Nowy Gurewicz. Piękno drewnianych koronek

Przywróceniu wnętrz dawnego pensjonatu Gurewicza w Otwocku architektka Ula Brzozowska-Majdecka poświęciła kilka lat pracy. Jak mówi, to był maraton, który całkowicie ją pochłonął. Jeden z najpiękniejszych świdermajerów ujął ją swoją delikatnością i tym, jak bardzo domagał się, by znowu wróciło do niego życie.

Autor: Magdalena Burkiewicz

Zdjęcia: Materiały prasowe Nowy Gurewicz

https://nowygurewicz.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Pamiętasz pierwsze spotkanie z budynkiem Gurewicza?

Nikt się nie spodziewał, że budynek jest w tak złym stanie. Z zewnątrz sprawiał lepsze wrażenie, bo przecież były ściany, okna i drzwi. Ale okazało się, że w środku jest totalna ruina. Czego się nie dotknęliśmy, zaczynało się rozpadać w rękach. Mieliśmy wrażenie, że budynek to hologram. Kiedy do Gurewicza weszli technolodzy drewna, w środku znaleźli 30 gatunków toksycznych grzybów. Budynek nie nadawał się do użytku, nawet do renowacji. To był ostatni moment, by go uratować.

Coś jednak z dawnego Gurewicza zostało.

Ocalałe deski są częścią elewacji, werandy są w stu procentach oryginalne. Reszta jest pieczołowicie odtworzona, łącznie z wieżyczką, która przed wojną górowała nad otwockimi lasami. Niestety niewiele z oryginalnego wnętrza udało się ocalić. Uratowaliśmy stare piece kaflowe, które na nowo składał zdun i dorabiał brakujące kafle. Żeliwne balustrady zrekonstruowaliśmy dzięki firmie, która odlewnictwem zajmowała się od pokoleń. Mieli jeszcze zachowany wzór popularnej w międzywojniu tralki. Zachowana jest też część stolarki drzwiowej.

Praca nad takim historycznym wnętrzem jest trochę jak archeologia.

Autorem modernizacji budynku jest Grupa 5 Architekci, w a poszukiwaniu informacji o Gurewiczu pomógł nam Wiktor Lach, otwocki działacz na rzecz architektury drewnianej. Abram Gurewicz i jego synowie szeroko reklamowali pensjonat. Zachowało się więc sporo folderów ze zdjęciami i opisami. Wiemy, że dawniej były tam thonetowskie meble, ponoć przywiezione przez właścicieli pensjonatu z wystawy światowej w Paryżu w 1925 roku. To była wówczas wielka nowinka. Przy urządzaniu wnętrz pracował Józef Tom, profesor warszawskiej ASP, który wykonał dekoracje ścienne. Przedwojenny Gurewicz miał być miejscem wygodnym i luksusowym. Właściciele chwalili się, że w budynku była kanalizacja, sanitariaty, umywalnia. Podążali za trendami i nowoczesnością.

Jaki był twój pomysł na nowe wnętrza?

Nie chciałam nikogo przenosić w czasie. Wnętrze miało być spójne i nieodklejone od architektury budynku. Zależało mi, żeby zasugerować pewne rzeczy, ale nie nachalnie. Są szlachetne materiały, jak drewno i fornir dębowy, mosiężne detale, gięte krzesła nawiązujące do dawnego wyposażenia, motyw rautu - taki jak widać na starych przedwojennych zdjęciach, piękne tapety z botanicznym wzorem. Elementem, który wszystkich zaskoczył, jest lastryko w części hotelowej i ręcznie robione hiszpańskie płytki ścienne. Ale one się tam świetnie wpasowały. Kluczem było projektowanie od A do Z, to wnętrze miało być dopięte do najmniejszego detalu - tak jak XX-leciu międzywojennym, gdy projektowano nawet po łyżeczki w zastawie. 

A skoro już o łyżeczkach mowa, w Nowym Gurewiczu mają szczególne miejsce.

Ponoć Abram Gurewicz był podróżnikiem, a z różnych stron świata przywoził łyżeczki z emaliowanymi końcówkami, które zdobiły herby różnych miast. Ktoś przyniósł nam komplet takich łyżeczek, miały należeć właśnie do Gurewicza. Teraz są wyeksponowane w gablocie w kawiarni, która mieści się w budynku. Podczas prac w ogrodzie odkopano też skórzaną walizkę, w której schowana była zastawa stołowa, sztućce i puchar na rocznicę ślubu. Nie należały do rodziny Gurewiczów, ale postanowiliśmy je wyeksponować jako świadka historii otwockich Żydów. 

Czym urzekł cię Gurewicz?

Ciekawe i inspirujące w tym budynku było dla mnie to, że ma tak złożoną formę. Powstawał przez dwadzieścia lat, dobudowywane były kolejne skrzydła, których jest aż siedem, i które razem tworzą złożony kształt. Patrząc przez okna, cały czas widzimy architekturę zewnętrzną. Warto dodać, że okna to aż 40 proc. elewacji budynku. Fantastycznym jest to, że będąc wewnątrz cały czas mamy widok na ogród i fragmenty drewnianych koronek.  

To nie jest twoja pierwsza realizacja z tak dużym ładunkiem historycznym.

Dużo pracowałam przy renowacji zabytków. Konserwowałam drewno, elementy architektoniczne, pracowałam przy malowidłach w Pałacu Chopinowskim czy w Belwederze w gabinecie Piłsudskiego. Połączenie architektury wnętrz z wnętrzami dawnymi i historycznymi detalami jest mi bardzo bliskie.

Tu były dodatkowe wyzwania.

Ten budynek to nie tylko historyczna część z restauracją, skrzydłem hotelowym, kawiarnią i salą konferencyjną. Mieści się tam też MIRAI Clinic - klinika zajmująca się głównie ortopedią. Jest tam zarówno kompleksowa diagnostyka obrazowa, jak i oddział szpitalny, przychodnia, blok operacyjny oraz rehabilitacja. To musiało spójnie wyglądać i to jeszcze w budynku, który ma status zabytku. Musiałam działać na styku wielu branż. Nie było gotowego scenariusza, bo czegoś takiego nikt wcześniej chyba nie robił. Efekt finalny znalazł uznanie w środowisku architektów, zdobywając wiele nagród. Otrzymaliśmy również nominację do jednej z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie: European Union Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award. Bardzo się cieszę, że stworzylismy miejsce nawiązujące klimatem do przedwojennego letniska, z którym w spójnej formie działa nowoczesna klinika medyczna. Dzięki temu możemy kontynuować kulturę wypoczynku, połączoną z regeneracją i troską o zdrowie.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.