Wystawa PARADISE 101
Projektem Paradise 101 Wojtek Wieteska podsumowuje cykl fotografii i obrazów filmowych inspirowanych rzeczywistością Japonii przełomu XX i XXI-wieku, kulturą zen oraz wschodnią kulturą wizualnych narracji, które Roland Barthes określił jako „Imperium Znaków”, a David Hockney nazwał „perspektywą zmiennych punktów widzenia”. Wystawę będzie można oglądać już od lutego.
Autor: MP
Zdjęcia: Wojtek Wieteska / Fotografie przedstawiają dwie odrębne sale wystawy.
To, co intuicyjnie wciąż nazywamy dziś fotografią, skończyło się w roku 1990, gdy wynaleziono Photoshopa. Przyspieszenie technologiczne, jakiego dostała fotografia cyfrowa po roku 2000, uwolniła wszystkich zainteresowanych rejestrowaniem rzeczywistości od ograniczeń fizycznego, fotograficznego podłoża. Zdjęcia stały się szumem pikseli na wirtualnych dyskach, a każda sekunda życia jest potencjalnym kandydatem do zachowania na przyszłość. Dzisiaj wszyscy są fotografami, ale wciąż nie każdy jest artystą.
Wojtek Wieteska pracuje z fotografią cyfrową od 2004 roku, ale pierwsze zdjęcia ze swojego japońskiego cyklu, które zostały włączone do Paradise 101, wykonywał na czarno-białych negatywach. Dla artysty wyrosłego z tradycji sztuki II połowy XX wieku praca z obrazem na fizycznym podłożu jest ważnym składnikiem ekspresji. Sięgając do klasycznego gestu pokazywania zdjęć na papierze fotograficznym, nadaje mu formę adekwatną do czasu, w którym powstaje projekt.
Co to oznacza w praktyce? W dobie AR i VR pokazywanie fotografii w ramach i na ścianach stało się anachroniczne. Nie oddaje energii, którą kumuluje i wyzwala medium fotografii i filmu. Dlatego Paradise 101 składa się w większości z wielkoformatowych instalacji fotografii wieszanych w przestrzeni galerii, komponowanych w grupy, łączonych z ujęciami filmowymi oraz obiektami inspirowanymi głównym tematem projektu: czyli pojęciem czasu.
Brak chronologii, operowanie skalą, pokazywanie zdjęć w seriach o tym samym motywie lub zestawianie detali, obok ujęć w szerokim planie, służy podkreśleniu, że w sztukach wizualnych czas i przestrzeń powstają głównie w relacji i reakcji z widzem.
Wojtek Wieteska, opisując wystawę, mówi, że:
„Moja pamięć jest pełna obrazów: statycznych kadrów i ruchomych ujęć. „Zgranie” ich z mojej pamięci i nadanie im ostatecznego, fizycznego kształtu dało mi poczucie oczyszczającej pustki "ma" i japońskiej przestrzeni".
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków
Kurator projektu: Ania Diduch
Powierzchnia wystawiennicza: 510m2
Japonia w interpretacji jednego artysty: fotografowana i filmowana na przestrzeni 29 lat. Prace na wystawie powstały między rokiem 1991 a 2019.
Największa solowa wystawa polskiego artysty w 2021 roku.
Projekt składa się z: wystawy, książki fotograficznej i towarzyszącego jej doświadczenia AR (rozszerzona rzeczywistość).
Harmonogram projektu
luty 2021- kwiecień 2021, Muzeum Manngha, Kraków
maj-wrzesień 2021, Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
jesień 2021 Warszawa
2021 album fotograficzny i towarzyszące mu doświadczenie AR
Partnerzy projektu
partner instytucjonalny: Muzeum Manggha w Krakowie
mecenas wystawy: FujiFilm Polska
obsługa gości: Wotel Kraków
opieka prawna: Firma prawnicza LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy
produkcja prac: YellowKorner
postprodukcja prac: WWPHOTO
partner w Warszawie: Instytut Fotogafii Fort