Ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. To będzie nowa wizytówka Poznania
Nowe poznańskie muzeum stanie w bezpośredniej bliskości Wzgórza Świętego Wojciecha oraz ponad 800-letniej świątyni pod wezwaniem patrona. Za projekt odpowiada warszawska pracownia WXCA.
W piątek 16 lutego ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Obiekt ma upamiętnić patriotyczny zryw Polaków i stworzyć nową przestrzeń publiczną dla mieszkańców Poznania. Architekci z pracowni WXCA kierowali się ideą, że współczesne muzea to nie tylko miejsca dedykowane historii i zbiorowej pamięci, ale i przestrzenie dla dialogu i budowania relacji społecznych. Dlatego centralnym punktem będzie publiczny okrągły plac, wokół którego koncentrują się cztery zróżnicowanej wielkości pawilony muzealne. „Proponując taki układ przestrzenny, przypominamy o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności” – opisuje architekt Adam Mierzwa, współautor projektu.
Budynek stanie w sąsiedztwie miejsca szczególnie ważnego dla Poznaniaków – Wzgórza Świętego Wojciecha oraz zabytkowego gotyckiego kościoła. Muzeum nie chce jednak konkurować z historyczną architekturą i symboliczną przestrzenią, a jedynie harmonijnie się w nią wpisać.
Autorzy projektu zaplanowali rozbicie obiektu na kilka mniejszych brył połączonych częścią podziemną. Układ urbanistyczny czterech niezależnych od siebie bloków funkcjonalnych zakreśla osie komunikacyjne i widokowe – z ekspozycją historycznego krajobrazu wzgórza. Rozdzielenie siedziby muzeum na mniejsze bryły pozwala zarówno na zachowanie większej skali zieleni wokół, jak i podkreślenie roli bezpośredniego świadka historii, jakim jest wspomniany kościół.
Dobrane przez architektów materiały wykończeniowe mają być symbolem solidnych fundamentów państwa polskiego. Nie będzie to zatem monolit, ale budynek, który można czytać na wiele sposobów. Z zewnątrz obiekt wykończony będzie więc twardym kamieniem, na ich niższych partiach materiał ten przybierze surową formę, co ma symbolizować pierwsze budowle na ziemiach polskich. W wyższych partiach faktura materiału będzie ulegać zmianie, a elewacje kolejnych kondygnacji wykonane będą z gładko ciętego kamienia, który symbolicznie przenosi odbiorców do czasów współczesnych.
Spadowe dachy budynków architekci zaprojektowali jako „piątą elewację”, a ich zróżnicowana wysokość oraz nachylenie dodatkowo eksponować będą perspektywę w kierunku wzgórza. Na poziomie parteru architekci zaproponowali sporych rozmiarów przeszklenia, dzięki którym muzeum wychodzi na plac, a tym samym – także na miasto.
Co znajdziemy w środku? To oczywiście sale muzealne, ale też sala audytoryjna, biblioteka, pomieszczenia do konserwacji muzealiów, pomieszczenia techniczne oraz miejsca pracy dla pracowników instytucji. Ważną częścią projektu jest również zewnętrzny plac, który posłuży jako miejsce spotkań poznaniaków oraz przestrzeń do organizowania wydarzeń. Pojawi się tam także instalacja w postaci mgły wodnej tworząca „obraz wodny”, a zimą lodowisko, które od ponad 50 lat organizowane było w tym miejscu.
Koncepcję stworzyła pracownia WXCA, znana między innymi z takich projektów jak Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, Plac Pięciu Rogów w Warszawie czy projekt Pałacu Saskiego.