Dworzec Metropolitarny w Lublinie już otwarty. Nowoczesna wizytówka miasta
Zaprojektowany przez pracownię Tremend nowy lubelski dworzec to jeden z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych tego typu obiektów w Polsce.
Oficjalne otwarcie dla pasażerów Dworca Metropolitarnego w Lublinie miało miejsce w poniedziałek 12 stycznia. Po trwającej od 2021 roku realizacji projektu pracowni Tremend mieszkańcy miasta mogą w końcu korzystać z nowoczesnego węzła komunikacyjnego łączącego transport miejski, regionalny i ogólnokrajowy.
Nowy obiekt stanął w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego, XIX-wiecznego budynku Dworca PKP Lublin Główny. Zespół projektowy pod autorskim kierunkiem architektki Magdaleny Federowicz-Boule zaproponował prostą, modernistyczną bryłę, która ma kontrastować z eklektyczną, historyzującą formą Dworca PKP. Nowoczesny budynek nie miał być jednak konkurencją dla istniejących zabudowań, ale je dopełniać.
Wiele osób w bryle dworca upatruje się podobieństwa do „Gardens by the bay” - słynnego ogrodu botanicznego w Singapurze, którego znakiem rozpoznawczym stały się konstrukcje przypominające drzewa. W lubelskim dworcu to właśnie ażurowe, stalowe filary, rozgałęzione niczym splątane konary, nadały budynkowi charakterystycznego wyrazu. Pełnią nie tylko funkcję nośną, ale są jednocześnie zadaszeniem peronów i nadają lekkości całej strukturze.
Wraz z gmachem Dworca Metropolitarnego powstały także zadaszone perony z przystankami, podziemny parking, miejsca postojowe dla taksówek oraz stojaki dla rowerów. W projekcie zaplanowano także otwarty dla użytkowników dach z zielenią. W ramach przedsięwzięcia zmodernizowany został też miejski plac z okolicznym terenem zielonym oraz powstał nowy układ drogowy, który usprawni komunikację.
Dworzec Metropolitarny w Lublinie to jeden z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Struktura „pudełko w pudełku” i parametry szklanych elewacji zmniejszają zużycie energii. Jeden z głównych materiałów zastosowanych do budowy dworca to niskoemisyjny beton. Blisko trzysta metrów kwadratowych powierzchni zajmuje zewnętrzny ogród wertykalny. Ale na tym nie koniec. Budynek został wyposażony w system odzyskiwania szarej wody, wentylację, która odzyskuje 80% ciepła czy antysmogowe płyty chodnikowe. W wiatach przystankowych zastosowano ogniwa fotowoltaiczne, które pełnią podwójną funkcję - zaciemniają konstrukcję, by chronić pasażerów przed słońcem oraz dostarczają energii potrzebnej do obsługi dworca.
Jeszcze przed oddaniem do użytku budynek zdążył zdobyć uznanie polskich i międzynarodowych krytyków. W 2019 roku lubelski dworzec trafił na tzw. „krótką listę” nominowanych do nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival. Rok później otrzymał nagrodę Real Estate Impactor w kategorii Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni przyznawaną przez dziennik „Rzeczpospolita”. 2022 rok przyniósł zaś wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny.