Andrzej Klisz zaprojektował oświetlenie dla AQForm

Co kryje się za "IKI"? To japońskie słowo oznacza dążenie do wyjątkowości, chęć doświadczania przeplataną fascynacją równowagą. To także unikanie przesady, umiłowanie piękna i elegancji. Taka jest też oprawa IKI – zbalansowana i zachwycająca formą. Powstanie kolekcji lamp IKI to efekt twórczego dialogu i połączenie doświadczeń dwóch stron procesu projektowego - polskiego producenta oświetlenia AQForm oraz Andrzeja Klisza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wejdź do świata IKI i poznaj drogę jej powstania.

Autor: MS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.aqform.com/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

IKI to oprawa, która zachwyca swoją wyjątkową formą i dopracowanymi szczegółami, zwłaszcza kiedy dodamy do tego różnorodne wykończenia kolorystyczne jak pomarańczowy, grafitowy czy popielaty. Punktem wyjścia do powstania IKI było zaproszenie do współpracy przez AQForm profesora Andrzeja Klisza. Jak wyglądał ten proces?

Setki szkiców, kilkanaście miesięcy pracy nad zbalansowaną formą i funkcjonalnością

U początku tej kolekcji stała chęć stworzenia dobrze świecącej i dekoracyjnej w formie oprawy, która będzie bazować na ekologicznych materiałach. A do tego zachowa charakterystyczną stylistykę polskiego producenta. We wstępnej fazie projektu polski producent skontaktował się z Andrzejem Kliszem, profesorem Katowickiej ASP.

- Szukaliśmy do współpracy projektanta, który dobrze rozumie potrzeby użytkownika i świeżym okiem spojrzy na możliwości, jakie daje nowoczesne oświetlenie. Tak się złożyło, że z profesorem Andrzejem Kliszem współpracowaliśmy już wcześniej przy okazji projektów edukacyjnych. Dzięki czemu rozumiał też naszą filozofię działania i prace szybko nabrały tempa.  – zauważa Wojciech Starowieyski, CEO AQForm.

Na etapie koncepcyjnym powstało ponad sto szkiców. Eliminacja pomysłów była bardzo ważnym i równocześnie trudnym etapem i cennym doświadczeniem. Podczas kilkunastu miesięcy zespół producenta opraw oraz profesor Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych dopracowywali wspólnie każdy najmniejszy szczegół. 

- Jak wyważyć wiszącą oprawę, która ma dwa niesymetryczne panele? Jak połączyć świecący korpus z zewnętrznym materiałem w estetyczny i trwały sposób? I to tak, żeby użytkownik miał możliwość samodzielnej zmiany rozmieszczenia paneli? To tylko przykłady wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć. – wspomina Mariusz Łęcki, Kierownik Działu Badań i Rozwoju AQForm. 

Jednym z większych wyzwań było znalezienie odpowiedniego materiału. Pierwsze kroki projektanci skierowali w stronę kartonu, ale ograniczenia techniczne i stylistyczne spowodowały, że poszukiwania trwały dalej. Kolejny wybór – naturalna sklejka. Jednak podczas prototypowania okazało się, że przy tym materiale w procesie produkcji pojawia się dużo odpadów. Zespół stanął przed pytaniem, czy nawet jeżeli materiał jest naturalny, to pozwoli na ekologiczny proces produkcji? Dla AQForm ważne było zachowanie równowagi na każdym etapie, dlatego poszukiwania trwały dalej. Ostatecznie projektanci sięgnęli po MDF barwiony w masie. Proces wytwarzania tego materiału jest ekologiczny a dzięki zabarwieniu na całej szerokości kolor paneli IKI jest jednolity z obu stron. Co więcej, dzięki strukturze materiału, ażurowe panele uzyskują swoją własną wyrazistą strukturę, którą pięknie podkreśla światło. Dzięki wytrwałości w poszukiwaniu materiału idealnego, zespół projektowy na czele z Andrzejem Kliszem wybrał tworzywo, które w 100% odpowiadało początkowym założeniom.

- W projektowaniu opraw staramy się nie chodzić łatwymi ścieżkami. Zdecydowanie wolimy podążać mniej uczęszczanymi drogami, które być może nie zawsze prowadzą do oczekiwanego celu i nierzadko wymagają wrócenia do punktu wyjścia. To jest coś, co nas fascynuje, ale jednocześnie przynosi spektakularne efekty w postaci nieoczywistych opraw dostępnych w naszej ofercie – podkreśla Paweł Olesiak, COO AQForm.

IKI: synonim piękna i równowagi

IKI to dialog między formą a funkcjonalnością. Nie tylko dobrze wygląda, ale i doskonale świeci - w dostępnej obecnie opcji zwieszanej sprawdzi się w domowej jadalni, hotelowej recepcji czy nowoczesnej restauracji. Oprawa dostępna jest w dwóch wariantach, które pozostawiają wybór w zależności od pełnionej funkcji. Wersja z kierunkowym światłem LED to precyzyjne oświetlenie zadaniowe, które z powodzeniem doświetli stół lub blat roboczy. Natomiast IKI w wersji E27 emituje światło rozproszone do całego pomieszczenia, a charakterystyczne, ażurowe panele uwydatniają opływające je światło. W przypadku wersji IKI z wymiennym źródłem światła szczególnie trudne było wyważenie oprawy tak, żeby zachowywała pion. Rozwiązaniem, po które sięgnęli inżynierowie AQForm są wbudowane odważniki i specjalne usztywnienie stabilizujące przewód.

IKI to oprawa, która nie tylko doskonale się prezentuje, czy świetnie spełnia swoją funkcję, ale przede wszystkim troszczy się o zachowanie odpowiedniego klimatu we wnętrzu. Nietuzinkowa, do tej pory niespotykana ażurowa konstrukcja jest zarówno synonimem dekoracyjności, jak i gwarancją dobrze doświetlonego wnętrza. W całym projekcie najważniejsze było znalezienie równowagi między designem a funkcjonalnością.

- Światło wymaga odpowiedniej oprawy i wyjścia poza utarte schematy. IKI jest doskonałym przykładem osiągania harmonii w oparciu o zmieniające się relacje – podkreśla Andrzej Klisz. 

Skąd pomysł na nazwę? Podczas procesu powstało kilka propozycji, jednak każda wydawała się nieodpowiednia. W końcu Paweł Olesiak wraz z zespołem znalazł idealną, która najlepiej interpretuje oprawę. IKI to japońskie słowo, które oznacza dążenie do wyjątkowości, chęć doświadczania, przeplatana z fascynacją równowagą. To także unikanie przesady, umiłowanie piękna i elegancji. Propozycja tej nazwy to efekt poszukiwań słowa, które perfekcyjnie jest w stanie opisać zarówno zbalansowaną, jak i zachwycającą w swojej formie oprawę.

- W nazwie spodobał mi się układ liter, ta symetria, chociaż nie tak oczywista ze względu na literę „K” i to spowodowało, że nazwa jest idealnym uzupełnieniem oprawy, nad którą pracowaliśmy. – dodaje projektant Andrzej Klisz.

Funkcjonalność, równowaga, uniwersalność, ozdobna prostota geometrii, ale przede wszystkim niekwestionowane piękno i ponadczasowość, która wznosi się ponad wnętrzarskie trendy – właśnie taka jest oprawa o wielu możliwościach, czyli oprawa IKI od marki AQForm.

Zobacz także:

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych