6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

Szósta edycja Biennale poświęcona jest myśleniu o przyszłości projektowania oraz projektowaniu przyszłości w myśl: IN THE FUTURE. Eksperci i pasjonaci architektury wnętrz z kraju i z zagranicy zastanawiali się nad wyzwaniami stojącymi przed otaczającą nas przestrzenią w kontekście zmieniających się relacji międzyludzkich i relacji człowieka z otoczeniem.

Autor: MK

https://inaw.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Biennale to impreza cykliczna organizowana przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod patronatem Rektora ASP w Krakowie. W tym roku uświetnia jubileusz 70-lecia Wydziału.

Partnerem Instytucjonalnym 6. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz ASP jest4 Design Days. Współorganizatorem są DAT – Design, Art & Technology – trzy uczelniewspółpracujące przy prowadzeniu międzynarodowych studiów magisterskich: ASP im. JanaMatejki w Krakowie (WAW), Accademia di Belle Arti di Brera Milano i La Escuela Superior de Diseño de Madrid.

Wernisaż prezentujący prace pokonkursowe THE FUTURE IS NOW! oraz instalacje polskich Wydziałów Architektury Wnętrz INTERDYSCYPLINARNI_PL zainaugurowały 6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie pod hasłem „In (the)FUTURE_perspektywa sztuki przestrzeni”. Głównym zagadnieniem wydarzenia były rozważania na temat projektowania w kontekście pojawiających się zmian w otoczeniu i podejściu do życia.

Uczestnicy konkursu w swoich pracach mieli zwizualizować przyszłość w projektowaniu. Międzynarodowe juryw składzie: Stanisław Tabisz (Rektor Akademii SztukPięknych im. Jana Matejki w Krakowie), Biljana Branković(assistant professor, Faculty of Applied arts, University of Arts, Belgrade), Nicolò Ceccarelli (Design Associate Professor at the Alghero Department of Architecture, Design and Planning), dr Małgorzata Jantos (pracownik naukowyUJ, Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków),dr Agnieszka Łakoma (Główny Specjalista – Plastyk Miasta Krakowa) oraz Małgorzata Tomczak (Redaktor Naczelna „Architektura & Biznes”) - oceniało ideę, wizjonerskie rozwiązania, nowatorskie i eksperymentalne metody projektowe, względy ekologiczne oraz artystyczny i indywidualny poziom prezentacji. Spośród 52 zgłoszonychprac nagrodzono 6 najlepszych.

Grand Prix* 6. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz trafił do studentki krakowskiej ASP, Joanny Jaros. Jej „Krakowski salon tlenowy” zakłada stworzenie miejsca użyteczności publicznej, umożliwiającego zażycie czystegopowietrza przez mieszkańców i turystów. Budynek byłego Hotelu Forum - reliktuprzeszłości - dostaje drugie życie i przeistacza się w przyszłościowy obiekt, stając się żywym organizmem filtrującym powietrze. Dostarcza go do kapsuł, gdzie mieszkańcy i turyści mogą aktywnie spędzać czas w krystalicznie czystych warunkach. Pełni także funkcję parku, z którego można podziwiać panoramę zakola Wisły i miasta Krakowa.

Wernisaż poprzedziła konferencja z udziałem kadry profesorskiej polskich uczelniartystycznych na czele z Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz prof. dr hab. Beatą Gibałą-Kapecką, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UA w Poznaniu prof. dr hab. Katarzyną Podgórską- Glonti oraz Dziekanem Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku dr hab. Tadeuszem Pietrzkiewiczem prof. ASP. Podczas dyskusji podkreślono zmieniające się podejście do projektowania, którego funkcją jest wyjście od problemu drugiego człowieka. Zwrócono uwagę, że młode pokolenie porzuca utopijną wizję architektury wobec projektów przystosowanych do szybko zmieniającego się otoczenia i nomadyzmu społeczeństwa.

Prace pokonkursowe zostały zaprezentowane na wystawie THE FUTURE IS NOW! w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Podczas uroczystego wernisażu zdecydowano się na happening nawiązujący do obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Przedstawiciele uczelniwystąpili w białych kombinezonach ochronnych i maseczkach.

Od prawej na pierwszym planie: Krzysztof Głuchowski – aktor, producent, dyrektor Teatru im. JuliuszaSłowackiego w Krakowie, prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP wKrakowie, dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz prof. ASP Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku,prof. dr hab. Katarzyna Podgórska-Glonti Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UA w Poznaniu, dr hab. Joanna Kubicz prof. ASP Prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, drugi plan odprawej: Anna Bas Specjalista ds. sztuk wizualnych MOS - Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i studentki oraz studenci 2 roku studiów stacjonarnych 1 stopnia Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie

W ramach wystawy INTERDYSCYPLINARNI_PL pojawiły się także instalacje zaprojektowane przez Wydziały Architektury Wnętrz z całej Polski: ASP w Warszawie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ASP w Gdańsku oraz ASP we Wrocławiu.

Imagine a Better Future. The Moon Over the Lake of Meanings

Koordynatorzy:
Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: prof. dr hab. Elżbieta Pakuła-Kwak, dr Joanna Łapińska Wydział Instrumentalny AkademiiMuzycznej w Krakowie: prof. dr hab.Zdzisław Łapiński

Autorzy:
Weronika Baran, Aleksandra Basa, Weronika Blitek, Paweł Czarakcziew, Magdalena Czuj, Klaudia Dębska, Natalia Hudzik, Katarzyna Jasińska, Katarzyna Kijowska, Natalia Kuś, Weronika Majewska, Monika Mosiołek, Anna Panasiewicz, Magdalena Stolarz.

Przestrzeń mówi

Wydział Architektury Wnętrz i ScenografiiUniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Autorzy:

Piotr Barłóg, Maciej Basałygo, Marta Brennenstuhl-Bludnik, Emilia Cieśla, Kinga Ludek, Ewa Mróz - Pacholczyk, Tomasz Ryszczyński.

Niepewność

Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Autor:
mgr Daria Bolewicka

re-WIZJA przyszłości

Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Autor:

Bartosz Jakubicki

Strefa. Geometria doświadczenia

Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Autor projektu:

Zuzanna Sadowa

LAUREACI KONKURSU THE FUTURE IS NOW

Grand Prix* 6. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, indeks Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, ufundowana przezRektora ASP im. J. Matejki w Krakowie:

Joanna Janos, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Myślą przewodnią projektu „Krakowski Salon Tlenowy” jest adaptacja hotelu przy ul. Marii Konopnickiej 28 w Krakowie, w celu stworzenia miejsca użyteczności publicznej, umożliwiającego zażycie czystego powietrza przez mieszkańców i turystów. Budynek byłego Hotelu Forum - reliktu przeszłości - dostaje drugie życie i przeistacza się w przyszłościowy obiekt, stając się żywym organizmem filtrującym powietrze. Dostarcza go do kapsuł, gdzie mieszkańcy i turyści mogą aktywnie spędzać czas w krystalicznie czystych warunkach. Pełni także funkcję parku, z którego można podziwiać panoramę zakola Wisłyi miasta Krakowa.

Nagroda ufundowana przez Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie i Plastyka Miasta Krakowa, Agnieszkę Łakomą

Samuel Kostecki, Wydział Architektury, UAP, Poznań

Projekt turbiny - to silnik wiatrowy i równocześnie panel fotowoltaiczny. Składa się z dwóch skrzydeł (przymocowanych do głównej części) oraz śmigła, które ma za zadanie generować energię przez wiatr. Wytworzona elektryczność jest następnie transferowana do bezprzewodowego urządzenia poprzez transmisję technologii Nano Crystal Electricity. Podczas słonecznych dni trzy skrzydła pełnią rolę paneli słonecznych, które generują prąd.

Wyróżnienie Architektura & Biznes

Aleksandra Basa, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Salem Express był promem pasażerskim kursującym między Egiptem a Arabią Saudyjską. W grudniu 1991 roku zatonął zaledwie godzinę drogi od miejsca docelowego. Projekt odnosi się do tej tragedii, pokazując szkody jakie wyrządzamy środowisku morskiemu. Tony tworzyw sztucznych są wyrzucane co roku do wody i pozostają tam, podobnie jak wrak statku. Plastikowe wnętrza powstały z materiałów pochodzących z recyklingu. Celem projektu jest uświadomienie ludziom wpływu, jaki śmieci wywierają na ekosystemyoceaniczne.

Wyróżnienie Honorowe

Karolina Jurczak, ASP w Krakowie im. Jana Matejk

Projekt „Enklawa Tożsamości” ma na celu stworzenie nowego miejsca w samym centrummiasta. Obiekt jest przestrzenią publiczną, która pozwala wejść użytkownikowi w świat poznania samego siebie. Głównym założeniem projektu jest stworzenie miejsca, które pomoże użytkownikowi rozwiązać podstawowy problem czasów współczesnych i odpowiedzieć na pytania: czym jest tożsamość człowieka oraz jak ją w sobie odnaleźć na nowo. Ujawniający się obecnie kryzys tożsamości wiąże się w swych podstawach z sytuacją społeczeństwa reprezentującego częściej postawę „mieć” niż „być”. Dynamicznie zachodzące przemiany dotykają w swojej istocie ludzkiego odniesienia do siebie samego oraz drugiego człowieka, wymagają spojrzenia na tożsamość z punktu widzenia czynników wspierających i utrudniających jej rozwój. Obiekt „Enklawa Tożsamości” to próba odnalezienia tożsamości we współczesnym świecie.

Wyróżnienie Biljana Branković, University of Arts in Belgrade

Oliwia Styralska i Weronika Fortecka, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Projekt FINITY jest odpowiedzią na warunki, w których – jak możemy się spodziewać – człowiek będzie w przyszłości zmuszony funkcjonować. Bazując na prognozach klimatologów, przyjmujemy, że będziemy musieli zaadaptować nasze obecne zwyczaje dodrastycznych ograniczeń surowców naturalnych.

Jak sugeruje amerykański biolog Garett Hardin w publikacji z 1968 roku, Ziemia jest dotknięta postępującym zjawiskiem zwanym „tragedią ludu”. Składa się na nie nadmiernaeksploatacji (niezgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju) zasobów środowiskowych przez największe światowe gospodarki. W rezultacie obserwujemy procesy, które mogą prowadzić do utraty przez środowisko naturalne zdolności do odbudowy swoich zasobów. Rozpoznając rosnące tempo tych procesów, powinniśmy zwrócić dzisiaj szczególną uwagę na proces adaptacji do nieuniknionych zmian. Projekt FINITY został stworzony z myślą o budowaniu przyszłości, pozwalając ludziom korzystać z ograniczonych środków we właściwy sposób.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych