Ocalić przed zapomnieniem

Dziś przedstawiamy Wam pasjonatkę architektury i miłośniczkę fotografii Zuzannę Krzemińską-Wolny. Zuzanna od kilku lat prowadzi konto na Instagramie Susy z Doliny Muminków, gdzie prezentuje niezwykłe perełki architektury z całej Polski. Na pierwszy rzut oka wiele z pokazanych przez nią realizacji wydaje się niepozorna. Jednak po dłuższym przyjrzeniu się można dostrzec wyjątkowe detale architektoniczne, oryginalnie zachowane mozaiki, a nawet tabliczki z odręcznym pismem.

Autor: JC

Zdjęcia: Zuzanna Krzemińska-Wolny

https://www.instagram.com/susy_z_doliny_muminkow/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Rudno

Ustroń

Justyna Ciurzyńska: Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Zuzanna Krzemińska-Wolny: Całkiem niespodziewanie! Fotografia jako taka towarzyszyła mi od wczesnego dzieciństwa, ponieważ moja mama fotografowała hobbystycznie, a ja jako dziecko mimochodem podpatrywałam co nieco. Sama za aparat chwyciłam jednak nieco później i to za sprawą Instagrama. Im bardziej wciągałam się w temat powojennego modernizmu i reliktów PRL-u, tym bardziej chciałam się rozwijać w fotografii. Dalej potoczyło się już samo.

Justyna Ciurzyńska: A skąd miłość do architektury?

Zuzanna Krzemińska-Wolny: To jedno z tych pytań, na które nie mam dobrej odpowiedzi. Jednak budynki oraz to, jak one wyglądają, interesowały mnie właściwie od dawna. Kiedyś były to kamienice, pałace a dzisiaj architektura modernistyczna. Nie mam wykształcenia w tym kierunku, jest to w stu procentach  moje hobby.

Białystok

Białystok

Justyna Ciurzyńska: Sporo u Ciebie budynków nieoczywistych, wnętrz z okresu PRL-u. Dlaczego to właśnie te obiekty Cię fascynują?

Zuzanna Krzemińska-Wolny: Zgadza się. Bardzo lubię fotografować mniej znane i nieoczywiste obiekty czy wnętrza z okresu PRL-u. Lubię, gdy jest to miejsce, w którym czas się zatrzymał, w którym można nadal poczuć ducha minionej epoki. A na to składa się przede wszystkim oryginalne wyposażenie, dekoracje (np. mozaiki), neony na zewnątrz budynku, jeżeli takie kiedyś umieszczono, czy nawet stare tabliczki pisane finezyjną czcionką (często odręcznie), których obecnie już się nie spotyka. To wszystko razem daje ten właściwy klimat, w którym czuję się jak ryba w wodzie i z przyjemnością, a poniekąd też fascynacją, fotografuję to co widzę. Poza tym sam modernizm, w którym to stylu wznoszono budynki przez praktycznie cały okres PRL-u, również jest dla mnie czymś wartościowym i tak samo chętnie uwieczniam go na swoich zdjęciach. Niemniej, gdybym miała wybierać pomiędzy sfotografowaniem np. Spodka w Katowicach, a dworca autobusowego w Sycowie, to bez wahania wybrałabym to drugie miejsce. Być może wprawię tu niektórych czytelników w zdziwienie, jednak chodzi tutaj o ulotność tych miejsc. Spodek jest, jakby nie było, takim obiektem, któremu nie grozi wyburzenie czy przebudowa. Inna sprawa z przykładowym dworcem autobusowym — tego typu obiekty są obecnie niepotrzebne, niechciane i niestety zagrożone wyginięciem, czyli wyburzeniem, przebudową wraz z zatraceniem wszystkich pierwotnych cech budynku, w tym oryginalnego wyposażenia, dekoracji, neonów czy przeszkleń tak charakterystycznych dla modernizmu. Priorytetowo traktuję właśnie takie miejsca i staram się uwieczniać ich niepowtarzalny klimat na swoich zdjęciach. 

Kudowa Zdrój 

Chojna

Justyna Ciurzyńska: Jak znajdujesz miejsca, które chcesz sfotografować?

Zuzanna Krzemińska-Wolny: Nie ukrywam, że dużą inspiracją jest dla mnie Internet. Często korzystam np. z grafiki i map w Google, czy też z samego Instagrama. Czasem bywa jednak i tak, że będąc gdzieś w trasie po Polsce, całkiem nieplanowanie, trafi się na interesujący, a jeszcze lepiej — obiekt, nieznany szerokiej publiczności. Takie znaleziska i w następstwie też fotografie dają sporo satysfakcji.

Wrocław

Wrocław

Justyna Ciurzyńska: Jakie są Twoje najbliższe fotograficzne plany/ marzenia?

Zuzanna Krzemińska-Wolny: Przede wszystkim chciałabym odwiedzić i sfotografować jak najwięcej miejsc, o których wspominałam wyżej, zanim bezpowrotnie znikną. Kolejną rzeczą jest temat domków letniskowych Diogenes, który prowadzę już od ponad dwóch lat i nadal jest mi mało. Chciałabym uwiecznić na zdjęciach wszystkie stojące do dziś domki, a tych jednak szybko ubywa. Niestety czas robi swoje. Domki produkowane w latach 60. / 70. ubiegłego wieku projektowane były na około 20 lat użytkowania, a tymczasem niektóre z nich stoją do dziś. Poza tym kiepska jakość materiałów, z których budowano Diogenesy, również nie pozostaje bez wpływu. Chciałabym zamknąć ten temat być może jakąś publikacją. Czymś, co godnie upamiętniłoby Diogenesy, które są jednym z naszych rodzimych typów domków letniskowych z okresu PRL. I to nie byle jakim, bo najbardziej kosmicznym i awangardowym ze wszystkich. Brdę biją na głowę!

 

Instagram Zuzanny: https://www.instagram.com/susy_z_doliny_muminkow/

 

 

Dźwirzyno

Kąty Rybackie

Kowary

Kępno

Gdańsk

Okonek

Diogenes

Stary Sącz

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.