To najlepsze wnętrze 2023 roku! Zachwycający burgund i spektakularny świetlik w łazience
Podczas tegorocznej edycji World Architecture Festival nagrodzono najlepsze projekty wnętrz mieszkalnych. Główną nagrodę w tej kategorii otrzymała australijska pracownia SJB za projekt 19 Waterloo Street – niewielkiego dom na przedmieściach Sydney.
Surry Hills to dynamicznie rozwijające się przedmieścia Sydney. Kiedyś mieściły się tu magazyny, które powstały na potrzeby przemysłu włókienniczego. Z czasem dzielnica zaczęła chaotycznie obrastać w nowe zabudowania, domy szeregowe i sklepy. Dekady architektonicznego chaosu zakończyły się festiwalem dobudówek i plomb, które pochłonęły niemal każdy wolny centymetr w tej części Sydney.
Budynek 19 Waterloo Street ma burzliwą przeszłość. Niegdyś mieściła się w nim rzeźnia, sklep spożywczy, warsztat okien, manufaktura kapeluszy, a pod koniec restauracja. Każdy z dawnych właścicieli dostosowywał wnętrze domu do własnych potrzeb, co zaowocowało podziałem budynku na małe pomieszczenia.
Zadaniem architektów z pracowni SJB było zaprojektowanie obiektu wielofunkcyjnego, który pomieściłby sklep, samodzielne mieszkanie i dom jednorodzinny. Aby sprostać tym wymaganiom, na tyłach działki na zaledwie 30 m2 powstała nowa dobudowa o powierzchni 69 m2.
Projekt już od ulicy zwraca uwagę. Jego pełna tekstur i asymetrii fasada nawiązuje do motywów i materiałów obecnych w okolicy. Architekci projektując zewnętrzną część budynku, inspirowali się estetyką filmów francuskiego reżysera, Jacques'a Tatiego. Na elewacji wykorzystano pocięte cegły z odzysku. Ułożono je w ten sposób, by podkreślić podział nadziemia, obramowanie okien czy nisze.
Monochromatyczną ceglaną fasadę urozmaicają burgundowe detale – barierka balkonu, zewnętrzne rolety czy stalowe donice. Frontowa rzeźbiarska brama została wykonana z brązu przez artystę Mikę Utzon-Popova.
Wnętrze domu zbudowane jest wokół schodów – dyskretnej białej konstrukcji wykończonej drewnem. Architekci podzielili pomieszczenia na dwa typy: „obsługiwane” i „obsługujące”. Przestrzenie „obsługiwane” są niskie, z sufitami o wysokości 2,1 m. Mieszczą się tam schowki do przechowywania, kuchnia, garderoba i łazienka. Pomieszczenia „obsługujące” są bardzo przestronne, z sufitami o wysokości 3,6 m – tu usytuowano gabinet, salon i sypialnię.
Aranżację wnętrza zbudowano wokół koloru burgundowego, musztardowej żółci, drewna w ciepłym, orzechowym odcieniu i akcentów niebieskiego. W salonie nad żółtą sztruksową sofą zawisła praca autorstwa Nicholasa Hardinga, którą dostrzec można przez okno od strony ulicy.
Kuchnia jest najbardziej monochromatycznym wnętrzem. Obok bieli i beżu, są tylko drobne akcenty kolorystyczne w postaci barwnych, geometrycznych uchwytów lustrzanej szafy. Wnętrze ocieplają zaś odsłonięte, drewniane belki stropowe.
W gabinecie pozostawiono odsłonięty betonowy strop, podłogę wykończono zaś bordową wykładziną. Burgudnowy blat zestawiono z krzesłem „HAG Tion” marki Flokk w tym samym odcieniu. Lampa podłogowa to model „Parliament” z kolekcji Le Corbusier for Nemo marki Cult.
W sypialni łóżko zintegrowano z burgundowym, tapicerowanym zagłówkiem oraz szafką nocną w tym samym odcieniu. Wzorzyste zasłony pochodzą od marki Simple Studio. Przyległa do sypialni garderoba to królestwo bordo. By optycznie powiększyć tę przestrzeń, fronty szafy pokryły tafle lustra.
Łazienka to najciekawsze pomieszczenie w tym domu. Efekt wow robi już sama architektura – w suficie, tuż nad prysznicem umieszczony jest okrągły świetlik. Nastrój buduje też połączenie czerwonych płytek Zellig oraz marmuru Rosso Ceppo (obydwa od Surgace Gallery).
Główna nagroda na World Architecture Festival 2023 to nie jedyne wyróżnienie dla tej realizacji. Projekt został nagrodzony również na INSIDE World Festival of Interiors 2023, konkurs A-Z Awards 2023, otrzymał również nagrodę od Australijskiego Instytutu Architektów.