W dawnym hotelu Cracovia powstanie Muzeum Architektury i Dizajnu. Znamy zwycięski projekt
Hotel Cracovia to jeden z symboli krakowskiego modernizmu. Wybudowany w połowie lat 60. ubiegłego wieku budynek długo czekał na drugie życie. Przez wiele lat jego losy były niepewne, mówiło się nawet o jego rozbiórce. Teraz jest już pewne, że w jego murach zagości Muzeum Architektury i Dizajnu.
Autor: MB
Zdjęcia: Zygmunt Put/wikimedia commons; materiały prasowe
Historia hotelu Cracovia zaczęła się w 1959 roku - wtedy to rozstrzygnięto konkurs na jego budowę, który wygrał Witold Cęckiewicz. Budowę obiektu wraz z przyległym do niego kinem „Kijów” ukończono w 1965 roku. Był on jednym z reprezentacyjnych hoteli biura podróży Orbis. W 2011 roku budynek wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków, pięć lat później stał się on własnością Muzeum Narodowego w Krakowie.
Budynek znajduje się w pobliżu krakowskich Błoni i stadionu Cracovii, który w 2009 roku przeszedł gruntowną metamorfozę spod kreski biura Estudio Lamela. W dawnym hotelu znajdują się obecnie punkty usługowe, sklepy, galeria plakatu, a od 2017 roku mieści się tam Forum Designu – showroom z polskim wzornictwem.
W kwietniu 2023 roku ogłoszono konkurs na przebudowę dawnego hotelu Cracovia. Założeniem było stworzenie placówki Muzeum Narodowego w Krakowie, która prezentowałaby architekturę oraz dizajn XX i XXI wieku oraz była centrum wspierania przemysłów kreatywnych, związanych z tymi dziedzinami.
Wyniki konkursu 17 listopada ogłosiło Krakowskie Muzeum Narodowe oraz lokalny oddział SARP. Zwycięski projekt rewitalizacji obiektu powstał w pracowni Biuro Projektów Lewicki Łatak we współpracy z Dariuszem Hermanem.
„Pierwszą nagrodę przyznano pracy nr 201 za największą atrakcyjność przedstawionych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu. Zaproponowane udostępnienie poziomu -1 dla funkcji instytucji kultury przy jednoczesnym udostępnieniu na te funkcje także obniżonego poziomu przed budynkiem i za nim, daje Cracovii i miastu nową wartość funkcjonalną i przestrzenną” - tak swoją decyzję uzasadniło jury konkursu.
Drugie miejsce zdobyła pracownia JSK Architekci, która zaproponowała minimalistyczną ingerencję w istniejący zespół obiektów dawnego hotelu. Trzecią nagrodę otrzymało biuro Heinle, Wischer und Partner Architekci , które inspirowało się w swojej pracy krakowskimi Błoniami, które znajdują się w sąsiedztwie obiektu. Przyznano również wyróżnienia przyznano pracowniom Studio Woodroffe Papa Ltd, Gόmez Platero Arquitectos, Architekt Wojciech Fudala, JBA - Justyna Boduch Atelier oraz P2PA.