Zielono mi: Listny Cud

Listny Cud to jadalne rośliny - mikroliście i zioła - hodowane na farmie wertykalnej na warszawskim Mokotowie. O tej ciekawej, pysznej i przyjaznej planecie idei rozmawiamy z CEO marki Matyldą Szyrle.

Autor: IZ

Zdjęcia: Kasia Nadrowska

https://listnycud.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Farmy wertykalne w Polsce to nowość. Musimy więc zacząć naszą rozmowę od przedstawienia bliżej tego konceptu.

Farmy wertykalne to uprawa roślin w kontrolowanych warunkach w zamkniętych pomieszczeniach celem zwiększenia efektywności i zrównoważenia tych upraw. Dzięki temu, że rośliny hodowane są w zamkniętym pomieszczeniu można zużywać aż 90% mniej wody niż w przypadku tradycyjnej formy upraw. Na farmie mamy wiele pięter albo wysokie ściany w jednym pomieszczeniu, więc woda tutaj po prostu krąży – można nią podlać kilka pięter naraz i zatrzymać w zbiorniku do następnego podlewania. Na farmach wertykalnych, dzięki temu, że są to pomieszczenia zamknięte, jest też możliwość kontrolowania temperatury, co pozwala lepiej panować nad hodowlą i jej wzrostem. Są też mniejsze straty, bo nie ma w przypadku hodowli zamkniętej takiej obawy, że nagle przyjdzie burza czy susza, która zniszczyć może plony. Kolejny plus jest taki, że do uprawy roślin na farmach wertykalnych nie trzeba używać żadnych pestycydów, bo nie ma takiego ryzyka, że mogą pojawić się np. bakterie z innego pola albo że ptaki mogą coś zniszczyć. Jest to więc uprawa ekologiczna. Lampy, których używa się do naświetlania na takich farmach mają pełne spektrum światła dopasowane do potrzeb roślin, które to sprawia, że mają one takie same właściwości odżywcze, jakby rosły pod słońcem. Wręcz można powiedzieć, że są to rośliny bogatsze odżywczo i bezpieczniejsze, bo nie są narażone na spaliny, metale ciężkie zawarte w deszczu itd.

Jest jeszcze ważny element lokalności.

Farmy wertykalne są też bardzo lokalne – może to być hala pod miastem lub jak w naszym przypadku – farma w mieście. Co ciekawe, są one są nawet 50 razy bardziej wydajne niż tradycyjne rolnictwo! W związku z tym, że populacja na świecie jest coraz bardziej liczna, farmy są odpowiedzią na dostęp do zdrowego, wartościowego odżywiania. To jeden ze sposobów na to, jak wykarmić ludzi bez zużywania kolejnych zasobów Ziiemi. Wiadomo bowiem, że przekształcając na pola uprawne kolejne hektary ziemi, zaburzamy bioróżnorodność. Ten element ekologiczny, związany z kryzysem klimatycznym jest mocnym powodem rozwijania się idei farm wertykalnych. Farmy bardzo intensywnie rosną na całym świecie są popularne w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Singapurze, Arabii Saudyjskiej i Holandii. Jest to zdecydowanie światowy trend.

 

Podobno jest kilka rodzajów technik upraw na takich farmach. 

Generalnie znane są trzy rodzaje upraw - hydroponika - zalewanie roślin wodą, aeroponika czyli sytuacja, że korzenie roślin wiszą w powietrzu i są one podlewane za pomocą wody rozpylanej w powietrzu. Trzecia metoda to acquponika , która polega na tym, że na dole są ryby, na górze rośliny i te dwa systemy się wzajemnie odżywiają. 

Czyli w zasadzie do uprawy roślin na farmie wertykalnej niepotrzebna jest nawet ziemia?

Tak, bardzo często jest tak, że nie ma żadnego podłoża albo jest bardzo specyficzne podłoże, które nie jest ziemią.

To teraz przejdźmy do tego, co uprawiacie w Listnym Cudzie. Wiem, że są to mikroliście, które ja rozumiem jako coś pomiędzy kiełkiem a dorosłą rośliną...

Tak, dokładnie. Mikroliście to osobna kategoria, która dopiero pojawia się w Polsce. W USA jest już bardzo popularna od wielu lat. Ludzie lubią mikroliście za to, że z jednej strony mają tyle wartości odżywczych co kiełki, a z drugiej są od nich większe i mają więcej smaku. Jeśli kiełki są bardzo często ostre, to tu gama smaków jest trochę szersza. Mikroliście też super wyglądają. Oprócz zieleni pojawia się na nich kolor bordowy czy różowy.

Z jakich gatunków roślin hodujecie mikroliście?

My mamy teraz ich 7-8 rodzajów - rzodkiewkę, groch, gorczycę, brokuła, rukolę, czerwonę kapustę i czerwona kalarepę. 

Czy dużo poza Waszą są w Polsce inne farmy wertykalne?

Istnieje już kilka takich farm, ale my jako pierwsi wprowadziliśmy „sklepowe farmy”, gdzie te rośliny są naświetlane i podlewane, dzięki czemu znacznie dłużej utrzymują świeżość i sobie rosną.

Nie każdy mijając w sklepie taką farmę, zdaje sobie sprawę co to takiego...Wyobrażam więc sobie, że tutaj ważny jest też aspekt edukacyjny.

Tak, bardzo! Zarówno farmy wertykalne, jak i mikroliście są czymś nowym, więc staramy się rzeczywiście edukować. Teraz jest trochę to trudniejsze, bo jest pandemia, ale jeśli ktoś jest zainteresowany, to zapraszamy na naszą farmę! Staramy się również przez media społecznościowe opowiadać o technice upraw, tłumaczymy jak to działa. Mamy świadomość, że jeśli chodzi o edukację rynku i klientów, to jest przed nami jeszcze dużo do zrobienia. Super jest to, że ludzie pozytywnie reagują na Listny Cud. Jest to dla nas duża motywacja do pracy. Cieszymy się też, gdy pojawia się dla nas konkurencja, bo im więcej takich farm, tym lepiej i tym więcej ludzi będzie znało pojęcie farmy wertykalnej, a produkcja będzie jeszcze bardziej zrównoważona. 

Co pysznego można zrobić z mikroliści, poza sałatką oczywiście?

To zależy od rodzaju liści, ale osobiście uważam, że są  świetnym dodatkiem do zup kremów. To idealne wykończenie. Można je dodać do burgera, zwłaszcza te wyraziste i ostre, można też posypać nimi pizzę. 

A pesto do makaronu?

O tak, pesto jest wspaniałe i wychodzi świetne zarówno w wersji wegańskiej jak i nie wegańskiej. 

Gdzie można kupić produkty z Waszej farmy?

Działa nasz sklep online z dostawą do domu na terenie Warszawy, a jeśli chodzi o sprzedaż stacjonarną, to jesteśmy w trzech Carrefourach - w Galerii Mokotów, w Centrum Handlowym Arkadia oraz Carrefourze Bio na Marszałkowskiej. Jestesmy też w warzywniaku Pietruszka, Nać! na Mokotowie, na Biobazarze oraz w dwóch warzywniakach online www.buraczkiziemniaczki.pl (dowóz na terenie Warszawy) oraz w www.tylkozdroweprodukty.pl (dowóz na terenie Łodzi, Warszawy i Wrocławia).

 

 

Więcej tutaj.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie jak z bajki Wnętrza

Mieszkanie jak z bajki

Jesteśmy w starej kamienicy w Krakowie, w 50-metrowym mieszkaniu jak z bajki. W lokalu dominują trzy kolory: liliowy, niebieski i zielony. Za projekt jego wnętrza odpowiada pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.