Andrzej Klisz zaprojektował oświetlenie dla AQForm

Co kryje się za "IKI"? To japońskie słowo oznacza dążenie do wyjątkowości, chęć doświadczania przeplataną fascynacją równowagą. To także unikanie przesady, umiłowanie piękna i elegancji. Taka jest też oprawa IKI – zbalansowana i zachwycająca formą. Powstanie kolekcji lamp IKI to efekt twórczego dialogu i połączenie doświadczeń dwóch stron procesu projektowego - polskiego producenta oświetlenia AQForm oraz Andrzeja Klisza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wejdź do świata IKI i poznaj drogę jej powstania.

Autor: MS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.aqform.com/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

IKI to oprawa, która zachwyca swoją wyjątkową formą i dopracowanymi szczegółami, zwłaszcza kiedy dodamy do tego różnorodne wykończenia kolorystyczne jak pomarańczowy, grafitowy czy popielaty. Punktem wyjścia do powstania IKI było zaproszenie do współpracy przez AQForm profesora Andrzeja Klisza. Jak wyglądał ten proces?

Setki szkiców, kilkanaście miesięcy pracy nad zbalansowaną formą i funkcjonalnością

U początku tej kolekcji stała chęć stworzenia dobrze świecącej i dekoracyjnej w formie oprawy, która będzie bazować na ekologicznych materiałach. A do tego zachowa charakterystyczną stylistykę polskiego producenta. We wstępnej fazie projektu polski producent skontaktował się z Andrzejem Kliszem, profesorem Katowickiej ASP.

- Szukaliśmy do współpracy projektanta, który dobrze rozumie potrzeby użytkownika i świeżym okiem spojrzy na możliwości, jakie daje nowoczesne oświetlenie. Tak się złożyło, że z profesorem Andrzejem Kliszem współpracowaliśmy już wcześniej przy okazji projektów edukacyjnych. Dzięki czemu rozumiał też naszą filozofię działania i prace szybko nabrały tempa.  – zauważa Wojciech Starowieyski, CEO AQForm.

Na etapie koncepcyjnym powstało ponad sto szkiców. Eliminacja pomysłów była bardzo ważnym i równocześnie trudnym etapem i cennym doświadczeniem. Podczas kilkunastu miesięcy zespół producenta opraw oraz profesor Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych dopracowywali wspólnie każdy najmniejszy szczegół. 

- Jak wyważyć wiszącą oprawę, która ma dwa niesymetryczne panele? Jak połączyć świecący korpus z zewnętrznym materiałem w estetyczny i trwały sposób? I to tak, żeby użytkownik miał możliwość samodzielnej zmiany rozmieszczenia paneli? To tylko przykłady wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć. – wspomina Mariusz Łęcki, Kierownik Działu Badań i Rozwoju AQForm. 

Jednym z większych wyzwań było znalezienie odpowiedniego materiału. Pierwsze kroki projektanci skierowali w stronę kartonu, ale ograniczenia techniczne i stylistyczne spowodowały, że poszukiwania trwały dalej. Kolejny wybór – naturalna sklejka. Jednak podczas prototypowania okazało się, że przy tym materiale w procesie produkcji pojawia się dużo odpadów. Zespół stanął przed pytaniem, czy nawet jeżeli materiał jest naturalny, to pozwoli na ekologiczny proces produkcji? Dla AQForm ważne było zachowanie równowagi na każdym etapie, dlatego poszukiwania trwały dalej. Ostatecznie projektanci sięgnęli po MDF barwiony w masie. Proces wytwarzania tego materiału jest ekologiczny a dzięki zabarwieniu na całej szerokości kolor paneli IKI jest jednolity z obu stron. Co więcej, dzięki strukturze materiału, ażurowe panele uzyskują swoją własną wyrazistą strukturę, którą pięknie podkreśla światło. Dzięki wytrwałości w poszukiwaniu materiału idealnego, zespół projektowy na czele z Andrzejem Kliszem wybrał tworzywo, które w 100% odpowiadało początkowym założeniom.

- W projektowaniu opraw staramy się nie chodzić łatwymi ścieżkami. Zdecydowanie wolimy podążać mniej uczęszczanymi drogami, które być może nie zawsze prowadzą do oczekiwanego celu i nierzadko wymagają wrócenia do punktu wyjścia. To jest coś, co nas fascynuje, ale jednocześnie przynosi spektakularne efekty w postaci nieoczywistych opraw dostępnych w naszej ofercie – podkreśla Paweł Olesiak, COO AQForm.

IKI: synonim piękna i równowagi

IKI to dialog między formą a funkcjonalnością. Nie tylko dobrze wygląda, ale i doskonale świeci - w dostępnej obecnie opcji zwieszanej sprawdzi się w domowej jadalni, hotelowej recepcji czy nowoczesnej restauracji. Oprawa dostępna jest w dwóch wariantach, które pozostawiają wybór w zależności od pełnionej funkcji. Wersja z kierunkowym światłem LED to precyzyjne oświetlenie zadaniowe, które z powodzeniem doświetli stół lub blat roboczy. Natomiast IKI w wersji E27 emituje światło rozproszone do całego pomieszczenia, a charakterystyczne, ażurowe panele uwydatniają opływające je światło. W przypadku wersji IKI z wymiennym źródłem światła szczególnie trudne było wyważenie oprawy tak, żeby zachowywała pion. Rozwiązaniem, po które sięgnęli inżynierowie AQForm są wbudowane odważniki i specjalne usztywnienie stabilizujące przewód.

IKI to oprawa, która nie tylko doskonale się prezentuje, czy świetnie spełnia swoją funkcję, ale przede wszystkim troszczy się o zachowanie odpowiedniego klimatu we wnętrzu. Nietuzinkowa, do tej pory niespotykana ażurowa konstrukcja jest zarówno synonimem dekoracyjności, jak i gwarancją dobrze doświetlonego wnętrza. W całym projekcie najważniejsze było znalezienie równowagi między designem a funkcjonalnością.

- Światło wymaga odpowiedniej oprawy i wyjścia poza utarte schematy. IKI jest doskonałym przykładem osiągania harmonii w oparciu o zmieniające się relacje – podkreśla Andrzej Klisz. 

Skąd pomysł na nazwę? Podczas procesu powstało kilka propozycji, jednak każda wydawała się nieodpowiednia. W końcu Paweł Olesiak wraz z zespołem znalazł idealną, która najlepiej interpretuje oprawę. IKI to japońskie słowo, które oznacza dążenie do wyjątkowości, chęć doświadczania, przeplatana z fascynacją równowagą. To także unikanie przesady, umiłowanie piękna i elegancji. Propozycja tej nazwy to efekt poszukiwań słowa, które perfekcyjnie jest w stanie opisać zarówno zbalansowaną, jak i zachwycającą w swojej formie oprawę.

- W nazwie spodobał mi się układ liter, ta symetria, chociaż nie tak oczywista ze względu na literę „K” i to spowodowało, że nazwa jest idealnym uzupełnieniem oprawy, nad którą pracowaliśmy. – dodaje projektant Andrzej Klisz.

Funkcjonalność, równowaga, uniwersalność, ozdobna prostota geometrii, ale przede wszystkim niekwestionowane piękno i ponadczasowość, która wznosi się ponad wnętrzarskie trendy – właśnie taka jest oprawa o wielu możliwościach, czyli oprawa IKI od marki AQForm.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.