Ceramiczne rzeźby Dido od Makhno Studio. Ludowe mity i legendy w nowej postaci
Serhij Makhno tradycyjną ukraińską ceramiką zafascynował się już w latach 90. ubiegłego wieku. Od kolekcjonera stał się ich projektantem. W swoich ceramicznych rzeźbach łączy tradycyjne rzemieślnicze techniki ze współczesnym podejściem do projektowania.
Makhno Studio to interdyscyplinarna pracownia z Ukrainy założona przez Serhieja Makhno, zajmująca się architekturą, wnętrzami i ceramiką. Rdzeniem jej działalności jest łączenie współczesnej sztuki i projektowania z tradycyjnymi technikami, naturalnymi materiałami oraz rzemieślniczą pracą.
Jednym z ostatnich projektów pracowni jest seria ceramicznych rzeźb Dido odwołująca się do tradycyjnych, ukraińskich zoomorficznych figurek, datowanych na setki lat wstecz i sięgających czasów kultury trypolskiej.
„Zafascynowany ukraińską artystyczną ceramiką kolekcjonowałem figurki baranów i kogutów od czasów swojej młodości w latach 90., równocześnie szkicowałem swoje własne postaci. Poznawanie naszej kultury zaprowadziło mnie do Narodowego Muzeum Ceramiki w Opisznej, gdzie jeszcze bardziej zakochałem się w ceramice zoomorficznej” - opowiada Serhij Makhno. Tam poznał Vasyla Omelyanenko, który później stał się jego nauczycielem i pokazał mu takich twórców, jak Nazar Bilyk, Alexander Archipenko czy Marija Prymaczenko.
Premiera serii Dido miała miejsce dwa lata później, podczas targów Saloni di Mobile w Mediolanie, pokazywano je także w pawilonie narodowym Ukrainy podczas wystawy EXPO 2020 w Dubaju, a oglądać je można w uznanej galerii Les Ateliers Courbet w Nowym Jorku. Obiekty z kolekcji Dido są też częścią stałej ekspozycji w kijowskim zabytkowym domu handlowym TSUM.
Nazwa Dido została zaczerpnięta z ukraińskiej mitologii. Pochodzi od zdrobnienia słowa "dziadek", symbolizującego mądrego, życzliwego ducha mieszkającego obok ludzi, chroniącego i wspomagającego ich. Dido reprezentuje ducha przodków mitycznych istot, ludzi i zwierząt.
Obiekty wykonywane są ręcznie według szkiców Serhieja Makhno przez ceramików, co sprawia, że każdy egzemplarz jest unikalny. Na wykonanie jednego potrzeba od 2 do 4 tygodni. Figurki mają różne rozmiary – od 10 centymetrów do 8 metrów wysokości, różni je też sposób wykończenia – są malowane bądź pokrywane szkliwem. Materiały do ich wykonania pozyskiwane są zaś z ekologicznie czystych obszarów. Rzemieślnicy podczas pracy łączą tradycyjne ukraińskie techniki z nowoczesnymi, w ten sposób dopisując kolejny rozdział historii rodzimej ceramiki. Łączą je też z technikami zaczerpniętymi z innych kultur, jak na przykład raku czy kintsugi.
Zobacz także:
Interesujesz się sztuką i dizajnem?
Sprawdź LABEL 64 – „Stal, kamień i drewno. Na tropie ponadczasowych trendów w dizajnie i architekturze” oraz & Living 31 – „Stare i nowe pod jednym dachem. Gdy architektura czerpie z przeszłości”!