Wirtuoz kompozycji

Miał zostać filologiem, został fotografem. Tom Kurek zaczął robić zdjęcia z pasji do ładnych przedmiotów i wnętrz. Najpierw odkrył, że sprawia mu to ogromną radość, a potem miał dużo szczęścia, że poznał właściwe osoby we właściwym momencie. Dzisiaj tworzy wycyzelowane zdjęcia wnętrz i samochodów.

Autor: MZ

Zdjęcia: Tom Kurek

http://tomkurek.co

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jak to się stało, że zostałeś fotografem?

Od dziecka miałem hopla na punkcie rysowania. Spędzałem całe godziny z ołówkiem w ręku, więc fotografia była naturalnym krokiem dalej. Nigdy nie sądziłem, że będę mógł pracować jako fotograf i w ten sposób zarabiać na życie.

Dlaczego akurat wnętrza? Skąd fascynacja tak wąską działką fotografii?

Jest to faktycznie nisza, w której się wyspecjalizowałem. Jednak zainteresowanie fotografowaniem wnętrz nie było u mnie przypadkowe. Od dziecka chciałem być architektem, a gdy w Polsce pojawiła się Ikea, zafascynowałem się wnętrzami – to było moje pierwsze zetknięcie z dizajnem wnętrz. Gdy okazało się, że fotografowanie sprawia mi wielką frajdę, przypadkowo poznałem Magdę Adamus prowadzącą pracownię Loft w Trójmieście. Magda zajmuje się projektowaniem wnętrz od prawie 20 lat, więc naprawdę miałem szczęście, że spotkałem ją na swojej drodze. Dzięki niej mogłem od początku robić zdjęcia dobrych projektów. Fotografie mojego autorstwa pojawiły się na stronie Loftu, a potem przyszli kolejni klienci.

 

Czy są takie wnętrza, które fotografujesz najchętniej?

Są wnętrza, które fotografuję chętniej: te, w których sam chciałbym zamieszkać. Ale lubię też robić zdjęcia wnętrzom, w których nie mógłbym mieszkać, lecz są ciekawe kompozycyjnie.

Masz swój ulubiony styl wnętrz?

Moja przygoda z fotografią wnętrzarską zaczęła się w Trójmieście i przez pierwszych kilka lat robiłem zdjęcia tylko tam. Odnoszę wrażenie, że każde miasto ma własny styl wnętrz, a akurat w Trójmieście dominuje styl zbliżony do skandynawskiego, który zawiera dużo modernistycznego minimalizmu. To właśnie mi się podoba – jestem więc chyba minimalistą. Marzy mi się studio całe w bieli, w którym jedynym meblem byłoby biurko. Co nie znaczy, że nie fotografuję wnętrz urządzonych na bogato.

 

Czy zatem fotografując wnętrze, skupiasz się na detalach, czy ważna jest dla ciebie raczej harmonia całości?

Nie chodzi mi o fotografowanie samych detali, bo to byłoby tak, jakbym robił portret, fotografując np. same usta. Oczywiście robienie zdjęć detalu również mnie interesuje, ale chodzi raczej o konkretny fragment wnętrza. Pokazuję jego klimat poprzez określone kadry. Podobnie widzę fotografie samochodów – skupiam się na uchwyceniu atmosfery i charakterystyce auta.

 

Twoje zdjęcia są niezwykle wypracowane, niemal reklamowe, widać w nich dużą dbałość o światło i detal. Skąd taka potrzeba czystości kadrów?

Zawsze staram się pokazywać fotografowane wnętrza takimi, jakie są, ale z jak najlepszej strony – poprzez dobry kadr chcę skupić uwagę widza na tym, co najważniejsze. Dla mnie dobry kadr to podstawa. Jeśli zaś mowa o czystości formy – wynika chyba z faktu, że jestem samoukiem. W związku z tym bardzo dużą wagę przywiązuję do obróbki zdjęć: nie chodzi o to, by nie wyglądały już jak zdjęcia (choć z samochodami może być różnie...), tylko raczej – aby zdjęcie wyglądało tak dobrze, by obróbka, jakiej zostało poddane, była niewidoczna. Jestem pod tym względem strasznym pedantem. 

W takim razie: ile pozostawiasz w swoich zdjęciach przypadkowi, a w jakim stopniu są one zaplanowane?

Mimo wszystko więcej chyba jest w nich przypadku niż planu. Zawsze staram się wycisnąć jak najwięcej z danej sytuacji. Jeśli we wnętrzu mocno operuje słońce, wykorzystam je do stworzenia zdjęć z ciekawym klimatem. Z kolei płaskie światło w pochmurny dzień da możliwość dokładniejszego pokazania samego dizajnu. Wszystkie okoliczności można jakoś ograć i wykorzystać na plus. Po sesji wiele godzin spędzam na obróbce – każde moje zdjęcie jest obrobione w 200 proc. Wiem, że raczej nikt nie działa tak jak ja, ale być może właśnie to stanowi mój znak rozpoznawczy – i klienci to doceniają.

 

Czy zatem twoje zdjęcia oddają rzeczywisty wygląd wnętrza, czy jednak są subiektywną wizją na ich temat?

Oczywiście, że w jakimś stopniu są pewną wizją – współczesne aparaty nie oddadzą w pełni świata widzialnego, tak jak ludzkie oko. Jeśli dwoje fotografów robiłoby jednocześnie zdjęcie temu samemu wnętrzu, z pewnością byłyby to dwa zupełnie różne ujęcia – inne kadry, które z kolei opowiadałyby inne historie. Nie kreuję jednak czegoś, co nie istnieje – nie dodaję kolorów, nie tworzę artystycznych kontrastów. Jedynie w przypadku zdjęć samochodów lubię się pobawić obróbką, trochę nagiąć rzeczywistość. 

Masz inspiracje, które sprawiają, że tworzysz konkretne kadry?

Inspirują mnie dobre zdjęcia – przyjaciel podsunął mi kiedyś Henriego Cartiera-Bressona, i to chyba właśnie jego mógłbym wskazać jako źródło inspiracji. Tworzył zdjęcia uliczne, ale był mistrzem kadru. Bliskie jest mi również ogromne przywiązanie do precyzyjnego ramowania scen.

 

Twój złoty środek na idealne zdjęcie?

U mnie zawsze chodzi o kadr – więc tak: przede wszystkim kadr. 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.