Dworzec z Lublina z szansą na architektonicznego Oscara. Znalazł się w finale World Architecture Festival
Kolejny sukces Dworca Metroplitarnego. Tym razem zdobył uznanie międzynarodowego jury World Architecture Fesitval i nominację w kategorii Transport. O wygraną powalczy razem z realizacjami takich pracowni jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.
Dworzec Metropolitalny z Lublina znalazł się w finale jednego z najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie. Już sama nominacja jest wielkim wyróżnieniem. Zdobywcami „architektonicznego Oscara” były dotychczas takie uznane pracownie jak MAD Architects, Bjarke Ingels Group czy Herzog &de Meuron. Nagrody na World Architecture Festival przyznawane są w kilku kategoriach od 2008 roku przez jury składające się z ekspertów z całego świata. W 2016 roku tytuł Budynek Roku otrzymało Centrum Dialogu Przełomy przy szczecińskim Muzeum Narodowym zaprojektowane przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie znalazł się wśród 9 finałowych budynków w kategorii Transport. Za projekt budynku odpowiada pracownia Tremend. Lubelski dworzec to jeden z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Prosta, modernistyczna bryła, miała kontrastować z eklektyczną, historyzującą formą pobliskiego Dworca PKP.
Wiele osób w bryle nowego dworca upatruje się podobieństwa do „Gardens by the bay” - słynnego ogrodu botanicznego w Singapurze, którego znakiem rozpoznawczym stały się konstrukcje przypominające drzewa. W lubelskim dworcu to właśnie ażurowe, stalowe filary, rozgałęzione niczym splątane konary, nadały budynkowi charakterystycznego wyrazu. Pełnią nie tylko funkcję nośną, ale są jednocześnie zadaszeniem peronów i nadają lekkości całej strukturze.
Projekt architektów z pracowni Tremend już wcześniej został dostrzeżony przez jury nagrody WAF. W 2019 r. – jeszcze w sekcji oceniającej „projekty przyszłości” – koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie dostała się do w finału konkursu w kategorii Infrastruktura. Jury doceniło wtedy szereg zaplanowanych w projekcie proekologicznych rozwiązań, wpływających na jego efektywność i realnie minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne.
To nie jedyny sukces, którym Tremend może pochwalić się w związku z nadchodzącą edycją World Architecture Festival. Magdalena Federowicz-Boule, założycielka i prezeska pracowni, zasiądzie w tym roku w jury nagrody w kategorii Future Projects, która ocenia najbardziej innowacyjne projekty będące aktualnie w fazie koncepcyjnej bądź w realizacji. W ubiegłym roku zaś w sekcji INSIDE dedykowanej architekturze wnętrz projekt Polki wygrał I Nagrodę w kategorii Hotele. Jury zachwyciły wtedy wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments inspirowane wzornictwem i architekturą XX-wiecznej Warszawy.
Na shortliście tegorocznej edycji WAF znalazła się także inny polski obiekt – budynek Fabryki Wody w Szczecinie. Do finału dotarło też wnętrze food hallu we wrocławskim PEDECIE spod kreski biura 3XA. Ogłoszenie zwycięzców festiwalu odbędzie się podczas gali finałowej w Singapurze w dniach 6-8 listopada tego roku.