Projekt Łazienki 2023. Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu upływa już 9 maja
Właśnie wystartowała jubileuszowa 25. edycja konkursu ,,Projekt Łazienki 2023” na zaprojektowanie toalety publicznej, organizowana przez firmę Geberit. LABEL jest patronem medialnym konkursu.
Konkurs od początku istnienia zwraca uwagę na problematyczną kwestię toalet publicznych w Polsce. Tegorocznym zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej w zaciszu ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Zwycięzca konkursu otrzyma 30 000 PLN, a także możliwość zrealizowania autorskiego projektu. Dzięki zaangażowaniu firmy Geberit, która za każdym razem dba o dobór sędziów – autorytetów z branży i przemyślaną lokalizację, a także oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji projektu, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku. W tym roku organizator, firma Geberit, przeprowadza konkurs pod marką Geberit, ze względu na strategiczne zmiany, które w 2023 roku przechodzi marka Koło. Bowiem produkty lubianej marki ceramicznej w kwietniu staną się częścią oferty Geberit. Organizowany od wielu lat konkurs, w tym jego idea i cel, pozostaje w tej samej formule.
Udział w konkursie „Projekt Łazienki 2023” mogą wziąć studenci architektury oraz młodzi architekci. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, posiadającego siedzibę w zabytkowym, neorenesansowym Pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal w Warszawie. Projekt mobilnej toalety ma stanowić wzorcowe rozwiązanie dla toalet lokalizowanych w cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenach parków, sportu i rekreacji lub/i w sąsiedztwie budynków o wysokich walorach architektonicznych, w tym terenów i obiektów objętych ochroną konserwatorską. Toaleta powinna być dostosowana do umieszczenia w różnych lokalizacjach, a uczestnicy konkursu mają pozostawioną swobodę decyzji w zakresie szczegółowej lokalizacji toalety mobilnej na terenie ogrodu. Warunkiem niezbędnym jest wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit.
Projekt konkursowy ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów, a także osób niewidomych i niedowidzących. Kluczowym dla partnera, jak również organizatora konkursu, są zagadnienia ekologii. W zaprojekowanym obiekcie należy przewidzieć m.in. systemy umożliwiające zbieranie i podczyszczanie wody deszczowej oraz wody szarej.
Partnerem tegorocznej edycji zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Grono powołanych sędziów wyłoni zwycięski projekt oraz przyzna wyróżnienia i nagrody specjalne. W skład jury wchodzą: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Szczepan Wroński, Szymon Wojciechowski, Marlena Happach, Dorota Sibińska, Agata Twardoch, Jacek Tryc, Jakub Krzysztofik, Aleksandra Wasilkowska, dr inż. arch. Jerzy Grochulski oraz Przemysław Powalacz.
W tegorocznej edycji Grand Prix ,,Projekt Łazienki 2023” wynosi 30 000 PLN, a łączna pula nagród to 60 000 PLN. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 maja, wgrywając je poprzez dedykowaną platformę. Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 21 czerwca 2023.
Więcej informacji:
Konkurs "Projekt Łazienki 2023"
Interesujesz się architekturą i wzornictwem?
Sprawdź LABEL 58 – "Scenografia dla wyobraźni" oraz album BLACK LABEL – „Ikony dizajnu”!