Zielony budynek otwarty na miasto: PURO hotel

PURO hotel będzie pierwszym od lat znaczącym budynkiem publicznym zbudowanym w ścisłym centrum Katowic przy najważniejszym trakcie Rynek–Rondo. Tomasz Konior wraz z zespołem Konior Studio wykreował wielkomiejską architekturę o maksymalnie otwartym i ogólnodostępnym charakterze.

Autor: MK

Zdjęcia: Konior Studio

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Nowoczesność wpisana z szacunkiem w lokalny kontekst to znak rozpoznawczy marki PURO. Tak będzie również w Katowicach. Projekt hotelu nawiązuje do założenia „Ściany zachodniej” alei Korfantego, na które składają się niskie i rozłożyste pawilony oraz wysokie obiekty, niektóre o statusie ikon polskiej architektury. Od alei widoczna będzie część wysoka licząca 14 kondygnacji i 56 metrów. Od zachodu budynek zyska dwukondygnacyjny cokół odpowiadający wysokością sąsiadującej galerii sztuki BWA.

Kluczową decyzją było maksymalne przybliżenie budynku do alei Korfantego. Jego bryła, zgodnie z planem miejscowym wytyczy nową pierzeję, która przyczyni się do wykreowania ulicy o wielkomiejskim charakterze. Podium hotelu na poziomie parteru i pierwszego piętra pomieści ogólnodostępne funkcje, takie jak restauracja, kawiarnia, galeria sztuki czy sale konferencyjne. Dzięki temu obiekt będzie służył zarówno mieszkańcom Katowic jak i gościom hotelowym.

Otwarty na miasto cokół będzie również maksymalnie transparentny – stąd witryny w poziomie parteru i ich kontynuacja na pierwszym piętrze, zarówno od strony alei, jak i tylnej elewacji. W przyszłości powstanie tam kolejny obiekt oraz kontynuacja pasażu.

Dynamikę i lekkość bryły podkreśla nadwieszenie części hotelowej. W jej wnętrzu mieści się 247 komfortowych pokoi.

Wrażenie otwarcia na miasto pogłębi tektonika frontowej fasady: plisowana, lustrzana powłoka ze szkła. Dzięki plisom każdy pokój zyska okazały, w pełni przeszklony wykusz z panoramicznym oknem. 

Ukształtowanie elewacji frontowej to ukłon w stronę pierwszych polskich wieżowców, tzw. „niebotyków”. Katowice i Górny Śląsk w okresie międzywojennym były prekursorami w budowie tych pionierskich budynków. Charakterystyczne jest podkreślenie wertykalnej artykulacji fasad poprzez zastosowanie pionowych lizen ujmujących okna w rytm strzelistych pasów. W projekcie hotelu PURO mamy do czynienia z dalekim przetworzeniem tego motywu w formie szklanych wykuszy.

Dwukondygnacyjny podcień akcentuje wejście główne i tworzy przyjazna przestrzeń dla pieszych.

Również pozostałe fasady hotelu nawiązują do charakteru regionu, zwłaszcza ceglanej architektury Śląska. Postawiliśmy na cegłę o stonowanym, ciemnografitowym kolorze. Oryginalny sposób jej układania utworzy na elewacjach charakterystyczny relief składający się z pionowych pasów o zmiennym rytmie. Cegła to ponadczasowy materiał, który sprawi, że budynek wejdzie w twórczy dialog z tradycją i lokalnością.

Komfortowe wnętrza hotelu PURO wzbogacą lokalne motywy zaczerpnięte ze śląskiej kultury. Współczesny design będzie połączony z kunsztownym rzemiosłem i sztuką współczesną. Za projekt wnętrz odpowiada brytyjska pracownia DeSallesFlint, która współpracuje z siecią hoteli PURO, tworząc ich unikalny klimat.

Architekci z Konior Studio współpracują z zagranicznym partnerem na każdym etapie projektu. To w śląskiej pracowni powstał zamysł głównego lobby hotelowego, które biegnie na wskroś przez budynek. Dzięki temu aleja Korfantego zyska nowe efektowne połączenie we wnętrzu hotelu z pasażem na tyłach obiektu. Goście po przekroczeniu progu znajdą się w imponującym holu wysokim na dwie kondygnacje. Ogólnodostępne kondygnacje połączą efektowne schody w formie dynamicznej stalowej rzeźby.

We wnętrzu hotelu PURO będą dominować surowe materiały: beton, cegła, drewno i stal.

Sieć PURO oferuje gościom doskonałe położenie swoich hoteli w centrach miast. Taka lokalizacja to wyzwanie, by wykreować przyjazną przestrzeń bliską naturze. Wiszące ogrody w katowickim PURO utworzą zjawiskową, zieloną enklawę w śródmiejskiej zabudowie.

Niższy ogród powstanie na dachu podium od strony zachodniej, będzie więc odseparowany od ruchliwej alei, zapewniając ciszę i spokój. Ten zielony taras, położony na poziomie drugiego piętra, uzupełni część rekreacyjną hotelu, dzięki temu goście zyskają dodatkową możliwość aktywnego wypoczynku na wolnym powietrzu.

Na szczycie budynku powstanie jego największa atrakcja – ogród górny. Jedyny w swoim rodzaju zielony taras połączony spiralnymi schodami z umieszczonym poniżej sky barem zapewni wyjątkową strefę rozrywki i relaksu.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.