Unikalny dom na Kaszubach. Jego wnętrze to dzieło Studia Iskry
Na wzgórzu, na granicy lasów Borów Tucholskich i kaszubskich jezior, stoi wyjątkowy dom. Jego wnętrze wypełniają oryginalne przedmioty: liczne pamiątki rodzinne, nadgryzione zębem czasu, obrazy przyjaciół właścicieli domu i przyciągające wzrok rękodzieło. Aranżacja wyróżnia się także niebanalnymi zestawieniami wzorów i kolorów, za które odpowiadają projektanci wnętrza, czyli Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał ze Studia ISKRY.
Budynek, który dziś wspólnie odwiedzamy, został zaprojektowany przez lokalnego architekta, Andrzeja Ciemińskiego. Ogród wokół domu utrzymany jest w naturalnym, swobodnym stylu – porasta go kwietna łąka, w tym rodzime gatunki roślin.
„Właścicielom zależało, aby we wnętrzu nawiązać do lokalnych tradycji oraz podkreślić wyjątkowe otoczenie ich domu. Nasza koncepcja została oparta na naturalnych materiałach oraz odważnych kolorach, zaczerpniętych z kaszubskich wzorów. Nowoczesne meble zestawiliśmy z pamiątkami rodzinnymi. Staroświeckie przedmioty poprzez odświeżenie nadały wnętrzu eklektyczny, współczesny styl” – mówią autorzy przestrzeni.
Dom już od zewnątrz zdradza, co dzieje się w środku. Przez duże szklane drzwi można zauważyć wszechobecne mocne akcenty kolorów oraz ciepły odcień drewna. Na przestrzał, w oddali widoczne jest jezioro. Do salonu prowadzi pionowy rytm podziałów zabudowy wejściowej oraz stolarki drzwiowej. Całość utrzymana jest w dębowym wykończeniu, wyjątek stanowi jedynie niebieska ława.
Sercem domu jest pokój dzienny, na który składają się kuchnia, jadalnia i salon.
Wykonaną z drewna kuchnię skąpano w głębokiej zieleni. Jej fronty ramkowe z widocznym usłojeniem przywodzą na myśl klasyczne zabudowy kuchenne. Blat wykonano z głęboko szczotkowanego granitu o wyrazistym rysunku. Tuż obok stanęła dębowa wyspa z zaobleniami, które złagodziły wizualnie bryłę mebla i dodały mu lekkości. Obłości pojawiają się również w detalu uchwytów szuflad.
Strefa salonu oddzielona jest niskim regałem, za którym znajduje się duża wygodna sofa w rudym kolorze. Z meblem świetnie współgra jasnobeżowy regał, który jest idealnym miejscem do eksponowania książek i rodzinnych pamiątek. Tę przestrzeń dopełniają świeże kolory: szałwiowa barwa szafki RTV i kobalt fotela, dla których tłem jest żółć lnianych zasłon.
W centrum jadalni umiejscowiono stary kredens, z którym skomponowano minimalistyczny stół projektu Studia ISKRY, wykonany przez firmę Hoom, oraz krzesła polskiej marki Tamo.
Bazą kolorystyczną parterowej łazienki jest niebieski granit, który zastosowano przy umywalce oraz we wnęce pod prysznicem. Na nieco ciemniejszy kolor granatu pomalowano sufit oraz szafkę umywalkową. Gładkie ściany z mikrocementu stanowią równowagę dla intensywnych kolorów oraz wibrującej posadzki o geometrycznym wzorze.
Na parterze mieści się także przestrzeń do pracy. Na potrzeby niewielkiego gabinetu architekci ze Studia ISKRY zaprojektowali duży drewniany regał oraz biurko, które stanęło przy oknie. W tej przestrzeni również nie zabrakło niebieskiego akcentu kolorystycznego w postaci podziałów regału.
W sypialni na piętrze główną rolę grają zabytkowe meble – łóżko, stoliki nocne, toaletka i duża szafa, które są w rodzinie od wielu lat.
Łazienka na piętrze to z kolei idealne miejsce na relaks. Oprócz prysznica znalazło się w niej miejsce na wannę z widokiem na pobliskie jezioro oraz domową saunę. Funkcjonalności pomieszczeniu dodaje duża, podwójna umywalka z forniru dębowego, w której mieszczą się wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria higieniczne. Podłogę pokryto niewielkimi płytkami włoskiej marki Cesi w czterech różnych kolorach, z którymi kontrastuje gładki mikrocoment w beżowym kolorze, zdobiący ściany.
O pracowni
Studio ISKRY to interdyscyplinarna pracownia z Warszawy. Jej założyciele, Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał, działają na pograniczu architektury, wzornictwa oraz scenografii. Współpracując z lokalnymi rzemieślnikami i artystami, tworzą wnętrza, które cechują oryginalność i dbałość o detale.