Miejska pływalnia dla estetów
Pływanie niesie za sobą wiele korzyści – wzmacnia ciało, poprawia kondycję i koordynację ruchową oraz obniża poziom stresu. Pływanie w atrakcyjnym otoczeniu ma dodatkowy atut, bowiem zapewnia pozytywne przeżycia estetyczne. Z tego założenia wyszedł architekt David Kudla z pracowni dkarchitekti, który we współpracy z architektami Filipem Malý i Moniką Fojtíkovą zaprojektował miejską pływalnię w Louny w Czechach.
Pływalnia wyróżnia się skośną bryłą, która urzeka surowym, geometrycznym pięknem. Z wnętrza basenu rozpościera się przyjemny widok na niewielki miejski park. Okna znajdują się wyłącznie po jednej strony budynku, z tego względu – w celu zapewnienia odpowiedniego naświetlenia przestrzeni – zdecydowano o rozmieszczeniu ich na całej szerokości i wysokości ściany.
Projekt swoją formą przypomina kryształ. Czarna elewacja z elementami drewna, spadzisty dach z ostrym zakończeniem na bocznej elewacji składają się na interesującą całość. Znaczne nachylenie dachu odpowiadające spadkowi terenu po południowej stronie budynku zapewnia niezbędną wysokość hali basenowej. Z drugiej strony standardowa wysokość pomieszczenia na północnej części obiektu sprawdziła się do aranżacji baru, pryszniców i saun. Z kolei po zachodniej stronie zaprojektowano jacuzzi oraz zjeżdżalnię wodną. Basen i strefa relaksu mieszczą się także poza budynkiem pływalni. Znajdują się tu przypominające fale pomieszczenia z saunami, które zdobią drewniane deski.
Szklana fasada pływalni umożliwia przypadkowym przechodniom przyjrzenie się zajęciom sportowo-rekreacyjnym odbywającym się w jej obrębie. Zabieg ten w swoim założeniu ma zachęcić mieszkańców miasta do aktywności fizycznej.
„Swoją otwartością obiekt wzmacnia pozytywne postrzeganie terenu pływalni jako przestrzeni przeznaczonej dla każdego, przełamuje ewentualne uprzedzenia dotyczące środowiska sportowego i motywuje mieszkańców do poprawy kondycji” – podkreśla architekt David Kudla.
O pracowni
Liderem pracowni dkarchitekti jest David Kudla, absolwent Wydziału Architektury Politechniki w Brnie. Wcześniej projektował pod szyldem pracowni PAW, we współpracy z architektem Jindřichem Škrabalem oraz architektem Antonínem Novák ze studia DRNH. W swojej karierze brał udział m.in. w rekonstrukcji ujeżdżalni zamkowej w Lednicach (chronionej przez UNESCO) czy w projektowaniu wielokrotnie nagradzanej pływalni w Litomyšlu.
W 2016 roku otworzył pracownię dkarchitekti, na której czele stoi do dziś. Jego zespół składa się z 17 członków, z których większość to architekci. Podczas projektowania przyświecają im zasady zrównoważonej architektury. Za cel działań stawiają sobie poprawę jakości zabudowy miejskiej. Nierzadko współpracują z artystami – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i we wnętrzach.
Zobacz także: