6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

Szósta edycja Biennale poświęcona jest myśleniu o przyszłości projektowania oraz projektowaniu przyszłości w myśl: IN THE FUTURE. Eksperci i pasjonaci architektury wnętrz z kraju i z zagranicy zastanawiali się nad wyzwaniami stojącymi przed otaczającą nas przestrzenią w kontekście zmieniających się relacji międzyludzkich i relacji człowieka z otoczeniem.

Autor: MK

https://inaw.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Biennale to impreza cykliczna organizowana przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod patronatem Rektora ASP w Krakowie. W tym roku uświetnia jubileusz 70-lecia Wydziału.

Partnerem Instytucjonalnym 6. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz ASP jest4 Design Days. Współorganizatorem są DAT – Design, Art & Technology – trzy uczelniewspółpracujące przy prowadzeniu międzynarodowych studiów magisterskich: ASP im. JanaMatejki w Krakowie (WAW), Accademia di Belle Arti di Brera Milano i La Escuela Superior de Diseño de Madrid.

Wernisaż prezentujący prace pokonkursowe THE FUTURE IS NOW! oraz instalacje polskich Wydziałów Architektury Wnętrz INTERDYSCYPLINARNI_PL zainaugurowały 6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie pod hasłem „In (the)FUTURE_perspektywa sztuki przestrzeni”. Głównym zagadnieniem wydarzenia były rozważania na temat projektowania w kontekście pojawiających się zmian w otoczeniu i podejściu do życia.

Uczestnicy konkursu w swoich pracach mieli zwizualizować przyszłość w projektowaniu. Międzynarodowe juryw składzie: Stanisław Tabisz (Rektor Akademii SztukPięknych im. Jana Matejki w Krakowie), Biljana Branković(assistant professor, Faculty of Applied arts, University of Arts, Belgrade), Nicolò Ceccarelli (Design Associate Professor at the Alghero Department of Architecture, Design and Planning), dr Małgorzata Jantos (pracownik naukowyUJ, Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków),dr Agnieszka Łakoma (Główny Specjalista – Plastyk Miasta Krakowa) oraz Małgorzata Tomczak (Redaktor Naczelna „Architektura & Biznes”) - oceniało ideę, wizjonerskie rozwiązania, nowatorskie i eksperymentalne metody projektowe, względy ekologiczne oraz artystyczny i indywidualny poziom prezentacji. Spośród 52 zgłoszonychprac nagrodzono 6 najlepszych.

Grand Prix* 6. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz trafił do studentki krakowskiej ASP, Joanny Jaros. Jej „Krakowski salon tlenowy” zakłada stworzenie miejsca użyteczności publicznej, umożliwiającego zażycie czystegopowietrza przez mieszkańców i turystów. Budynek byłego Hotelu Forum - reliktuprzeszłości - dostaje drugie życie i przeistacza się w przyszłościowy obiekt, stając się żywym organizmem filtrującym powietrze. Dostarcza go do kapsuł, gdzie mieszkańcy i turyści mogą aktywnie spędzać czas w krystalicznie czystych warunkach. Pełni także funkcję parku, z którego można podziwiać panoramę zakola Wisły i miasta Krakowa.

Wernisaż poprzedziła konferencja z udziałem kadry profesorskiej polskich uczelniartystycznych na czele z Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz prof. dr hab. Beatą Gibałą-Kapecką, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UA w Poznaniu prof. dr hab. Katarzyną Podgórską- Glonti oraz Dziekanem Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku dr hab. Tadeuszem Pietrzkiewiczem prof. ASP. Podczas dyskusji podkreślono zmieniające się podejście do projektowania, którego funkcją jest wyjście od problemu drugiego człowieka. Zwrócono uwagę, że młode pokolenie porzuca utopijną wizję architektury wobec projektów przystosowanych do szybko zmieniającego się otoczenia i nomadyzmu społeczeństwa.

Prace pokonkursowe zostały zaprezentowane na wystawie THE FUTURE IS NOW! w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Podczas uroczystego wernisażu zdecydowano się na happening nawiązujący do obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Przedstawiciele uczelniwystąpili w białych kombinezonach ochronnych i maseczkach.

Od prawej na pierwszym planie: Krzysztof Głuchowski – aktor, producent, dyrektor Teatru im. JuliuszaSłowackiego w Krakowie, prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP wKrakowie, dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz prof. ASP Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku,prof. dr hab. Katarzyna Podgórska-Glonti Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UA w Poznaniu, dr hab. Joanna Kubicz prof. ASP Prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, drugi plan odprawej: Anna Bas Specjalista ds. sztuk wizualnych MOS - Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i studentki oraz studenci 2 roku studiów stacjonarnych 1 stopnia Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie

W ramach wystawy INTERDYSCYPLINARNI_PL pojawiły się także instalacje zaprojektowane przez Wydziały Architektury Wnętrz z całej Polski: ASP w Warszawie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ASP w Gdańsku oraz ASP we Wrocławiu.

Imagine a Better Future. The Moon Over the Lake of Meanings

Koordynatorzy:
Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: prof. dr hab. Elżbieta Pakuła-Kwak, dr Joanna Łapińska Wydział Instrumentalny AkademiiMuzycznej w Krakowie: prof. dr hab.Zdzisław Łapiński

Autorzy:
Weronika Baran, Aleksandra Basa, Weronika Blitek, Paweł Czarakcziew, Magdalena Czuj, Klaudia Dębska, Natalia Hudzik, Katarzyna Jasińska, Katarzyna Kijowska, Natalia Kuś, Weronika Majewska, Monika Mosiołek, Anna Panasiewicz, Magdalena Stolarz.

Przestrzeń mówi

Wydział Architektury Wnętrz i ScenografiiUniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Autorzy:

Piotr Barłóg, Maciej Basałygo, Marta Brennenstuhl-Bludnik, Emilia Cieśla, Kinga Ludek, Ewa Mróz - Pacholczyk, Tomasz Ryszczyński.

Niepewność

Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Autor:
mgr Daria Bolewicka

re-WIZJA przyszłości

Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Autor:

Bartosz Jakubicki

Strefa. Geometria doświadczenia

Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Autor projektu:

Zuzanna Sadowa

LAUREACI KONKURSU THE FUTURE IS NOW

Grand Prix* 6. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, indeks Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, ufundowana przezRektora ASP im. J. Matejki w Krakowie:

Joanna Janos, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Myślą przewodnią projektu „Krakowski Salon Tlenowy” jest adaptacja hotelu przy ul. Marii Konopnickiej 28 w Krakowie, w celu stworzenia miejsca użyteczności publicznej, umożliwiającego zażycie czystego powietrza przez mieszkańców i turystów. Budynek byłego Hotelu Forum - reliktu przeszłości - dostaje drugie życie i przeistacza się w przyszłościowy obiekt, stając się żywym organizmem filtrującym powietrze. Dostarcza go do kapsuł, gdzie mieszkańcy i turyści mogą aktywnie spędzać czas w krystalicznie czystych warunkach. Pełni także funkcję parku, z którego można podziwiać panoramę zakola Wisłyi miasta Krakowa.

Nagroda ufundowana przez Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie i Plastyka Miasta Krakowa, Agnieszkę Łakomą

Samuel Kostecki, Wydział Architektury, UAP, Poznań

Projekt turbiny - to silnik wiatrowy i równocześnie panel fotowoltaiczny. Składa się z dwóch skrzydeł (przymocowanych do głównej części) oraz śmigła, które ma za zadanie generować energię przez wiatr. Wytworzona elektryczność jest następnie transferowana do bezprzewodowego urządzenia poprzez transmisję technologii Nano Crystal Electricity. Podczas słonecznych dni trzy skrzydła pełnią rolę paneli słonecznych, które generują prąd.

Wyróżnienie Architektura & Biznes

Aleksandra Basa, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Salem Express był promem pasażerskim kursującym między Egiptem a Arabią Saudyjską. W grudniu 1991 roku zatonął zaledwie godzinę drogi od miejsca docelowego. Projekt odnosi się do tej tragedii, pokazując szkody jakie wyrządzamy środowisku morskiemu. Tony tworzyw sztucznych są wyrzucane co roku do wody i pozostają tam, podobnie jak wrak statku. Plastikowe wnętrza powstały z materiałów pochodzących z recyklingu. Celem projektu jest uświadomienie ludziom wpływu, jaki śmieci wywierają na ekosystemyoceaniczne.

Wyróżnienie Honorowe

Karolina Jurczak, ASP w Krakowie im. Jana Matejk

Projekt „Enklawa Tożsamości” ma na celu stworzenie nowego miejsca w samym centrummiasta. Obiekt jest przestrzenią publiczną, która pozwala wejść użytkownikowi w świat poznania samego siebie. Głównym założeniem projektu jest stworzenie miejsca, które pomoże użytkownikowi rozwiązać podstawowy problem czasów współczesnych i odpowiedzieć na pytania: czym jest tożsamość człowieka oraz jak ją w sobie odnaleźć na nowo. Ujawniający się obecnie kryzys tożsamości wiąże się w swych podstawach z sytuacją społeczeństwa reprezentującego częściej postawę „mieć” niż „być”. Dynamicznie zachodzące przemiany dotykają w swojej istocie ludzkiego odniesienia do siebie samego oraz drugiego człowieka, wymagają spojrzenia na tożsamość z punktu widzenia czynników wspierających i utrudniających jej rozwój. Obiekt „Enklawa Tożsamości” to próba odnalezienia tożsamości we współczesnym świecie.

Wyróżnienie Biljana Branković, University of Arts in Belgrade

Oliwia Styralska i Weronika Fortecka, ASP w Krakowie im. Jana Matejki

Projekt FINITY jest odpowiedzią na warunki, w których – jak możemy się spodziewać – człowiek będzie w przyszłości zmuszony funkcjonować. Bazując na prognozach klimatologów, przyjmujemy, że będziemy musieli zaadaptować nasze obecne zwyczaje dodrastycznych ograniczeń surowców naturalnych.

Jak sugeruje amerykański biolog Garett Hardin w publikacji z 1968 roku, Ziemia jest dotknięta postępującym zjawiskiem zwanym „tragedią ludu”. Składa się na nie nadmiernaeksploatacji (niezgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju) zasobów środowiskowych przez największe światowe gospodarki. W rezultacie obserwujemy procesy, które mogą prowadzić do utraty przez środowisko naturalne zdolności do odbudowy swoich zasobów. Rozpoznając rosnące tempo tych procesów, powinniśmy zwrócić dzisiaj szczególną uwagę na proces adaptacji do nieuniknionych zmian. Projekt FINITY został stworzony z myślą o budowaniu przyszłości, pozwalając ludziom korzystać z ograniczonych środków we właściwy sposób.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.