Różne twarze wypoczynku

Już tylko do 31 marca 2022 roku można odwiedzić wystawę „Landscapes of Leisure” prezentowaną w Pawilonie Polski na Expo 2020 w Dubaju. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia goście z całego świata mają szansę zapoznać się z kulturą naszego kraju poprzez polską architekturę wypoczynkową. Za jej organizację odpowiadają Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://iam.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Na przekór efekciarstwu

Znajdujemy się na finiszu odbywającej się w Dubaju światowej wystawy Expo 2020, przesuniętej o rok z powodu pandemii. Na wydarzeniu nie zabrakło Polski, której pawilon wyróżnia się zachwycającą drewnianą fasadą, rzeźbą kinetyczną symbolizującą stado ptaków, a także spektakularnym elementem ekspozycji, czyli artystyczną instalacją multimedialną „Polski Stół”. Przestrzeń przyciąga nie tylko niezwykłą formą, ale też muzyką. Codziennie odbywają się tu bowiem koncerty chopinowskie.

Minimalistyczny charakter, wysoka jakość wykonania ekspozycji, postawienie na ukazanie zasobów, kultury i dokonań gospodarczych bez zbędnego efekciarstwa (w szczególności na tle pawilonów wielu innych krajów) działają na korzyść polskiej wystawy. Nie jesteśmy w tym odczuciu odosobnieni. Pawilon został doceniony na międzynarodowej scenie, między innymi otrzymał nagrodę The Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez amerykański magazyn EXHIBITOR. Więcej o polskim pawilonie pisaliśmy tutaj.

Podróże w czasie i przestrzeni

Od 16 do 31 marca 2022 roku w polskim pawilonie można oglądać wystawę „Landscapes of Leisure” pod kuratelą Michała Dudy i Adriana Krężlika. Za jej aranżację odpowiada Dominika Janicka, zaś w skład zespołu kuratorskiego weszli Małgorzata Devosges-Cuber, Joanna Majczyk, Dorota Pikulska i Barbara Szczepańska.

Modele budynków projektu pracowni Onimo, w połączeniu z identyfikacją wizualną Mariana Misiaka, zdjęciami Jakuba Certowicza oraz pejzażem dźwiękowym Piotra Ceglarka, Jana Dybały i Zuzanny Waltoś z Biura Dźwięku Katowice, pozwalają przenieść się myślami do najpiękniejszych regionów Polski i symbolicznie doświadczyć ich piękna. Rozbrzmiewające w tle dźwięki przyrody oraz wyświetlone na ścianach obrazy natury koją zmysły, wprawiając w stan wyciszenia.

Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza, wystawa to „wizualna opowieść o uniwersalnej potrzebie odpoczynku w kontekście historii polskiej architektury. Jej głównym celem jest podkreślenie wartości relacji człowieka z naturą i architekturą”.

Na wystawie odwiedzający mają szansę przyjrzeć się miejscom służącym wypoczynkowi, powstałym w różnych częściach Polski na przestrzeni XX i XXI wieku, odbywając tym samym ekscytujące „podróże” w czasie i przestrzeni.

Wyprawę zaczynamy od na początku XX wieku, odkrywając styl nadświdrzański, czyli Świdermajer. Odwiedzamy Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku (1906-1925), którego autorzy projektu budynku na dzień dzisiejszy pozostają nieznani. Za wierną rekonstrukcję odpowiada pracownia Grupa5 architects, dzięki której możemy dziś podziwiać świdermajerskie zdobienia w pełnej krasie.

Na wystawie poznajemy także architekturę socrealistyczną: charakterystyczne Domki „Brda” (1975) projektu Design Office ZSB Stolbud-Bydgoszcz, Dom wypoczynkowy w Szklarskiej Porębie „Granit” (1974-1981) autorstwa Stefana Müllera i Marii Müller i wiele innych. Uwagę zwraca obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce (1964-1974) projektu Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka z zespołem, które urzeka futurystycznym kształtem, niezwykłym nawet jak na dzisiejsze czasy. 

Pasjonaci współczesnej architektury mają szansę przeanalizować nowsze projekty: Dom w Potoczku (2015) projektu Anny Zawadzkiej i Jana Dowgiałło, Dom Baby Jagi w Rzepiskiej (2015) autorstwa Wojciecha Gajewskiego, Łukasza Gniewka i Bartłomieja Popiela czy Domek Hyttee w Janowcu (2019) zaprojektowany przez Marlenę Kilian i Marka Piojdę.

Ponadto wystawa daje niepowtarzalną okazję przyjrzenia się nieistniejącym już budynkom, w tym wyburzonemu w 2009 roku Ośrodkowi Wypoczynkowemu „Delfin” w Jastrzębiej Górze (1962-1965) projektu Jerzego Piasecznego, Szczepana Bauma i Stefana Philippa, przez lata będącego destynacją wakacyjną tysięcy pracowników fizycznych i ich rodzin.

Ta podróż jest jednak dostępna nie tylko dla osób odwiedzających Expo. Już latem 2022 roku wystawę będzie można odwiedzić w Muzeum Architektury we Wrocławiu, do czego szczerze zachęcamy.

Zobacz także:

Interesujesz się architekturą?

Sprawdź LABEL 52 – „Wokół natury” i & Living – „Dom blisko natury”!

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.