KWK Promes w finale Mies van der Rohe Awards! Polski projekt powalczy o główną nagrodę
Jury najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej ogłosiło tegorocznych finalistów konkursu. Wśród nominowanych jest pracownia Roberta Koniecznego.
W styczniu ogłoszono tzw. krótką listę EU Mies van der Rohe Awards 2024, na której znalazły się dwa polskie projekty – podwarszawski Targ Błonie autorstwa pracowni Aleksandry Wasilkowskiej oraz galeria sztuki współczesnej PLATO w czeskiej Ostrawie zaprojektowana przez KWK Promes. Spośród 40 prac jury konkursu wybrało finałową siódemkę, w której znalazło się biuro Roberta Koniecznego.
Galeria PLATO mieści się w budynku dawnej XIX-wiecznej rzeźni. Zaniedbany obiekt został przez polskich architektów poddany współczesnej transformacji. „Ocalając historyczny budynek i przekształcając go w galerię sztuki, wprowadziliśmy rozwiązania, które sprawiają, że sztuka staje się bardziej demokratyczna. Poprzez obracanie ścian w nietypowy sposób, wychodzi ona poza granice budynku. Przemieniliśmy też przestrzeń wokół galerii, która wcześniej była zaniedbana, w bioróżnorodny park sztuki, który służy mieszkańcom lokalnej społeczności” - mówią twórcy projektu galerii PLATO.
W konkursie na przebudowę rzeźni początkowo wybrano inny projekt autorstwa czeskiej pracowni Petr Hájek Architekti, a KWK Promes zdobyło trzecie miejsce. Jednak to ostatecznie z pracownią Roberta Koniecznego władze miasta podpisały umowę.
Projekt spotkał się z dużym uznaniem. W październiku 2023 roku otrzymał Grand Prix Architektů 2023, jedną z najważniejszych czeskich nagród architektonicznych, w którym pokonał aż 274 konkurentów.
Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohego (EU Mies van der Rohe Awards) to najważniejsze, europejskie wyróżnienie w tej dziedzinie. Przyznawana jest od 1987 roku co dwa lata z inicjatywy Komisji Europejskiej i Fundacji Miesa van der Rohego, która promuje dorobek jednego z najważniejszych twórców stylu międzynarodowego. EU Mies van der Rohe Awards podkreśla wkład europejskich twórców w rozwój architektury i urbanistyki, nagradza projekty innowacyjne, zaawansowane technologicznie lub społecznie.
Zwycięzców konkursu kapituła ogłosi w kwietniu, a w maju zaś odbędzie się gala konkursowa i wręczenie nagród. Dotychczas jedynym polskim budynkiem, który zdobył główną nagrodę w EU Mies van der Rohe Awards, jest Filharmonia w Szczecinie zaprojektowana przez hiszpańską pracownię Barozzi Veiga.
Wśród tegorocznych finalistów EU Mies van der Rohe Awards oprócz galerii PLATO są również:
- Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Braunschweig, projekt: Gustav Düsing i Max Hacke
- Reggio College w Madrycie, projekt: ANDRES JAQUE / OFFICE FOR POLITICAL INNOVATIO
- Renowacja konwentu w Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsyce, projekt: Amelia Tavella Architectes
- Pawilon w Lund (Szwecja), projekt: Brendeland & Kristoffersen Architects
- Biblioteka im. Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie, projekt: SUMA arquitectura
- Plac i biuro informacji turystycznej w Piódão (Portugalia), projekt: Branco del Rio