Hale, czyli dom
Hawaiʻi, nazywana także Big Island, to największa wyspa w archipelagu Hawajów. Według starożytnej legendy nazwa wyspy powstała od imienia pierwszego człowieka, który dotarł do jej brzegów, czyli Hawaiʻiloa. Właśnie tam znajduje się przytulny, wielopokoleniowy dom „Kohala Coast” zaprojektowany przez pracownię de Reus Architects. Za projekt wnętrza odpowiada Philpotts Interiors.
hale (język hawajski) - dom*
*Mary Kawena Pukui, Samuel H. Elbert, Hawaiian dictionary: Hawaiian-English and English-Hawaiian, University of Hawai‘i Press, 1986, ISBN 978-0-8248-0703-0
Rezydencja, którą dziś Wam przedstawiamy, stanowi nowoczesną interpretację rdzennej architektury wyspiarskiej. W swoim założeniu miała ułatwić jej mieszkańcom odczuwanie jedności z naturą, regionem i hawajską kulturą.
Dom składa się z kilku połączonych ze sobą budynków. Materiały, które wykorzystano w projekcie, wybrano ze względu na ich naturalne piękno i trwałość. Nie mniej ważna jest minimalistyczna estetyka, którą udało się za ich pomocą uzyskać. Cynkowo-metalowe gonty, czarne drzwi i ramy okienne oraz kamienne tarasy, ściany i kolumny na zewnątrz stanowią przeciwwagę dla drewna, które dominuje we wnętrzu.
Nawiązując do lokalnej architektury, zastosowano czterospadowe dachy. Nie zapominając o współczesności, na płaskich łączeniach dachów zamontowano ukryte przed wzrokiem panele słoneczne.
Dobór roślin w ogrodzie i baseny o nieregularnych kształtach dają naturalny, nieco dziki efekt. Spływająca ze ścian woda tworzy spokojną atmosferę sprzyjającą wyciszeniu.
Wnętrze ujmuje swoją prostotą i naturalnością. Stanowi przedłużenie krajobrazu na zewnątrz, który to efekt jest dodatkowo wzmocniony poprzez duże okna tarasowe.
Podłogi pokryto kamieniem i drewnem tekowym, zaś sufity białym dębem. Granitowe blaty dodają przestrzeni elegancji, zaś przesuwane, drewniane ekrany zapewniają prywatność. Jednocześnie chłód kamienia kontrastuje z ciepłem drewna.
W domu dominują minimalistyczne, proste meble i dodatki, lecz nie brakuje tu elementów bardziej charakterystycznych. Do takich należy bez wątpienia drewniana rzeźba z drewna o fantazyjnym kształcie zakupiona na Bali czy stół jadalniany i krzesła wykonane z drewna liczi. W łazience z kolei (oprócz zachwycającego widoku) wzrok przyciągają ściany z marmuru Colacatta. Kamienna ściana prysznicowa umiejscowiona na zewnątrz pozwala mieszkańcom zachwycać się otaczają przyrodą nawet podczas brania prysznica.
Więcej projektów de Reus Architects można obejrzeć na stronie internetowej pracowni.
Interesujesz się architekturą? Sprawdź LABEL 48 „W harmonii z naturą”!