Znamy laureatów konkursu Art in Architecture Festival

Trzecia edycja konkursu realizowanego w ramach Art in Architecture Festival dobiegła końca. Uroczysta Gala, na której ogłoszono werdykt jurorów oraz przyznano laureatom statuetki Złotego Leonarda, odbyła się 7 grudnia 2021 roku w warszawskiej Zachęcie.

Autor: EC

Zdjęcia: materiały prasowe

https://artinarchitecturefestival.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Celem festiwalu Art in Architecture jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami, a przez to promocja idei szerszego wprowadzenia sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej i obiektów komercyjnych. Konkurs skierowany jest do wszystkich trzech stron biorących udział w realizacji wnętrza/obiektu prywatnego lub komercyjnego – inwestora, architekta i artysty, którym udało się razem stworzyć unikatową przestrzeń i uchwycić ideę festiwalu. Tegoroczna, trzecia już edycja została zakończona, a wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystej Gali.

Wręczenie laureatom konkursu statuetek Złotego Leonarda odbyło się 7 grudnia 2021 r. w budynku Zachęty, Narodowej Galerii Sztuki w przy pl. Małachowskiego 3 Warszawie o godzinie 12. Wśród obecnych gości pojawiło się jury w składzie dr Józef Chwedorowicz – Dyrektor Festiwalu; arch. wnętrz Aleksander Jankowski – JIO - Jankowski i Oprychał Pracownia Projektowa; ach. wnętrz Joanna Kulczyńska –Kulczyński Architekt; arch. Katarzyna Kuo Stolarska – Kuoo Architects; Agnieszka Leszczyńska- Mieczkowska – artystka, projektantka, historyk sztuki, wystawiennik oraz arch. Przemo Łukasik – Medusagroup. Nad wynikami konkursu pracowało jednak większe grono ekspertów, wśród nich arch. Witold Dudek – APA Wojciechowski Architekci; Piotr Kroenke – wieloletni dyrektor GTC; Aleksander Roszkowski – artysta malarz oraz Oskar Zięta – architekt/artysta, prezes Zieta Studio. Gośćmi specjalnymi były Redaktor Naczelna Elle Decoration – Małgorzata Szczepańska oraz Aneta Konowrocka z Cosentino, będącego mecenasem wydarzenia. Uroczystą Galę poprowadziła zaś Ewa Mierzejewska – historyk sztuki, ekspert w dziedzinie urządzania wnętrz. Jury przyznało statuetki Złotego Leonarda za pierwsze miejsca oraz dodatkowe wyróżnienia w 4 głównych kategoriach.

Kategoria „Mieszkanie/dom”

W kategorii Mieszkanie/dom wygrał projekt wnętrza domu autorstwa pracowni PULVA Adama Pulwickiego zrealizowany dla inwestora prywatnego. Jednym z podstawowych założeń projektu było połączenie architektury i sztuki jako wzajemnie uzupełniających się elementów. Monochromatyczne wnętrze wzbogacają świadomie dobrane obrazy w tonacjach czerwieni, żółci, a nawet ciemnych różów i fioletów, które pojawiają się w malarstwie Katarzyny Zygadlewicz. Ważnym i świadomie wprowadzonym elementem przestrzeni są też rzeźby Tomasza Górnickiego, które budują dialog z otoczeniem.

- Malarstwo Katarzyny Zygadlewicz i rzeźby Tomasza Górnickiego odegrały kluczową rolę w projekcie. Domknęły minimalistyczny koncept, wprowadziły kolor i emocje – tak werdykt jury uzasadniała arch. Katarzyna Kuo Stolarska.

Wyróżnienie zdobyła zaś pracownia mow.design studio - Weronika Król i Marta Żebrowska za realizację wnętrze domu w Hiszpanii dla inwestora prywatnego. Dom choć zlokalizowany zagranicą jest pełen polskich akcentów - rzeźby Karola Wyciska i Mateusza Góralczyka oraz obrazy Andrzeja Kozyry i Jerzego Kenara, wspaniale dopełniają wnętrze, sprawiając, że polska sztuka i wzornictwo nie odbiegają od światowego poziomu.

- W tym projekcie udało się uniknąć sprowadzenia sztuki do roli obiektu dekoracyjnego – została użyta i wkomponowana we wnętrza w sposób świadomy i intrygujący. Samo wnętrze skomponowane jest bardzo harmonijnie i proporcjonalnie, a obiekty sztuki tworzą całość zapraszając do interakcji, relaksu, kontemplacji – w imieniu jury mówiła Joanna Kulczyńska.

Kategoria „Przestrzeń publiczna”

W kategorii Przestrzeń publiczna miejsce pierwsze zajęli Maciej Siuda Pracownia i Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy za projekt wnętrz Szkoły Podstawowa nr 399 wraz z zespołem przedszkolnym w Warszawie. Projekt od wczesnego etapu powstawał we współpracy z artystkami Moniką Sosnowską i Katarzyną Przezwańską, co pozwoliło na wkomponowanie prac artystycznych jako integralnych części budynku.

Sosnowska kontynuuje charakterystyczną dla jej twórczości pracę z dekonstrukcją elementów architektury. Przezwańska, pracując na makiecie budynku i analizując lokalne otoczenie przyrodnicze, opracowała kolory i strukturę elewacji oraz wnętrz. W efekcie powstały prace, które współtworzą atmosferę i materialność budynku, będąc jego nierozerwalną częścią, a nie dekoracyjnym dodatkiem.

- Najlepszą przestrzenią publiczną, w której obserwować można związki między architekturą a sztuką, jest przestrzeń edukacji. Jeżeli w dodatku to przestrzeń, w której kształtuje się charaktery młodego pokolenia, które od najmłodszych lat rozwija się i dorasta w otoczeniu wysokiej próby architektury i sztuki, której nie trzeba szukać w wybitnych galeriach czy muzeach sztuki nowoczesnej, lecz jest na wyciągnięcie ręki, to taka przestrzeń staje się w dodatku przestrzenią przyszłości – uzasadniał przyznanie głównej nagrody Przemo Łukasik.

Wyróżnienia zaś zostało przyznane pracowni NArchitekTURA - Bartoszowi Haduch, Michałowi Haduch i Łukaszowi Marjańskiem oraz Muzeum Narodowemu w Krakowie za aranżację wystawy „Hokusai. Wędrując...", która jest próbą wykreowania w ramach sal muzealnych przestrzeni na pograniczu sztuki, architektury i natury. Oprócz wyjątkowych drzeworytów Katsushiki Hokusaia (1760-1849), inspiracją dla projektu były motywy zakorzenione w japońskiej tradycji, kulturze i estetyce.

- Kadrowane widoki, cienie, stopniowo odsłaniana tajemnica. Napięcie i dynamika wynikająca z delikatnej deformacji oraz przemyślany scenariusz sprzyjający osobistej refleksji, tak ważnej w strefach publicznych. Kształtowanie przestrzeni przenosi sztukę na architekturę, która nosi znamiona sztuki samej w sobie – mówiła podczas Gali Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska. 

Kategoria „Biuro”

Kolejną kategorią, w jakiej przyznano nagrody, było Biuro. Tu wygrał projekt biura Echo Investment w Warszawie autorstwa Pracowni MIXD. Projekt ten bezpośrednio nawiązuje do charakteru działalności inwestora. Rolę dekoracji w całym biurze pełnią prace polskich artystów (Martyny Berger, Nikodema Szpunara, Macieja Błaźniaka) oraz międzynarodowej grupy architektów zrzeszonych przez serwis Desplans. Część z tych grafik jest artystyczną interpretacją obiektów wzniesionych przez Echo Investment i została wykonana specjalnie na potrzeby tego biura. Rozmieszczono je według ściśle przemyślanego klucza.

- Po pierwsze, prace nawiązują do charakterystycznej działalności inwestora - architektury, wzornictwa i urbanistyki. Wszystkie te artefakty w sposób podprogowy przekazują - kulturę firmy. Po drugie, część z eksponowanych na ścianach biura obrazów buduje pozytywną atmosferę poprzez zaspokojenie potrzeb emocjonalnych człowieka. Badania psychologiczne potwierdzają, że pracujący w takiej atmosferze ludzie czują się znacznie szczęśliwsi i lepiej funkcjonują – uzasadniał wynik jury Józef Chwedorowicz.

Wyróżnienie zaś zdobyła pracownia Poco Design, Patrycja Suszek-Rączkowska oraz inwestor Jacek Kulczycki OTO Film za projekt wnętrz biurowych dla firmy OTO Film z muralami autorstwa Moniki Prus. Projekt ten to nowe spojrzenie na przestrzeń biurową. Szeroka na 5m i wysoka na niespełna 3,5m ściana pokryta mikrocementem została oddana w ręce muralistki Moniki Prus. Plątanina czarnych strukturalnych linii z mocnymi plamami koloru tworzy nieoczywiste, dynamiczne sylwetki postaci. Mamy wrażenie burzy mózgów, bez której nie istnieje praca twórcza tak obecna w kreatywnej branży.

- Praca wyróżniona za umiejętność wyeksponowania w prostych materiałowo wnętrzach, zaadoptowanego na potrzeby biurowe budynku mieszkalnego muralu autorstwa Moniki Prus. Jednocześnie poprzez duże przeszklenia praca prowadzi dialog z otaczającym terenem zewnętrznym, wzbudza ciekawość, dodaje kolorytu, zaprasza do zadumy – uzasadnienie werdyktu jurora Witolda Dudka odczytał Alek Jankowski.

Kategoria „Hotele”

Ostatnią z ocenianych kategorii był Hotel. Pierwsze miejsce zajęła tu również pracownia MIXD z inwestorem Grupą Accor, tym razem za wnętrza hotelu Ibis Styles Sarajewo z serią murali autorstwa Karola Banacha. Jako motyw przewodni projektu wykorzystano olimpiadę zimową 1984 roku – wydarzenie, które z ogromną nostalgią wspominają do dziś mieszkańcy Sarajewa. Seria murali autorstwa Karola Banacha w typowy dla artysty ciepły, pogodny i pełen poczucia humoru sposób przedstawia lokalne krajobrazy i ludzi spędzających czas na uprawianiu sportów zimowych. Prace te znakomicie współgrają z przewodnim tematem projektu hotelu i oddają emocjonalny stosunek mieszkańców Sarajewa do tego wydarzenia.

- Flirtująca z architekturą sztuka jest jej solidarnym komponentem. To nie tylko dekoracja, ale często jej podstawowa treść. Sztuka, podobnie jak architektura umiejętnie łączy różne style, nie ograniczając się do wystudiowanych zestawień. Sztukę regionalną zestawia się ze współczesną. Mieszają się formaty i techniki, a autorzy projektu często puszczają do nas oko, nie bojąc się w tych zestawieniach nawet żartu – mówił Przemo Łukasik.

Wyróżnienie otrzymali Małgorzata i Wojciech Żółtowscy z pracowni Manufaktura69 za hotel Galery69. W przestrzeni wspólnej hotelu każdy centymetr powierzchni pełni rolę wystawienniczą dla obrazów Małgosi vel Meggy Bernhardt oraz wykonanych wspólnie z Wojtkiem rzeźb. Jest tu również kilka prac przyjaciół artystów - Jana Pruskiego, Roberta Listwana, Henryka Cześnika. W gablotach zaś biżuteria wykonana przez Tomasza Żółtowskiego oraz unikatowe suknie projektantki Isabelli Cremer.

- Ważne wyróżnienie przyznajemy pracowni Manufaktura 69 za stworzenie całego artystycznego konceptu i stylu, gdzie dzieła sztuki są stałym elementem całości. Wykreowanie przestrzeni, eksponującej obrazy oraz rzeźby, gdzie prowadzony jest dialog pomiędzy zaprzyjaźnionymi artystami, oddającymi dla tego miejsca odrobinę swojej duchowości – wyjaśniała Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska.

Nagroda specjalna

Specjalne wyróżnienie od Redaktor Naczelnej Elle Decoration Małgorzaty Szczepańskiej w kategorii Przestrzeń Publiczna zdobyła KOZA NOSTRA Studio Sp. z o.o. za wystawę “Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art déco” poświęconą Pamięci prof. Ireny Huml w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Mecenas konkursu: Cosentino
Instytucje wspierające: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, SAW
Podmioty wspierające: BoConcept, Meryk 
Patronat medialny: LABEL Magazine, Elle Decoration, WhiteMAD, Architektura & Biznes, artinfo.pl, Architektura Murator, Dobre Wnętrze, Czas na Wnętrze, Point of Design, MAGAZIF, M jak mieszkanie, urządzamy.pl, designteka.pl, OKK! PR

Zobacz też:

artinarchitecturefestival.com

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.