5 sposobów projektowania budynków w zgodzie z naturą
Pracownia architektoniczna z Hongkongu Ronald Lu & Partners z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ziemi (celebrowanego corocznie w dniu 22 kwietnia) zaprezentowała 5 sposób projektowania budynków z uwzględnieniem potrzeb naszej planety.
Pinghu Hub, Ronald Lu & Partners
1. Projektowanie biofilne
Architektura biofilna zakłada projektowanie budynków przy wykorzystaniu rozwiązań przyjaznych naturze. Korzyści z takiego podejścia do projektowania są niezliczone: nie dość, że pozytywnie wpływa na środowisko naturalne, ma zbawienny wpływ na przestrzeń miejską. Im więcej przyrody w mieście, tym więcej przyjemnego chłodu latem czy czystego powietrza przefiltrowanego przez lokalną florę.
Treehouse Urban Woodland i Urban Green Canopy, Ronald Lu & Partners
Jednym z przykładów architektury biofilnej jest nowy projekt pracowni Ronald Lu & Partners, zwany Treehouse. To miejsce pracy, którego założeniem było zapewnienie jego użytkownikom dobrego samopoczucia. Cel ten udało się osiągnąć dzięki elementom biofilnym: zielonym ścianom, dachom, fasadom, oczkom wodnym oraz naturalnym materiałom i meblom.
The Treehouse Skygarden, Ronald Lu & Partners
2. Bioróżnorodność miejska
Od momentu wybuchu pandemii ludzie na całym świecie zaczęli dostrzegać znaczenie tworzenia przestrzeni miejskiej, w której występuje różnorodność biologiczna. Z jednej strony sprzyja ochronie gatunków roślin i zwierząt, z drugiej strony ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie społeczeństwa.
Victoria Dockside, Ronald & Lu & Partners
Zważywszy na to architekci z pracowni Ronald Lu & Partners zaprojektowali biurowiec Victoria Dockside w Hongkongu, „zazieleniając” różnorodnymi gatunkami roślin ponad 30% jego powierzchni.
3. Neutralność węglowa
W obliczu coraz bardziej przyspieszających zmian klimatycznych osiągnięcie neutralności klimatycznej, czyli ograniczenie emisji dwutlenku węgla, jest absolutną koniecznością.
Zero Carbon Park, Ronald Lu & Partners
Mając to na uwadze, pracownia Ronald Lu & Partners zaprezentowała projekt Zero Carbon Park. To pierwszy budynek w Hongkongu z zerową emisją dwutlenku węgla. Jak podkreślają architekci, było to niezwykle trudne do osiągnięcia w gorącym i wilgotnym klimacie, jednak bez wątpienia warte zachodu.
4. Przeciwdziałanie ekstremalnie wysokim temperaturom
Rosnąca temperatura Ziemi stała się faktem – z suszą i niespotykanymi falami upałów mamy już regularnie do czynienia nawet w Polsce. Upały niszczą beton, zmniejszając jego wytrzymałość i trwałość, zaś wyższy poziom wilgotności powoduje degradację i korozję infrastruktury miejskiej.
Chiwan development, Ronald Lu & Partners
Oznacza to, że architekci muszą uwzględniać w swoich projektach naturalne rozwiązania sprzyjające ochładzaniu miasta. Lepszą wentylację miejską zapewnia zazielenianie przestrzeni, liczne zadaszenia czy wszelkie elementy wodne. Rozwiązania te zastosowano na przykład w projekcie Chiwan development autorstwa pracowni Ronald Lu & Partners.
5. Zrównoważona gospodarka wodna
Chińskie miasta są coraz częściej projektowane z uwzględnieniem systemów zarządzania wodą miejską, które naśladują naturalne procesy glebowe, stąd nazywa się je „miastami-gąbkami”. Technika ta polega na pochłanianiu, filtrowaniu i ponownemu wykorzystaniu wody deszczowej.
Zobacz także:
Interesujesz się architekturą?
Sprawdź LABEL 52 – „Wokół natury”!