Wystawa z okazji 100.rocznicy urodzin Tony'ego Halika

W 2021 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Tony’ego Halika. Przyszedł on na świat 24 stycznia 1921 roku w Toruniu i tutaj powstało Muzeum Podróżników, któremu patronuje ten znany polski obieżyświat. Warto je odwiedzić, zwłaszcza, że wkrótce będzie można zobaczyć w nim wyjątkową wystawę zatytułowaną „Tu byłem”.

Autor: IZ

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://muzeum.torun.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Tytuł wystawy nawiązuje do ukutego w latach 80. XX w. popularnego hasła – „Tu byłem. Tony Halik”, które znał każdy miłośnik podróży. Pojawiło się w PRL-owskiej rzeczywistości, kiedy wielu Polaków mogło jedynie marzyć o dalekich podróżach i wielkich przygodach. Marzenia te uosabiał właśnie Tony Halik, niekonwencjonalny gawędziarz telewizyjnego programu „Pieprz i wanilia”, ikona podróżnictwa polskiego, niedościgły wzór prawdziwego globtrotera docierającego w najdalsze zakątki świata. 

Życie Tony’ego Halika przepełnione było pracą reportera i fotografika, bywał tam, gdzie działy się rzeczy ważne i ciekawe. Jako reporter amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC zwiedził wiele krajów, zarówno mieszkając w Ameryce Łacińskiej (1948-1976), jak i po powrocie do Polski – przemierzając świat wspólnie z Elżbietą Dzikowską w poszukiwaniu ciekawych tematów do programów telewizyjnych: „Tam gdzie pieprz rośnie”, „Tam gdzie rośnie wanilia” oraz „Pieprz i wanilia”. Halik wyznaczał sobie wciąż nowe cele, dlatego kończąc jedną podróż, planował kolejną. Był w ciągłym ruchu. Uwielbiał żeglować, a gdy jeziora skuł lód,  ślizgał się na bojerach. Nie zwalniał tempa swego życia nawet, gdy był już bardzo chory. Zapragnął umrzeć w drodze, w podróży, jednak to ostatnie marzenie nie zostało spełnione, podobnie jak lot w kosmos. Zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie.

Wystawa „Tu byłem” prezentuje jedynie niewielki wycinek biografii Tony’ego Halika. Fotografie – to zatrzymane w kadrze wybrane sekwencje z jego przepełnionego pracą i podróżami życia. Eksponaty natomiast prezentują jego pasję do gromadzenia pamiątek z podróży, które jak trofea dekorowały jego domy, najpierw w Argentynie, Meksyku, a potem w Warszawie. Tony Halik był namiętnym kolekcjonerem broni oraz nakryć głowy kupowanych w różnych zakątkach świata. Większość obiektów znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Podróżników. 

Najliczniej reprezentowana jest broń biała z Ameryki Łacińskiej. Jako Argentyńczyk, Tony Halik posiadał atrybuty związane z pasterzami gaucho: noże facón, charakterystyczne szerokie pasy, dekoracyjne ostrogi, bolasy i palcaty. Meksyk w kolekcji broni reprezentowały noże ze stanu Oaxaca zdobione grawerowanymi scenami myśliwskimi na klindze, Salwador natomiast okazałe maczety, niektóre w ozdobnych pochwach. W zbiorach Halika odnajdziemy też kilka intersujących przedmiotów: chińskie zestawy podróżne zawierające nożyki oraz pałeczki do jedzenia, sztylety myśliwskie, dżambije z Jemenu oraz z Maroka. Znaczną część kolekcji Halika tworzyła broń plemienna, przy czym najcenniejsza jej część obejmowała łuki, strzały i włócznie pozyskane podczas wypraw do Indian amazońskich w latach 50. i 60. XX wieku. Eksponaty te trafiły do zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W kolekcji Muzeum Podróżników znalazły się dzidy, miecze oraz tarcze z Afryki.

Wśród nakryć głowy szczególne miejsce w kolekcji Halika zajmują kapelusze „safari”, używane w tropikalnym klimacie, kojarzące się z odkrywcami przełomu XIX i XX wieku. Liczną grupę obiektów tworzą męskie nakrycia głowy z krajów arabskich, kapelusze wyplatane z włókien roślinnych: konicznego kształtu Non la będące symbolem Azji Południowo-Wschodniej, meksykańskich grup etnicznych Tzotzil i Huichol, tradycyjne w typie „panama”, sombrero – atrybut meksykańskich mariachi, czy kapelusze afrykańskie – ludu Dogon i Fulani. Nie zabrakło także czapek kapitańskich i zwykłych lnianych kapelusików z emblematami żeglarskimi, które służyły jako nakrycia głowy podczas rejsów „Halikówką”.

Dopełnieniem wystawy są portrety stworzone przez artystów polskich, którzy większości wykonali je specjalnie na jubileusz setnych urodzin Tony’ego Halika, a także wybrane ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak z książki dla dzieci Mirosława Wlekłego „Przygoda dzika Toniego Halika”.

Wystawę będzie można oglądać od 30.01.2021 (Całodzienne) — 04.07.2021 (Całodzienne) w Muzeum Podróżników, ul. Franciszkańska 9. Ekspozycja dostępna będzie w zależności od aktualnych obostrzeń epidemicznych. Jej organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Toruniu. 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.