TOP 5: Wegańskie ubrania i dodatki prosto z Polski!
Myślicie, że wegańskie ubrania i dodatki nadal są trudno dostępną alternatywą? Nic bardziej mylnego! Prezentujemy 5 polskich marek oferujących ubrania i dodatki wyróżniające się nie tylko etycznym procesem produkcji, ale także wyjątkową estetyką.
Autor: JS
1. ŁYKO
Zdjęcia: Maria Oblicka
Tej marki nie trzeba nikomu przedstawiać. Stoją za nią dwie siostry – Helena i Marysia. Wyznają zasadę, że piękno tkwi w prostocie, zaś jakość w użytych materiałach. Z tego względu ŁYKO produkuje ubrania ze szlachetnego europejskiego lnu – uprawianego, zmiękczanego i barwionego lokalnie.
Znajdziecie tu piękne lniane piżamy, kimona, szlafroki, które mogą pełnić nie tylko funkcję odzieży domowej. Sprawdzą się także jako strój na spacer, imprezę czy plażę. Ale to nie wszystko – w najnowszej kolekcji ŁYKO JUICY pojawiły się sukienki, koszulki, kombinezon i długi szlafrok, a wszystko to w nasyconych, letnich kolorach, które poprawiają samopoczucie.
2. ALEXANDRA K
Zdjęcia: Dorota Szulc
Alexandra K to polska marka założona przez Aleksandrę Kościkiewicz, która od początku swej działalności postawiła na filozofię „cruelty-free”, czyli odpowiedzialną modę wolną od cierpienia zwierząt. Postawienie w 100% na wegańskie materiały oraz najwyższą jakość wykonania stało się fundamentem marki. Co więcej, produkty w całości wykonywane są przez polskich kaletników w małej, podwarszawskiej pracowni.
Alexandra K skupia się na wyjątkowych, przyjaznych środowisku tkaninach. Poszukuje innowacyjnych rozwiązań i wykorzystuje je w projektach. Przykładowo w poprzednich latach pojawiała się tkanina z jabłka, ananasa i kukurydzy. Z kolei w tym roku marka postawiła na innowacyjny materiał wykonany w 77% z biomasy winogron. Dodatkowo na sezon wiosna/lato 2021 marka Alexandra K poszerzyła swoją ofertę o wyjątkową kolekcję kapsułową. AXK to buty wykonane z resztek po produkcji… wina. My jesteśmy na tak!
3. SNY
Zdjęcia: Karolina Kafafińska
W wieku kilkunastu lat Ada Adamkiewicz postanowiła, że zostanie marynarzem (a dokładniej nawigatorem). Tak też zrobiła – przez lata pracowała na morzach i oceanach. Obserwując miejsca i ludzi, zainteresowała się modą oraz sztuką. Jednak podczas podróży Ada natknęła się na coś jeszcze, co nie dawało jej spokoju – góry śmieci na środku Oceanu Spokojnego. Te tony plastiku zostały w jej głowie na zawsze. Ada podjęła decyzję o stworzeniu marki odzieżowej, która będzie alternatywą dla bezrefleksyjnego konsumpcjonizmu. Nazwała ją SNY.
Markę SNY wyróżnia zrównoważone podejście do mody: dobrej jakości naturalne tkaniny (głównie len i konopie) i lokalna, mała produkcja, unikatowe wzory projektowane analogowo, transparentność cen i produkcji oraz szczerość wobec konsumentów.
4. ORSKA
Zdjęcia: Jakub Wittchen
Annę Orską zapewne znacie głównie z projektowania unikatowej biżuterii. W ostatni czasie swoją energię skupiła jednak na czymś innym – stworzyła linię torebek VIVO, do stworzenia której wykorzystano aż sześć różnych skór wegańskich. Materiały wyprodukowane w różnych zakątkach świata, zostały wytworzone z troską i poszanowaniem środowiska, z surowców będących efektem ubocznym innych procesów (np. produkcji soków jabłkowych lub wina).
Do przyjaznych środowisku składników projektantka dodała bogactwo kreowanych form, struktur i funkcjonalności, dla których natura jest nieprzebraną inspiracją. Oryginalny dizajn, inspirowany lub zaczerpnięty wprost z natury, w połączeniu z metalowymi elementami wykonanymi ręcznie w pracowni ORSKA z częściowo recyklingowanego mosiądzu, utworzyły niebanalne formy o biżuteryjnym charakterze. Zobaczcie sami!
5. BALAGAN
Zdjęcia: Balagan Studio
Balagan Studio od lat szturmem podbija rynek prostymi, wygodnymi butami i akcesoriami. Produkty marki są projektowane przez dwie przyjaciółki – Agatę i Hannę, które mieszkają w dwóch miastach. Od 2015 roku tworzą Balagan w Warszawie i Tel Awiwie.
Ostatnio marka postanowiła rozszerzyć swoją kolekcję o wegańskie i biodegradowalne buty wykonane w 99% z oddychających materiałów, które pod koniec swojego życia mogą być kompostowane. Obecnie w przyjaznych dla środowiska wersjach można kupić kultowe baleriny Balagan: Opera i Kemet oraz sznurowane półbuty Ali i Eretz.