Energooszczędne prefabrykowane domy jednorodzinne budiHOME. Trwała konstrukcja na lata w 3 miesiące
Są szybkie w budowie, długowieczne i łatwe w konfiguracji. Ale to nie koniec ich zalet, bowiem takie konstrukcje to również oszczędność energii, stałość kosztów budowy oraz komfort użytkowania przez przyszłych mieszkańców. Mowa o domach wykonanych z prefabrykatów żelbetowo-keramzytowych, które na polskim rynku oferuje budiHOME. Co wyróżnia je na tle konkurencji?
Artykuł sponsorowany
Doświadczenie poparte nagrodami
Domy prefabrykowane pokochali już Niemcy i Skandynawowie. Nic dziwnego, w końcu to przepis na szybką, efektywną i przewidywalną budowę domu jednorodzinnego. Prefabrykowane domy w konstrukcji żelbetowo-keramzytowej oferuje budiHOME – projekt firmy Budizol, która może pochwalić się 35-letnim doświadczeniem na rynku budowlanym. Osiem lat temu firma postanowiła zmienić profil działalności i skoncentrowała na realizacji obiektów prefabrykowanych. W tym celu w swojej siedzibie we Włocławku wybudowała zaawansowaną technologicznie fabrykę. Na pierwsze sukcesy nie przyszło czekać długo – w 2018 roku zrealizowany przez firmę projekt budynku mieszkalnego Sprzeczna 4 w Warszawie został wyróżniony Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, nominowano go też do prestiżowej, międzynarodowej nagrody Miesa van de Rohe. Od tego czasu Budizol zrealizował liczne projekty mieszkaniowe i komercyjne w Polsce jak i zagranicą, w tym na rynkach skandynawskich i niemieckim, gdzie pozycję jej prefabrykowanych elementów ugruntowały certyfikaty jakości.
„Wieczna konstrukcja” w 3 miesiące
Technologia konstrukcji prefabrykowanych świetnie sprawdza się także w budownictwie jednorodzinnym. budiHOME wspólnie z pracownią SAS Studio i architektem Markiem Sietnickim stworzył 5 projektów prefabrykowanych domów jednorodzinnych, nad którymi pracowano przez półtora roku.
Modele domów różnią się metrażem, są jednak spójne estetycznie i funkcjonalnie. Ich wspólną cechą jest również trwałość - ściany elewacyjne wykonane z żelbetu i keramzytu zapewniają długowieczność. We wnętrzu wykorzystywane są zaś ściany działowe strukturą przypominające beton architektoniczny, co pozwala na ich zachowanie w surowym stanie.
Jak powstaje prefabrykowany dom? Dźwig przenosi masywne elementy prosto z ciężarówki na plac budowy. W 3 dni przy udziale niewielkiej ekipy budowlanej powstaje bryła parterowej kondygnacji ze ścianami działowymi, gotową elewacją z wstawionymi oknami oraz ze specjalnie skonstruowanym, wygłuszonym pomieszczeniem kotłowni.
Po maksymalnie 3 miesiącach od wylania fundamentów dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 200 m2 wraz ze wszystkimi instalacjami jest gotowy. Klient po tym czasie otrzymuje gotowy dom, dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Na koniec pozostaje mu już tylko najprzyjemniejsza część – urządzanie wymarzonego wnętrza.
Samowystarczalny dom
Prefabrykacja to również sposób na ekologiczne budownictwo. Wszystkie moduły produkowane przez budiHOME spełniają normy WT2021 i NF40, które są dowodem na energoefektywność domu. Ostateczny wybór rozwiązania należy od klienta, ale już samo dostosowanie się do standardów WT2021 pozwala na obniżenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu o 50% w porównaniu do podobnych rozwiązań. Na sukces tego rozwiązania składa się zastosowanie pompy ciepła, systemu rekuperacji, montażu stropów HCL z grzaniem sufitowym oraz elewacji z wbudowanymi oknami, które eliminują utratę ciepła. Dodatkowo, panele solarne na dachu pozwalają pozyskać prąd do np. ładowarki elektrycznej do samochodu.
Spersonalizowana konstrukcja
Znamy już zalety prefabrykowanych budynków, czas wybrać wymarzoną bryłę i rozwiązania. Dom można zaprojektować samemu, korzystając z udostępnionego przez producenta na stronie www.budihome.pl specjalnego konfiguratora. Narzędzie to pozwala wybrać typ budynku, elewacji czy okien. Łącznie to aż 400 możliwości! Dzięki konfiguratorowi można poznać nie tylko kształt swojego przyszłego domu, ale i koszty związane z jego budową.