MIRALLES. Perpetuum Mobile – wystawa w hołdzie dla wielkiego katalońskiego architekta

W centrum wystawienniczym Disseny Hub w Barcelonie otwarta została wystawa pod nazwą „MIRALLES. Perpetuum Mobile” dla upamiętnienia prac katalońskiego architekta Enrica Mirallesa z okazji 20. rocznicy jego śmierci. Prezentowane na wystawie modele mebli i przedmiotów zostały opracowane głównie z myślą o domu architekta.

Autor: MP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://ajuntament.barcelona.cat/dissenyhub/en/news/enric-miralles-designer

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Wystawę wspiera Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), a projekty Mirallesa zostały odtworzone przy użyciu zrównoważonych gatunków amerykańskiego drewna liściastego.

Kuratorami wystawy zostali współzałożycielka studia architektonicznego i była żona Mirallesa, Benedetta Tagliabue, a także znany hiszpański architekt – Joan Roig i Duran. Odtworzone z prywatnych zapisków i projektów przedmioty można oglądać na wystawie do 29 sierpnia 2021 roku.

W swoim założeniu wystawa „MIRALLES. Perpetuum Mobile” zmierza do pokazania mniej znanej strony katalońskiego architekta Enrica Mirallesa, tym razem jako projektanta mebli. Choć studio architektoniczne, które założył i prowadził wraz ze swoją żoną Benedettą Tagliabue skupiało się przede wszystkim na architekturze wnętrz, wystawa w centrum Disseny Hub to pierwsza okazja, aby zobaczyć zebrane w jednym miejscu projekty mebli autorstwa architekta. Miralles bardzo dbał o każdy szczegół wystroju wnętrz wielu swoich projektów prywatnych i publicznych, ale nigdy nie projektował mebli z myślą o wdrożeniach komercyjnych.

Proces twórczy Mirallesa często polegał na tym, aby ożywiać tworzone przez niego projekty. Zamierzenie to wyraźnie widoczne jest też w fotograficznych kolażach, które można było oglądać na wystawie „MIRALLES. Photos & Collages”, stanowiącej jedną z części składowych serii wydarzeń zorganizowanych w hołdzie artyście. Przyglądając się eksponatom pokazanym w Disseny Hub można będzie zobaczyć, w jaki sposób architekt ożywiał swoje projekty i jak nadawał projektowanym przez siebie meblom swoistego ruchu. 

Ostatnim domem architekta w Barcelonie był stary magazyn, w którym wyburzono ściany, pozostawiając otwartą przestrzeń. Było to idealne miejsce dla Mirallesa, który wyobrażał sobie dom jako przestrzeń w ruchu, w której meble nie miały ustalonego miejsca ani kształtu, a elementy wystroju można było przesuwać lub modyfikować w zależności od potrzeb w dowolnej chwili. Aby urzeczywistnić tę współczesną wizję przestrzeni wewnętrznej, twórca samodzielnie zaprojektował meble do swojego domu, dzieląc się szkicami z wykonawcami i stolarzami, z którymi prowadził długie debaty i eksperymenty na swoich projektach.

Przygotowania do wystawy „MIRALLES. Perpetuum Mobile” rozpoczęły się od intensywnych poszukiwań dokumentacji projektowej w prywatnych zbiorach architekta oraz rozmów ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) na temat odtworzenia dziewięciu koncepcji. Oryginalne projekty mebli pozostały niezmienione, wprowadzono jedynie kilka zmian technicznych (takich jak nowe zawiasy i połączenia niektórych elementów), a użyte materiały zostały dostosowane do aktualnych możliwości. Choć pierwotne meble zostały wykonane z innych odmian drewna, podczas ich odtwarzania użyto czterech gatunków amerykańskiego drewna liściastego: czerwonego dębu, klonu, wiśni i tulipanowca. Gatunki te wybrane zostały ze względu na ich estetykę, właściwości użytkowe i środowiskowe.

Podczas poszukiwań projektów wśród dokumentacji architekta odnaleziono zeszyt ze szczegółowym rysunkiem nieznanego dotąd stołu, któremu nadano nazwę „Mistery” („Tajemnica”). Został on wyprodukowany po raz pierwszy w warsztacie La Navarra dzięki rozszyfrowaniu wskazówek, które Miralles lata temu pozostawił w swoich notatkach.

Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 20 eksponatów, w tym stoły „Inestable”, „Dolmen”, Troncs” i „Tropical”, półka „Lelukaappi” inspirowana pracą architekta Alvara Aalto, kilka krzeseł, które wykorzystano na potrzeby zaprojektowania wyposażenia Parlamentu Szkockiego, a także siedziby Círculo de Lectores w Madrycie, jak również niepublikowane wcześniej szkice lamp, które Enric zaczął projektować, choć nigdy nie skończył.

W swej formie wystawa symbolicznie nawiązuje do prywatnego domu Miralles i Tagliabue: meble rozmieszczone są w przestrzeni, imitując ich pierwotną lokalizację, szkice i rysunki na ścianach odsłaniają szczegóły ich projektów, a zdjęcia z życia rodzinnego architekta pokazują je podczas użytkowania. Lampy zaprojektowane przez Mirallesa oświetlają meble i pełnią rolę elementów dekoracyjnych.

 

Wystawie towarzyszy film poklatkowy oraz dokument wyprodukowany przez AHEC, który w skrupulatny sposób wyjaśnia proces reprodukcji mebli w oparciu o oryginalne pomysły, doskonale obrazując przy tym ruch nadawany przedmiotom przez architekta.

Miejsce: Disseny Hub, Plaça de les Glòries 37, Barcelona

Czas: 27 maja – 29 sierpnia 2021 r.

Bilet wstępu do Disseny Hub: €3

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.