, albo – zamykają. 

Co popycha Panią do podążania szlakiem sławnych pisarzy? W jaki sposób miejsca, w których przebywali pisarze, oddziałują na Panią i Pani twórczość?

Myślę, że ta moja podróż nie ma końca.

Wciąż znajduję nowe inspiracje i ruszam do kolejnych domów, miejsc. Ostatnio wróciłam z Budapesztu, w którym odwiedziłam miejsca Sandora Maraia. Mam już też gotowy rozdział o Orhanie Pamuku i jego onirycznym Stambule. Zawsze, odwiedzając domy znanych pisarzy, zwracam uwagę na ich biblioteki. Co oni czytali, jakich pisarzy cenili, w jaki sposób segregowali swoje księgozbiory? To mi zawsze przypomina, że muszę zrobić porządek na moich półkach z książkami (śmiech).


Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt Wnętrza

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt

W projekcie tego 100-metrowego mieszkania, zlokalizowanego w Tychach, biała baza ścian oraz jasnoszara posadzka z żywicy stanowią tło dla wyjątkowych kompozycji przestrzennych. Ikoniczne meble vintage z okresu modernizmu Gosia Kotyczka z OBIEKTY STUDIO zestawiła z dziełami malarskimi i graficznymi...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.