Willa zawieszona nad zboczem. Architekci wzorowali się na konstrukcjach mostów
Dla Jána Stempela, legendy czeskiej architektury i jego współpracownika, Jana Jakuba Tesařa, projekt tego domu był wielkim technologicznym eksperymentem. Villa Sidonius zawieszona niczym stalowa kładka nad stromym zboczem, została obrócona tak, aby zapewnić najlepsze widoki i dostęp do południowego słońca.
Północne i zachodnie zbocze wzgórza Babka w malowniczej dzielnicy willowej czeskich Černošic, to miejsce usiane wyjątkowymi willami z początku XX wieku. Można tu znaleźć perełki architektury secesyjnej i z czasów Pierwszej Republiki. Po 1989 roku Černošice ponownie zyskały popularność i stały się kolebką efektownej architektury rezydencjalnej. Dzielnica miasta, do której zaglądamy, charakteryzuje się okazałymi formami budynków położonych na stromych działkach, które często wyrastają ponad ścieżki wykute w zboczach wzgórz i obudowane murkami oporowymi ogrodów. Villa Sidonius, zaprojektowana przez biuro Stempel & Tesař, idealnie wpisuje się w ten krajobraz.
Strome i zacienione zbocze, na którym położony jest dom, to jedno z najwyższych i najtrudniejszych miejsc budowlanych w dzielnicy. Jednak nie brakuje mu walorów – z posiadłości roztacza się spektakularny widok na dolinę rzeki Berounki, wzgórza Czeskiego Krasu oraz odległy horyzont Pragi. Architekci musieli zmierzyć się z wyzwaniem braku dostępu do światła słonecznego na większości terenu. Celem projektu było maksymalne wykorzystanie widoku i słońca, dlatego też postanowili umieścić dom na wyższych partiach działki, co wymagało opracowania niestandardowego podejścia do konstrukcji.
Wychodząc naprzeciw wyzwaniom terenu, architekci stworzyli koncepcję budynku opartego na konstrukcji mostowej, umieszczonego na stalowych filarach. Dlatego Villa Sidonius przypomina kładkę zawieszoną na stromym zboczu, która obraca się ku najlepszym widokom. Stalowa, prefabrykowana konstrukcja składa się z zewnętrznych profili nośnych HEB 300, monolitycznych filarów z betonu zbrojonego oraz wewnętrznych profili IPE 160, stanowiących ramę nośną dla okien, dachu i podłóg.
Projekt Villa Sidonius jest zarówno eksperymentem architektonicznym, jak i technologicznym. Zamiast tradycyjnych metod, zespół architektów postawił na innowacyjne rozwiązania, które wyznaczają nowe standardy w architekturze. Wśród zastosowanych technologii znalazły się m.in. okna air-lux z opatentowanymi uszczelnieniami pneumatycznymi oraz system grzewczo-chłodzący z pompami ciepła, zapewniający komfortowy klimat przez cały rok, nawet przy niskiej pojemności cieplnej budynku.
Wejście do budynku znajduje się w podziemnym tunelu, prowadzącym z garażu, w którym ulokowano również studio i salę fitness. Tunel ten łączy się z filarem, skąd winda przewozi mieszkańców na poziom mieszkalny. Serce domu stanowi przytulny salon z kuchnią i jadalnią, z którego można wyjść na taras południowy, który łączy dom z ogrodem i nasłonecznioną górną częścią działki, gdzie znajduje się basen. Wysunięte części „mostu” mieszczą dwie strefy: pokoje dzieci na jednym końcu oraz główną sypialnię z widokiem na drugim.
Bliska współpraca z architektem krajobrazu Vladimírem Sittą zaowocowała stworzeniem nowatorskiej koncepcji stoku łupkowego obsadzonego brzozami, harmonizującej z architekturą budynku. Pewne aspekty projektu, takie jak basen i jego otoczenie, powstały dzięki ścisłej współpracy między architektami a projektantem krajobrazu.
Profesor Ján Stempel to jeden z najbardziej szanowanych architektów w Czechach, z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Swoją karierę rozpoczynał w legendarnym studio SIAL, a później jako współwłaściciel biura ADNS. Obecnie, poświęcając się indywidualnym projektom, jest również wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Czeskiej w Pradze. Wspólnie z partnerem biura, młodszym o jedno pokolenie architektem, Janem Jakubem Tesařem, któy miał okazję zdobywać doświadczenie w topowych pracowniach architektonicznych w Holandii oraz uczyć się od światowej klasy projektantów. Współpraca obu architektów stanowi esencję ich podejścia do tworzenia wyjątkowych projektów, takich jak Villa Sidonius.