Villa Benkemoun. Manifest architektury organicznej w nowej odsłonie
Zaledwie 4 kilometry od centrum Arles, miasta położonego na południu Francji, mieści się perełka architektury lat 70. XX wieku – Villa Benkemoun. Niegdyś była prywatną rezydencją, dziś po wielkiej renowacji, budynek otwiera swoje progi dla odwiedzających i gości liczne wydarzenia kulturalne.
Villa Benkemoun to jeden z najdoskonalszych przykładów francuskiej architektury organicznej. Została zaprojektowana w 1975 roku przez architekta Émile'a Salę dla jego znajomych - Simone i Pierre'a Benkemoun.
Projekty Sali z lat 70. XX wieku wpisują się w nurt architektury organicznej, której prekursorami byli Frank Lloyd Wright, Alvar Aalto i w mniejszym stopniu Antoni Gaudi. Sala za swojego mentora uważał Le Corbusiera i jego sposób pracy z betonem oraz podejście bioklimatyczne. Villa Benkemoun zwrócona jest "plecami" w stronę północy, aby chronić mieszkańców przed silnym wiatrem, mistralem, architekt stworzył też wiele połączeń między wnętrzem a częścią zewnętrzną przy pomocy patio i licznych otwarć oraz tarasów i dachu.
Rysunek bryły tworzą krzywizny, które nadają budynkowi płynności i dynamizmu. Kształt domu podkreślają też efektowne cienie i gra światła w ciągu dnia.
Émile Sala wystrój wnętrz powierzył dekoratorowi, Robertowi Heamsowi. Reźbiarski kominek wykonany z metalowej blachy to dzieło artysty i projektanta, Maxa Sauze, a jego obramowanie z terakoty stworzył rzeźbiarz i ceramik, Guy Bareff.
W czasach, gdy powstała Villa Benkemoun, we wnętrzach rządziły odważne kombinacje kolorów, często oparte na jaskrawych barwach, takich jak pomarańcz, żółć, zieleń, fiolet czy turkus oraz różnych odcieniach brązu.
Projektanci lubowali się w psychodelicznych i kalejdoskopowych wzorach oraz abstrakcjach. Dominowały kolorowe tworzywa sztuczne i drewno, które wpłynęły na charakterystyczny wygląd mebli z tego okresu. W meblach i dodatkach w latach 70. przeważały organiczne formy, miękkie kształty i zaokrąglenia.
W 2015 roku dom został wpisany na listę dziedzictwa XX wieku przez francuskie Ministerstwo Kultury. Od tego czasu willa jest miejscem, w którym odbywają się projekty kulturalne i artystyczne.
Już 8 września willa Benkemoun zaprasza na wystawę „Evidence” prezentującą prace malarza Jacquesa Soissona (1928 – 2012). Artysta tworzył w nurcie art brut (outsider art). Swoją twórczość opierał na źródłach nieświadomości i niepokojach, które go prześladowały i karmiły. Malarstwo Soissona tworzy topografię wyimaginowanego świata, zaludnionego dziwnymi postaciami, w którym przeplatają się reprezentacje jego samego i innych.
Artysta studiował malarstwo klasyczne w École Supérieure des Beaux-Arts w Tuluzie i Montpellier, a następnie uczył rysunku w Algierii w latach 1953-1962. Soisson dokonał decydującego zwrotu w swojej karierze za sprawą warsztatów malarskich dla dzieci w Le Havre, które prowadził w latach 1962-1966. Dzięki temu doświadczeniu do 1978 roku pracował jako psychoterapeuta dziecięcy.
Wystawę będzie można oglądać za darmo od piątku do niedzieli w godzinach 12:00 – 18:00 do 24 września.