Najładniejszy polski dom jest w Krakowie. Mikrokamienica zdobyła nagrodę SARP 2023
Dom zaprojektowany przez pracownię BXB Studio zdobył Nagrodę Roku SARP 2023 w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny”. Mikrokamienica to niewielki kompleks mieszkalny, który znajduje się na krakowskim Zakrzówku.
Mikrokamienica ma zaledwie 70 m2 powierzchni. Kształt bryły wymusiła wąska i ciasna działka, wciśnięta pomiędzy zabudowę mieszkaniową, kameralną ulicę i drzewa, które architekci z BXB Studio postanowili zachować.
Budynek wyróżnia jego elastyczność i zmienność, którą reprezentuje nie tylko dynamiczna, nowatorska fasada, ale przede wszystkim sprytny układ funkcjonalny, dostosowujący się do zmiennych potrzeb użytkowych.
Jak podkreślają twórcy projektu, pomimo niewielkiej skali budynek może adoptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych, bez potrzeby naruszania konstrukcji nośnej, przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku.
W pierwszym wariancie Mikrokamienica może funkcjonować jako niewielki trzykondygnacyjny dom z garażem. Druga możliwość aranżacji, to podział budynku na dwa mieszkania - niezależne apartamenty, każdy o powierzchni ok 60 metrów kwadratowych z własnym balkonem. Mikrokamienica może też funkcjonować jako niezależny zespół 5 lokali, w skład których wchodzi także 50-metrowa przestrzeń komercyjna w najniższej kondygnacji.
Aktualnie Mikrokamienica fukcjonuje jako zespół 5 lokali, mocno przeszklona i eksponowana od strony ulicy przestrzeń komercyjna oraz zespół 4 niezależnych mikroapartamentów.
W budynku zaprojektowany przez pracownię Bogusława Barnasia uwagę zwraca elewacja starannie ułożona z cegieł. O różnych porach dnia światło tworzy na niej kompozycje uzależnione od kąta padania promieni słonecznych. Minimalistyczną bryłę Mikrokamienicy zamyka dach z blachy oraz detal szpalet okiennych i balustrad zwieńczających betonowe schody oraz balkony.
„Mikrokamienica to budynek, który udowadnia, że trudna i wąska działka czy ograniczona powierzchnia zabudowy, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej, funkcjonalnej, a nawet elastycznej inwestycyjnie przestrzeni” - wyjaśniają twórcy projektu. To właśnie to podejście zostało docenione przez SARP poprzez przyznane projektowi wyróżnienie.
Zobacz także:
Interesujsze się architekturą?
Sprawdź LABEL 59 – „Rzemiosło wczoraj, dziś i jutro” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!