Zielony budynek otwarty na miasto: PURO hotel
PURO hotel będzie pierwszym od lat znaczącym budynkiem publicznym zbudowanym w ścisłym centrum Katowic przy najważniejszym trakcie Rynek–Rondo. Tomasz Konior wraz z zespołem Konior Studio wykreował wielkomiejską architekturę o maksymalnie otwartym i ogólnodostępnym charakterze.
Autor: MK
Zdjęcia: Konior Studio
Nowoczesność wpisana z szacunkiem w lokalny kontekst to znak rozpoznawczy marki PURO. Tak będzie również w Katowicach. Projekt hotelu nawiązuje do założenia „Ściany zachodniej” alei Korfantego, na które składają się niskie i rozłożyste pawilony oraz wysokie obiekty, niektóre o statusie ikon polskiej architektury. Od alei widoczna będzie część wysoka licząca 14 kondygnacji i 56 metrów. Od zachodu budynek zyska dwukondygnacyjny cokół odpowiadający wysokością sąsiadującej galerii sztuki BWA.
Kluczową decyzją było maksymalne przybliżenie budynku do alei Korfantego. Jego bryła, zgodnie z planem miejscowym wytyczy nową pierzeję, która przyczyni się do wykreowania ulicy o wielkomiejskim charakterze. Podium hotelu na poziomie parteru i pierwszego piętra pomieści ogólnodostępne funkcje, takie jak restauracja, kawiarnia, galeria sztuki czy sale konferencyjne. Dzięki temu obiekt będzie służył zarówno mieszkańcom Katowic jak i gościom hotelowym.
Otwarty na miasto cokół będzie również maksymalnie transparentny – stąd witryny w poziomie parteru i ich kontynuacja na pierwszym piętrze, zarówno od strony alei, jak i tylnej elewacji. W przyszłości powstanie tam kolejny obiekt oraz kontynuacja pasażu.
Dynamikę i lekkość bryły podkreśla nadwieszenie części hotelowej. W jej wnętrzu mieści się 247 komfortowych pokoi.
Wrażenie otwarcia na miasto pogłębi tektonika frontowej fasady: plisowana, lustrzana powłoka ze szkła. Dzięki plisom każdy pokój zyska okazały, w pełni przeszklony wykusz z panoramicznym oknem.
Ukształtowanie elewacji frontowej to ukłon w stronę pierwszych polskich wieżowców, tzw. „niebotyków”. Katowice i Górny Śląsk w okresie międzywojennym były prekursorami w budowie tych pionierskich budynków. Charakterystyczne jest podkreślenie wertykalnej artykulacji fasad poprzez zastosowanie pionowych lizen ujmujących okna w rytm strzelistych pasów. W projekcie hotelu PURO mamy do czynienia z dalekim przetworzeniem tego motywu w formie szklanych wykuszy.
Dwukondygnacyjny podcień akcentuje wejście główne i tworzy przyjazna przestrzeń dla pieszych.
Również pozostałe fasady hotelu nawiązują do charakteru regionu, zwłaszcza ceglanej architektury Śląska. Postawiliśmy na cegłę o stonowanym, ciemnografitowym kolorze. Oryginalny sposób jej układania utworzy na elewacjach charakterystyczny relief składający się z pionowych pasów o zmiennym rytmie. Cegła to ponadczasowy materiał, który sprawi, że budynek wejdzie w twórczy dialog z tradycją i lokalnością.
Komfortowe wnętrza hotelu PURO wzbogacą lokalne motywy zaczerpnięte ze śląskiej kultury. Współczesny design będzie połączony z kunsztownym rzemiosłem i sztuką współczesną. Za projekt wnętrz odpowiada brytyjska pracownia DeSallesFlint, która współpracuje z siecią hoteli PURO, tworząc ich unikalny klimat.
Architekci z Konior Studio współpracują z zagranicznym partnerem na każdym etapie projektu. To w śląskiej pracowni powstał zamysł głównego lobby hotelowego, które biegnie na wskroś przez budynek. Dzięki temu aleja Korfantego zyska nowe efektowne połączenie we wnętrzu hotelu z pasażem na tyłach obiektu. Goście po przekroczeniu progu znajdą się w imponującym holu wysokim na dwie kondygnacje. Ogólnodostępne kondygnacje połączą efektowne schody w formie dynamicznej stalowej rzeźby.
We wnętrzu hotelu PURO będą dominować surowe materiały: beton, cegła, drewno i stal.
Sieć PURO oferuje gościom doskonałe położenie swoich hoteli w centrach miast. Taka lokalizacja to wyzwanie, by wykreować przyjazną przestrzeń bliską naturze. Wiszące ogrody w katowickim PURO utworzą zjawiskową, zieloną enklawę w śródmiejskiej zabudowie.
Niższy ogród powstanie na dachu podium od strony zachodniej, będzie więc odseparowany od ruchliwej alei, zapewniając ciszę i spokój. Ten zielony taras, położony na poziomie drugiego piętra, uzupełni część rekreacyjną hotelu, dzięki temu goście zyskają dodatkową możliwość aktywnego wypoczynku na wolnym powietrzu.
Na szczycie budynku powstanie jego największa atrakcja – ogród górny. Jedyny w swoim rodzaju zielony taras połączony spiralnymi schodami z umieszczonym poniżej sky barem zapewni wyjątkową strefę rozrywki i relaksu.