Projekt restauracji w Gdańsku z międzynarodową nagrodą. To prosta bryła z widokiem na Bałtyk
Dwuspadowy dach, przeszklony ogród zimowy z widokiem na morze oraz prosta bryła wsparta na palach - tylko tyle i aż tyle. Projekt restauracji Solarlux Cabin House, którego autorem jest architekt Piotr Kuczia, zdobył właśnie kolejną międzynarodową nagrodę.
Projekt restauracji Solarlux Cabin House, która stanie przy jednej z gdańskich plaży, zdobył nagrodę w International Architecture Awards 2023 w kategorii „Private Homes”. Budynek zachwycił jury nie tylko prostą bryłą i lokalizacją, ale i ekologicznymi rozwiązaniami.
International Architecture Awards przyznawane są od 2004 roku z inicjatywy The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design, The European Center for Architecture Art Design oraz Urban Studies and Metropolitan Arts Press. Nagrody stawiają sobie za cel wyróżnianie nowo powstałych budynków oraz projektów z całego świata w dziedzinie architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu.
Nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu budynek gdańskiej restauracji będzie miał powierzchnię 90 m2 i składał się z dwóch części – przeszklonego patio w formie ogrodu zimowego, z którego odwiedzający to miejsce będą mieli wspaniały widok na morze oraz części pokrytej w całości ciemną blachą aluminiową na rąbek stojący. Bryła ma prostą formę z dwuspadowym dachem, a całość zawieszona jest na palach, dzięki czemu obiekt wygląda, jakby unosił się nad ziemią. Piotr Kuczia wybór takiej formy budynku tłuamczy tym, że dla niego wartościowa architektura oznacza "pozbywanie się zbędnego i redukcję do istoty w odpowiedzi na zastane warunki”.
„Do swoich koncepcji zwykle dochodzę na początku intuicyjnie, bez długich procesów racjonalnych przemyśleń, choć w oparciu oczywiście o długoletnie doświadczenia i zebraną przez lata wiedzę. Tak też było w tym przypadku - po otrzymaniu tego zadania bardzo szybko pojawiła się w głowie wizja takiej prostej archetypicznej bryły o bardzo stromym dachu” - mówi autor projektu.
Jak wyjaśnia architekt, wysoki dach jest odpowiedzią na przeszkloną część budynku: nagrzane powietrze będzie się tam unosić w górę i wydostawać przez otwierane świetliki, zapewniając znośny mikroklimat we wnętrzu. W tym celu zaplanowano także duże przeszklenia harmonijkowe. Partnerem projektu jest niemiecka firma Solarlux, której system do ogrodów zimowych wsparty na aluminiowo-drewnianej konstrukcji zostanie użyty w tym obiekcie.
To nie jedyne wyróżnienie dla Solarlux Cabin House - w 2022 roku zdobył on nagrodę GOLD we włoskim konkursie A'Design Award.
Piotr Kuczia jest wielokrotnie nagradzanym polskim architektem, który od lat prowadzi pracownię w niemieckim Osnabrücku. Jego projekty możemy oglądać na całym świecie. Specjalizuje się w projektowaniu budynków solarnych i zrównoważonych. Jest także inicjatorem i kuratorem międzynarodowego konkursu DESIGN EDUCATES AWARDS, który promuje architekturę niosącą ze sobą wartość edukacyjną, tworzącą dialog z otoczeniem i tłumaczącą złożoność środowiska, w którym żyjemy.