Rozbudowali przedwojenną willę. Teraz mieszczą się tam nowoczesne mieszkania
Stara willa w czeskiej Pradze dostała całkiem nowe życie. Architekci z pracowni Papundekl Architekti nie tylko starannie ją odnowili, ale i dobudowali nowoczesną część, a w ogrodzie postawili pawilon, który służy jako przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców domu.
Czesi dbają o swoje dziedzictwo architektoniczne. Jednym z ostatnich świetnych przykładów połączenia architektury przedwojennej ze współczesną jest rozbudowa i renowacja willi w praskiej dzielnicy Winohrady. Budynek, do którego zaglądamy, powstał w 1925 roku według projektu Rudolfa Kvecha jako apartamentowiec dla pracowników Państwowego Instytutu Zdrowia.
„Ze względu na ponadczasowe cechy oryginalnego projektu, zachowaliśmy podstawową bryłę i układ budynku, włączając w to jego mieszkalne przeznaczenie” - wyjaśniają autorzy projektu, Jan Bárta, Šimon Bierhanzl oraz Marek Fischer z pracowni Papundekl Architekti.
Dom podzielony został na trzy podstawowe części – ceglane nadziemie z piwnicami, tynkowaną część z mieszkaniami i wysoki dach czterospadowy pokryty dachówką z mieszkalnym poddaszem.
W ramach rekonstrukcji architekci stworzyli rozbudowę dolnej części budynku, która wysunięta jest w stronę ogrodu. Dzięki tej rozbudowie uzyskano dwa nowe mieszkania, powstał też przestronny taras dla mieszkańców mieszkań na wyższym piętrze. Dobudówka nawiązuje do istniejącego ceglanego cokołu budynku tym samym materiałem, stając się dzięki temu integralną i harmonijną częścią domu.
„Chcieliśmy uszanować oryginalną architekturę domu, dodając współczesną warstwę, która naturalnie się z nią integruje. Objawia się to na przykład w postaci bezramowych przeszkleń w miejscu nowych otworów okiennych lub łukowych okien w klatkach schodowych” - tłumaczą architekci. Budynek został też na nowo ocieplony i wyposażony w szereg nowoczesnych technologii, takich jak ogrzewanie podłogowe czy chłodzenie sufitowe.
Nowe mieszkania znajdujące się w dobudowanej części willi dzięki dużym przeszkleniom otwierają się na ogród. Układ oryginalnych mieszkań na parterze i pierwszym piętrze został poddany modyfikacjom, dzięki którym udało się przede wszystkim połączyć części dzienne i sypialniane w przestronne strefy. Wszystkie sześć mieszkań przeznaczonych jest do wynajmu, dlatego wyposażono je w funkcjonalne zabudowy.
Poddasze domu zajmuje duże dwupoziomowe mieszkanie właściciela willi. Uwagę zwraca wyeksponowana konstrukcja więźby dachowej oraz imponująca wysokość strefy dziennej. Podobnie jak w mieszkaniach na wynajem, i tu dominują jasne szarości i stal nierdzewna, które ociepla sklejka brzozowa.
W ramach projektu powstał też pawilon ogrodowy - jednokondygnacyjna budowla z cegły uzupełniona drewnianymi kolumnami i belkami stropowymi. Dzięki zastosowaniu cegły architektom udało się nawiązać do nadziemia i rozbudowy domu, co sprawia, że te dwie oddzielne budowle tworzą spójną kompozycję. W pawilonie znajdują się sauna i sala do ćwiczeń, z której mogą korzystać mieszkańcy willi. Budynek spełnia też praktyczną funkcję – jest buforem akustycznym i chroni przed hałasem dobiegającym z pobliskiej ulicy.
Wnętrze sali do ćwiczeń to minimalistyczna przestrzeń, do której rytm wprowadza drewniana konstrukcja nośna. Dzięki dużym przeszkleniom ogród jest integralną częścią wnętrza, tak jak ceglane mury pawilonu.