W pieczeniu chleba najtrudniej pokonać niecierpliwość – wywiad z Elizą Mórawską-Kmitą

Podobno każdy swój dzień zaczyna od rozgrzania piekarnika i wstawienia nowego bochenka. Eliza Mórawska – Kmita, autorka bloga Whiteplate.com piecze chleby od 18 lat... O tej pachnącej, chrupiącej i pysznej pasji postanowiliśmy porozmawiać z nią przy okazji ukazania się jej najnowszej książki „Chleb i okruszki”.

Autor: IZ

Zdjęcia: Anna Rutkowska

https://www.jgpublishing.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Pamiętam, że wiosną, podczas pierwszego lockdownu, pewnego dnia, w żadnym ze sklepów, w których zwykle robię zakupy nie było drożdży. Czy to tajemnicze ich zniknięcie w tym czasie (i wszystkie czynniki, jakie za nim stoją) wpłynęło na pomysł napisania przez Ciebie kolejnej książki o chlebie?

Od mojej poprzedniej książki o chlebie minęło kilka lat, a jej nakład od dawna jest wyczerpany. Co pewien czas ktoś do mnie pisał z pytaniem o możliwość kupienia tamtej książki, czy może zawieruszył się gdzieś u mnie jakiś egzemplarz, którym mogłabym się podzielić. Pomysł napisania kolejnej książki gdzieś tam kiełkował w mojej głowie, a pandemia i zamknięcie w domu sprawiły, że zaczęłam piec chleb ze zdwojoną siłą. Moja managerka, Joanna, zapytała wtedy, dlaczego nie napiszę nowej książki, skoro piekę po pięć chlebów dziennie, a moje zeszyty są wypełnione notatkami z kolejnych eksperymentów. Widziałam też wzmożony ruch na moim blogu, gdzie ludzie szukali informacji na temat pieczenia prostych wypieków, było też sporo pytań o chleb na zakwasie. Właściwie każdego dnia bliżsi i dalsi znajomi pisali albo dzwonili i zadawali wciąż te same pytania. Postanowiłam więc na nie odpowiedzieć i tak powstała ta książka.

Dla kogo ją napisałaś?

Pisałam ją przede wszystkim z myślą o początkujących domowych piekarzach. Starałam się wytłumaczyć wszystko jak najprościej, stąd też dużo informacji na temat potrzebnych gadżetów, ale też kłopotów, na które trafia każdy, kto zaczyna piec. 

Książka ma 184 strony i żeby je zapisać musiałaś podobno upiec 1001 bochenków chleba! Skąd wzięła się ta imponująca liczba?

1001 bochenków to trochę przenośnia, ale rzeczywiście już trochę ich w swoim życiu upiekłam, na potrzeby tej książki także.

Czym dla Ciebie jest chleb?

Chciałabym powiedzieć, że czymś pierwotnym i podstawowym do jedzenia, ale oprócz tego to prawdziwe hobby, do którego podchodzę z pełnym zaangażowaniem i w które wpadłam jak śliwka w kompot. Ciągle się uczę, szukam, eksperymentuję, praktycznie nie ma dnia, w którym bym czegoś nie upiekła albo przynajmniej nie zrobiła zaczynu lub dokarmiła zakwasu. To wspaniałe zajęcie, dające szybkie efekty. Można nauczyć się piec jeden chleb i na tym poprzestać, a można też rozwijać się dalej. Pieczenie chleba szczególnie na zakwasie to ogrom możliwości.

Pieczenie chleba to chemia czy magia?

I jedno i drugie. Chemia, bo ciasto to żywa materia, a magia, bo serce i głowa znajdują w tym ukojenie i radość.

Dowiedziałam się z Twojej książki, że proces pieczenia chleba pięknie ilustruje zdanie „Chleb mówi, piekarz słucha”. Jak nauczyć się słuchać chleba?

Sukces w pieczeniu chleba to przede wszystkim obserwacja ciasta, które zmienia się na każdym etapie i ma na niego wpływ wszystko - sposób zagniatania, to, czy używamy miksera czy robimy to ręcznie, temperatura, rodzaj mąki - czasem inna partia tej samej mąki daje trochę inne efekty wypieku. Ważne jest to, żeby nauczyć się obserwować ciasto na zakwasie i pozwolić mu, by nas prowadziło - czy trzeba je złożyć jeszcze raz, czy jest już gotowe do włożenia do piekarnika, czy dodać mniej wody. Brzmi to może na coś skomplikowanego, ale tak naprawdę powinniśmy do tego podejść jak do hobby. Czytanie na ten temat nigdy nie da nam doświadczenia, które płynie z zanurzenia rąk w misce z ciastem i zobaczenia, jak ciasto się zmienia pod wpływem autolizy, temperatury i czasu potrzebnego do odpowiedniej fermentacji. Z czasem wystarczy, że będziemy znali proporcje mąki, wody, soli i zakwasu, a reszta będzie się działa niemal sama. W pieczeniu chleba najtrudniej pokonać niecierpliwość. 

 

Jeśli ktoś, chce zacząć piec chleb, od jakiego przepisu najlepiej jest zacząć?

Od podstawowego, najlepiej pszennego. Polecam pieczenie chleba w garnku glinianym lub żeliwnym.

Bardzo mnie ucieszyło, że w tej książce znalazło się miejsce również dla przepysznych okruszków, takich jak pizza czy szwedzkie bułeczki cynamonowe! Dlaczego je dodałaś?

Czasem chcemy upiec coś "teraz, natychmiast". Nie mamy czasu albo ochoty na czekanie. To jest właśnie rozdział na takie chwile.

Książka jest przepięknie wydana, urzekła mnie okładka, wstążeczki i piękne zdjęcia. Robi to bardzo duże wrażenie, zwłaszcza, że podobno postanowiłaś wydać ją sama!

To moja pierwsza książka wydana jako self-publishing. Wydałyśmy ją we dwie, z moją menadżerką Joanną Gawryś, która zajęła się techniczną stroną wydania książki i zarządzaniem całym procesem jej wydania. W jej przygotowanie były zaangażowane cztery osoby: Joanna, projektantka Magda Piwowar, redaktorka tekstu Jolanta Klimek-Grądzka, no i ja. Jestem bardzo dumna z tego, że udało się nam ją zrobić w tak małym gronie i cieszę się, że mogłam to zrobić tak, jak chcę, po swojemu. Począwszy od wyboru papieru, poprzez wstążeczki i sam nadzór nad drukiem. To było bardzo stresujące, ale też emocjonujące i angażujące w 200%. Bałam się tym bardziej, bo książkę sprzedajemy tylko online, przez sklep, który powstał specjalnie w tym celu. Jestem też niesamowicie szczęśliwa i wdzięczna za to, że tak wiele osób wsparło mnie w mediach społecznościowych: udostępniało informację na temat książki, dzieliło się wypiekami przygotowanymi według moich pomysłów i motywowało mnie do pracy. Dostałam od ludzi mnóstwo bezinteresownego dobra. Nigdy o tym nie zapomnę. 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.