Dom pod Poznaniem dla 5-osobowej rodziny. Bryłę ukrytą w drzewach pokryła betonowa łuska

“Dom nie jest tu tylko budynkiem, żyje w symbiozie z domownikami, ich rytmem dnia, tradycją rodzinną, zmieniającą się przyrodą i wpadającym światłem. Architektura stała się żywa” - tak o swoim projekcie mówią Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon i Bartosz Stanek z pracowni PL.ARCHITEKCI.

Autor: MB

Zdjęcia: Piotr Krajewski

https://www.plarchitekci.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Dom Wieloczłonowy to jedna z ostatnich realizacji uznanej pracowni PL.ARCHITEKCI. Budynek stanął w okolicach Poznania, na działce gęsto porośniętej wysokimi sosnami. Nie tylko wpisanie bryły w drzewa okazało się wyzwaniem, również spora lista wymagań przedstawiona przez inwestorów podyktowała niesztampowe podejście i rozwiązania szyte na miarę.

Inwestorzy często goszczą u siebie liczną rodzinę i przyjaciół, dlatego zależało im na funkcjonalnej i dostosowanej do takiej liczby użytkowników części dziennej. Miała się w niej znaleźć rozłożysta kanapa, duża jadalnia, kuchnia ze stołem do codziennego gotowania oraz tzw. brudna kuchnia do pozostałych prac. Każde z trójki dzieci miało mieć swoją garderobę i małą łazienkę, z kolei sypialnia rodziców miała być połączona z pokojem kąpielowym i garderobą. Na tym nie koniec. Na liście „must have” właściciele umieścili też domową salę fitness z saunami, gabinet, pokoje dla gości, winiarnię w piwnicy oraz kolejną kuchnię do przygotowywania kiszonek. „Projektując dom od początku szukaliśmy odpowiednich miejsc na liczne obrazy czy meble – pamiątki rodzinne… a nawet okno skrzynkowe uchowane ze starego domu” - wspominają architekci.

Tak bogaty plan funkcjonalny architekci musieli wpisać w leśną działkę. Nie chcieli, by duża kubatura i metraż parterowego domu zdominowały i przytłoczyły otoczenie. Jednym z wyzwań okazało się także doświetlenie wnętrz – działkę porastają wysokie sosny, która rzucają sporo cienia. Podczas pracy na projektem architekci musieli sobie również odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć intymne wnętrza jednocześnie otwarte na otaczającą je przyrodę. Odpowiedniej ekspozycji wymagały też meble i antyki z kolekcji właścicieli. “Nie chcieliśmy, by sprawiały wrażenie przypadkowo ustawionych” - wyjaśniają autorzy projektu.

Odpowiedzią na wymagania i główne założenia projektowe okazała się modularna struktura domu. Jego centrum stanowi część dzienna – salon i jadalnia z wewnętrznym patio oraz ciągi komunikacyjne i garaż. Do rdzenia budynku architekci dokleili kolejne moduły – kuchnię, pokoje dziecięce, sypialnię rodziców oraz część SPA z pokojem gościnnym. W piwnicy ulokowano winiarnię i kuchnię do przygotowania przetworów, na piętrze, tuż nad salonem, domowy gabinet. Dzięki takiemu rozpisaniu funkcjonalnego planu architekci rozbili bryłę na części, co pozwoliło harmonijnie wpisać ją w zastane otoczenie.

Jednym z charakterystycznych elementów projektu są asymetryczne, dwuspadowe dachy, które zostały podyktowane miejskim planem zagospodarowania terenu. W każdym z nich umieszczony jest świetlik, co pozwoliło rozwiązać problem deficytu światła. “Stały się tubą rozświetlającą wnętrze każdego modułu przez cały dzień, nie podlegając zacienieniu przez korony drzew” - tłumaczą architekci.

Kształt i układ dachów pomaga też doświetlać wewnętrzne dziedzińce. To intymne przestrzenie, które stały się przedłużeniem wnętrza domu. Asymetria dachu ma również na celu zmniejszyć skalę i ciężkość bryły.

Choć z daleka może się wydawać, że elewację domu pokryły poszarzane deski, to jest to specjalnie zaprojektowana przez architektów płytka betonowa. Ma chropowatą, zróżnicowaną fakturę i ułożono ją jedna na drugiej niczym łuski. Surowy materiał z jednej strony kontrastuje z otaczającą go naturą, jego kolor jednak doskonale koresponduje z odcieniem kory pobliskich drzew. Pięknie załamuje też światło, stając się tłem dla gry cieni. Betonowa płytka pełni również praktyczną funkcję – chroni elewację przed szybkim niszczeniem w leśnym otoczeniu.

Wnętrza utrzymane są w stylistyce nowoczesnego minimalizmu. Paleta kolorów odwzorowuje zewnętrze i otoczenie domu – są szarości, biel, beże, brąz i akcentowa czerń. Uwagę zwraca spiralna klatka schodowa wykonana ze stali, która z salonu prowadzi na piętro.

Dom Wieloczłonowy to projekt na tyle charakterystyczny i ciekawy, że zdobył Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego NAWW 2023 w kategorii „Dom Jednorodzinny”. SARP nominował go także w XVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze, pokazywano go również na wystawie „V4 Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej”, gdzie zdobył nominację JURY polskiego reprezentanta.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.