Modernistyczne wnętrze w kamienicy na Starym Mokotowie. Surowa baza to tło dla mebli vintage

Ten oszczędny, bardzo przemyślany i głęboko osadzony w kontekście miejsca projekt wnętrza to dzieło Agaty Melerskiej i Alicji Pieczykolan. Obie są warszawiankami z zamiłowaniem do kamienic, a gdy do tego doda się dwójkę inwestorów z otwartymi głowami i mieszkanie pamiętające czasy modernizmu późnych lat 40., mamy połączenie idealne.

Autor: MB

Zdjęcia: ONI Studio

https://www.agatamelerska.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Mieszkanie, do którego zaglądamy, mieści się na starym Mokotowie, tuż przy jednej z centralnie położonych ulic. Mimo, że to gwarna część miasta, nie brakuje tu zieleni. Budynki tworzące tę okolicę to bryły z końca lat 40. ubiegłego wieku z wyraźnym modernistycznym rysem. Dla Agaty Melerskiej i Alicji Pieczykolan była to wyraźna podpowiedź, w którym kierunku mają zmierzać, projektując wnętrze dla pary warszawiaków, która obdarzyła je dużym zaufaniem.

Wiele projektów w starszych budynkach zaczyna się od zaplanowania na nowo układu pomieszczeń i dostosowania go do współczesnych potrzeb. Tym razem było inaczej, bowiem rozrysowany przed latami plan mieszkania doskonale przystawał do pomysłu architektek na tę przestrzeń. „Zdecydowałam się jedynie usunąć jedną ścianę, żeby połączyć kuchnię z salonem” – wyjaśnia Agata Melerska. Wnętrze ma powierzchnię 69 m. kw. i składają się na nią długi hol, który prowadzi do kuchni otwartej na część dzienną, sypialni i łazienki ulokowanej na wprost wejścia do mieszkania.

Agata Melerska i Alicja Pieczykolan podeszły z szacunkiem do zastanej tkanki architektonicznej. Każdy oryginalny detal dostał tu drugie życie. Odświeżono parkiet ułożony w klasyczną jodełkę, stolarkę wewnętrzną i drzwi, pośród których zachowały się też egzemplarze z oryginalnymi klamkami. By ocalić dawny charakter wnętrza, architektki przywróciły parapety z lastryko, które poprzedni właściciel zastąpił drewnianymi.

Ducha modernizmu wprowadzają tu mocne czarne akcenty, które przybrały liniową formę. Przy podłodze to ciemne ćwierćwałki, są też pomalowane ręcznie błyszczącą farbą olejną ramy i framugi czy rama dookoła wezgłowia. Mocnym spójnikiem kolorystycznym są też czarne okrągłe gniazdka i włączniki nawiązujące do stosowanych w powojennym budownictwie bakelitowych lub ceramicznych odpowiedników.

Agata Melerska lubi w swoich projektach odwoływać się do klasyki wzornictwa i najlepszych przykładów dizajnu sprzed lat. Również w przypadku tego wnętrza chciała, by to starannie wyselekcjonowane meble i lampy nawiązujące do okresu modernizmu w Polsce i Europie, były na pierwszym planie. Dlatego też wspólnie z Alicją Pieczykolan zdecydowały się na surową bazę w postaci jasnego, ziarnistego tynku mineralnego na ścianach oraz jednolitą podłogę.

Zabudowa kuchenna to materiałowy monolit. Wykonano ją ze sklejki olejowanej na ciepły, rudawy odcień. Warto zwrócić tu uwagę na niecodzienny zabieg – blat wykonano z tego samego materiału, co fronty, dzięki czemu na ich tle odcinają się jedynie stalowe sprzęty kuchenne. W tej części mieszkania nie zachował się stary parkiet, architektki zamówiły więc klepki na wzór oryginału. Zabudowie towarzyszy włoski stół z lat 50. i skórzane krzesła  na stalowych stelażach (model MG05) zaprojektowane przez Matteo Grassiego, które doskonale uzupełniają się kolorystycznie.

Jednym z ciekawszych mebli w tym wnętrzu jest sofa „Maralunga” zaprojektowana w 1973 roku przez Vito Margisterttiego dla włoskiej marki Cassina. Jej oliwkowy odcień świetnie łączy się z rudą zabudową kuchenną, która stała się tłem dla mebla. Sofie towarzyszy marokański dywan z lat 80., który pochodzi z butiku Nomad Warsaw.

Tuż obok stanął fotel z białym skórzanym siedziskiem autorstwa Gerarda Vollenbrocka i mamurowy stolik z lat 80. Ten zestaw dopełnia lampa na czarnej drewnianej nodze z mosiężną podstawą i abażurem z pergaminu – włoski dizajn z lat 50.

W sypialni uwagę przykuwa oryginalne biurko z lat 20. lub 30., które właściciele zakupili wraz z mieszkaniem. Choć to masywny mebel, idealnie odnajduje się w duecie z ażurowym chromowanym krzesłem projektu Rene Herbsta, takim samym, które trafiło do kolekcji słynnego nowojorskiego muzeum MoMa.

Przy łóżku kolejny klasyk dizajnu – białe szafki szwajcarskiej marku USM z metryką sięgającą lat 60. Architektki dodały tu też meble zaprojektowane przez siebie estetyką wpisujące się w klimat mieszkania i epoki modernizmu. To prosta półka wykonana z bejcowanej sklejki oraz szafa pokryta fornirem brzozowym z kutymi uchwytami.

Łazienka jest minimalistyczna i surowa, co wpisuje się w koncepcję wnętrza. Jest tu wszystko, co lubił modernizm: chrom, kamień i szkło. Ściany pokrywa ten sam mineralny tynk, co w pozostałych pomieszczeniach, a na podłodze ułożono płytki z naturalnego granitu, z których powstał też cokół nawiązujący do modernistycznych lamperii. Przezroczyste luksfery wydzielają przestrzeń prysznica, a chromowe akcenty pojawiają się zarówno w stelażu umywalki, jak i bateriach oraz lampie z mlecznym kloszem.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.