Á Table – nowy pawilon Serpentine Gallery zaprojektowany przez Linę Ghotmeh
Od ponad dwudziestu lat londyńska Serpentine Galley na początku czerwca otwiera nowy, czasowy pawilon. To wielkie wydarzenie, nie tylko na Wyspach, ale i w całym architektonicznym świecie. W tym roku konstrukcję zaprojektowała Lina Ghotmeh, francuska architektka z libańskimi korzeniami.
9 czerwca odbędzie się inauguracja nowego, 22. już pawilonu londyńskiej Serpentine Gallery. To wydarzenie zawsze śledzi społeczność architektów na całym świecie. Tymczasowe konstrukcje odpowiadają bowiem na ważne pytania, wytyczają trendy i pozwalają na eksperymentowanie z architekturą.
Tegoroczny pawilon inspirowany jest śródziemnomorskim dziedzictwem architektki i gorącymi dyskusjami przy stole na temat bieżących spraw, polityki, życia osobistego i marzeń. Lina Ghotmeh swój projekt nazwała "À table" – to francuskie wezwanie do rozpoczęcia posiłku. We wnętrzu pawilonu znajduje się stół ustawiony wzdłuż obwodu konstrukcji, zapraszający do wspólnego spędzania czasu, przemyśleń, dzielenia się i celebrowania wymian, które umożliwiają tworzenie nowych relacji.
Lina Ghotmeh traktuje jedzenie jako wyraz troski. Zgodnie z tym założeniem, projekt pawilonu miał być przestrzenią dla refleksji nad naszym związkiem z ziemią, przyrodą i środowiskiem. Oferując chwilę serdeczności przy stole, Ghotmeh zaprasza odwiedzających Serpentine Gallery do dzielenia się pomysłami, troskami, radościami, niezadowoleniem, obowiązkami, tradycjami, wspomnieniami i historiami, które łączą.
Rangę wydarzenia podkreśla to, jak wielkie nazwiska przez ponad dwadzieścia lat przyciągnął ten projekt. Wśród twórców pawilonu Serpentine Gallery są światowej klasy architekci, jak Zaha Hadid, Daniel Libeskind, Toyo Ito, Oscar Nimeyer, Alvaro Siza, Rem Koolhaas, Frank Gehry, Jean Nouvel, Peter Zumthor, Sou Fujimoto oraz Bjarke Ingels, cenione pracownie SANAA czy MVRDV oraz artyści - Olaffur Eliasson i Ai WeiWei.
Pierwszy pawilon postawiono w 2000 roku na trzydziestą rocznicę powstania galerii. O jego zaprojektowanie poproszono Zahę Hadid, laureatkę Nagrody Pritzkera i jedną z najwybitniejszych architektek w historii. Pawilon jej projektu miał pomieścić gości przybyłych na jubileusz. Co miało być jednorazowym projektem, przerodziło się w jedno z najbardziej cenionych architektonicznych wydarzeń na świecie.
Pawilon stanął jak co roku na terenie ogrodu Serpentine Gallery w londyńskim Hyde Parku. Założenia inicjatywy londyńskiej galerii są proste – zadanie zaprojektowania nowego pawilonu powierza się architektom, którzy nie postawili jeszcze żadnego budynku w Wielkiej Brytanii. W ten sposób mogą zaprezentować swój talent i zdobyć rozgłos. Architekci dostają pół roku na przygotowanie konstrukcji. Ze względu na krótki czas ekspozycji pawilonu i jego tymczasowość, projektowanie konstrukcji staje się wielkim polem do architektonicznych eksperymentów.