Dom-kostka z lat 60. w nowej odsłonie. We wnętrzu sztuka i dobry dizajn
To kolejny przykład udanego architektonicznego recyklingu – z typowej „kostki” architekci z pracowni AOC zrobili minimalistyczną bryłę z nowoczesnym wnętrzem zanurzoną w zieleni ogrodu.
Projekt, któremu się przyglądamy, znajduje się we wsi Dvorce w pobliżu Pragi. Jest to wyjątkowa okolica położona na skraju obszaru mieszkalnego z widokiem na Wełtawę oraz kościół św. Filipa i Jakuba w Zlíchovie. Rodzina obecnego właściciela mieszka na tej posesji od kilku pokoleń. Zadaniem architektów z pracowni AOC Architekti było przekształcenie zniszczonego domu rodzinnego z lat 60. XX wieku w wygodną willę o wysokim standardzie.
Koncepcja architektoniczna oparta jest na budowaniu charakterystycznej atmosfery poprzez dopracowane szczegóły i elementy wnętrza oraz na wizualnym i funkcjonalnym połączeniu budynku z otaczającym go ogrodem i przyrodą.
Jak wyjaśniają architekci, tworzenie tego projektu w dużej mierze opierało się na pracy z różnymi formami światła. Fasadę domu przecinają asymetrycznie rozłożone otwory okienne o różnych rozmiarach, część klatki schodowej obudowano zaś półprzeźroczystą taflą szkła, a w dachu umieszczono świetliki. Do wnętrza wpada więc dużo naturalnego światła – w intensywnej oraz rozproszonej postaci.
Architekci do wykończenia domu zastosowali szlachetne materiały w ich naturalnej formie, podkreślając w ten sposób ich kolory i tekstury. „Zaprojektowaliśmy charakterystyczną, zielonkawą fasadę z drobno zacieranego tynku, która świetnie odpowiada na otaczającą budynek bogatą roślinność przez wszystkie pory roku” - opowiadają twórcy projektu.
Na najniższej kondygnacji domu znajduje się małe studio z własnym tarasem. Dwie górne kondygnacje domu mieszczą główną część mieszkalną. Można się do niej dostać korytarzem prosto z parteru przez wygodną drewnianą klatkę schodową z dębowymi okładzinami, która wprowadza do wnętrza domową atmosferę.
Schody prowadzą do głównej strefy dziennej z niskimi siedziskami, kuchnią i jadalnią oraz dostępem do przestronnego tarasu. Ta część domu jest przez większość dnia oświetlona przyjemnym światłem dziennym.
Najwyższa kondygnacja pełni funkcję gabinetu i salonu z kominkiem oraz dużym oknem z widokiem na rzekę. W zabudowie schowano tu niewielki aneks kuchenny z barkiem i lodówką. Tę przestrzeń wyraźnie definiuje drewniany sufit i ogromne, głęboko osadzone okno. Za gabinetem znajduje się oddzielna prywatna strefa z sypialnią, garderobą i niebieską łazienką.
Stoły wykonane z polerowanego, egzotycznego drewna padouk na konstrukcji stalowej zostały zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego projektu. Jednocześnie wprowadzono też meble z kolekcji klienta, jak choćby sofę Cameleonda marki B&B Italia. Na ścianach wiszą zaś obrazy wiodących współczesnych artystów (Mikulka, Pisařík) i fotografie właściciela domu.
Przydomowy ogród to bujna kompozycja, której pozwolono wzrastać bez większej ingerencji. Są tam drzewa owocowe, oczko wodne i mała winnica.