Dlaczego projekt „Discovered” jest ważniejszy niż może się wydawać?

„Discovered” znaczy odkryte. Nazwę projektu można rozumieć jako odkrycie 20 uzdolnionych dizajnerów, którzy dostali szansę zaprezentowania swoich projektów na forum światowym. Ewentualnie chodzi o szansę odkrycia przez pasjonatów dizajnu obiektów zachwycających swoją oryginalną formą, pomysłowością i wysoką jakością surowców, z których są wykonane. „Discovered” to jednak coś więcej.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://discovered.global/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Głównym założeniem projektu „Discovered”, organizowanego przez Stowarzyszenie Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz magazynu Wallpaper*, było umożliwienie projektantom przedstawienia swoich refleksji na temat doświadczeń z okresu pandemii. Twórcy mieli wykonać przedmioty z jednego z trzech wysoce odnawialnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego: amerykańskiego czerwonego dębu, wiśni oraz miękkiego i twardego klonu. Efekt ich prac został zaprezentowany w dniu 13 września 2021 roku w Muzeum Designu w Londynie. Wystawę można oglądać do dnia 10 października 2021 roku, w tym podczas Festiwalu Designu w Londynie. Wstęp jest wolny.

Pochodzący ze Szwecji Sizar Alexis zaprojektował „Lahmu”, mając w pamięci obrazy z czasów wojny w Iraku. Podczas pandemii wyobrażał swój dom jako bunkier chroniący jego rodzinę od zagrożeń czyhających na zewnątrz. Z tego względu wykreowane przez niego dwa masywne obiekty (które można traktować zarówno jak stoliki kawowe, taborety, jak i ławę lub niski kredens) swoją formą przypominają bunkry.

Projektanci, przywołując wspomnienia z czasów izolacji, przypomnieli sobie także, jak istotne było wtedy dbanie o swój komfort i poczucie bezpieczeństwa. Kierując się tym wspomnieniem, Nong Chotipatoomwan z Tajlandii zaprojektowała bujany fotel „Thought Bubble”, jednoznacznie kojarzący się z domowym ciepłem. Mac Collins z kolei stworzył zestaw „Concur”, czyli wygodny, głęboki fotel z podłokietnikami i stojak na książki, zachęcający do oddania się relaksowi przy książce. O istocie dbania o swoje wewnętrze dziecko pamiętał szwedzki projektant Martin Thübeck, pracując nad krzesłem „Rå”, które po obróceniu zamienia się w zjeżdżalnię

Podczas pandemii szczególnie wartościowe okazały się meble, z których można korzystać w sposób elastyczny. Stół z biurka zamieniał się w szkolną ławkę, aby następnie stać się miejscem spożywania posiłków. Krzesło co do zasady służące do siedzenia z łatwością przetransformowywało się w akcesorium do ćwiczeń. Z tą myślą Pascal Hien zaprojektował krzesło „Migo 01”, z którego można korzystać wedle potrzeb. „Można się do niego dostosować na różne sposoby, nie ma przodu ani tyłu, nie ma prawidłowego czy nieprawidłowego sposobu jego użycia” – mówi projektant.

Podobne założenie towarzyszyło Alessandrze Fumagalli Romario podczas tworzenia szafki „Studiolo 2.0” umożliwiającej łatwe zmienianie ekspozycji. Może się to okazać szczególnie podczas spotkań online w trakcie pracy zdalnej, do dziś stanowiącej rzeczywistość wielu osób. Taiho Shin z Korei Południowej, kierując się „efektem Ikea” (zgodnie z którym konsumenci przywiązują większą wagę do produktów, które w jakimś zakresie sami stworzyli) zaprojektował mebel do samodzielnego złożenia „Ikare”. W zależności potrzeb może pełnić rolę regału lub stolika. Niewątpliwie projekt ten szczególnie podbije serce fanów klocków Lego.

Pochodzący z Hiszpanii Juan Carlos Franco we współpracy z Juanem Santiago Sierrą odpowiadają natomiast za projekt ławki „Riverside”, którą dzięki dodatkom, takim jak oparcie czy tace, można dopasowywać do aktualnych potrzeb jej użytkownika.

Na wystawie nie zabrakło mebli służących do przechowywania wartościowych przedmiotów, na przykład pamiątek. Obcowanie z nimi szczególnie pomaga przetrwać trudny czas – nie tylko podczas pandemii. Tan Wei Xiang zaprojektował „Recollect”, czyli szafkę wspomnień, a Duncan Young z Australii stworzył mebel „Shelter Within”, która swoim wyglądem przypominającą dzieło natury.

Z tęsknoty za bliskimi, podróżami i tradycjami powstało wiele projektów będących nawiązaniem do narodowych zwyczajów czy architektury. Japoński dizajner Kodai Iwamoto w swoim projekcie stołu „Pari Pari” skorzystał z tradycyjnych japońskich technik obróbki drewna: uzukuri, czyli nadawania tekstury drewnu poprzez szorowanie, oraz chouna – dłutowania powierzchni za pomocą adze. Sivanda Mazibuko z RPA, tworząc ławkę „Kumsuka”, zainspirowała się isicholo, fryzurą symbolizującą tożsamość plemienną w niektórych kulturach afrykańskich, oraz indlamu – tańcem plemiennym Zulusów.

Wietnamka Trang Nguyen wykreowała zestaw stołków „Roof Stool”, pomysł czerpiąc ze sposobu układania wietnamskich dachówek. Pochodzący z Finlandii Josh Krute, zainspirowany totemami, zaprojektował wielofunkcyjny system przechowywania „Toteemi”. Brytyjka Mimi Shodeinde, pracując nad swoim biurkiem „Howard desk”, szukała natchnienia, analizując kompozycje brytyjskiej rzeźbiarki Barbary Hepworth, modernistyczną architekturę Liny Bo Bardi oraz aerodynamikę lotu (dlatego nazwa projektu pochodzi od imienia pilota Howarda Hughes’a).

Yunhan Wang z Chin zaprojektowała domową alternatywę dla „przyjęcia z wijącym strumieniem”, chińskiego zwyczaju picia herbaty. W wyniku jej projektu powstał stół „Winding Stream” ze schowkiem i rozcięciem w drewnie na tace i kubki. Natomiast lampy „Corners” autorstwa Mew Mungnatee z Tajlandii inspirowanie były buddyjskimi pagodami.

Pragnąc podkreślić istotę dbania o bliskość między członkami rodziny, Australijka Vivienne Wong zaprojektowała stolik kawowy „Iuxta Me” (czyli „Obok mnie”), który swoją formą sprzyja budowaniu więzi. 

Projektantom nie umknął też fakt, że sposobem na radzenie sobie z poczuciem znużenia podczas izolacji jest obcowanie ze sztuką. W wyniku tego powstały abstrakcyjne rzeźby: „Presences” projektu Isabelle Baudraz ze Szwajcarii oraz obiekty „Reframe” autorstwa Australijki Ivany Taylor.

Uczestnicy projektu byli wspierani przez mentorów: Sarę Douglas – redaktorkę naczelną magazynu Wallpaper*, Davida Venables’a – dyrektora AHEC na Europę, oraz projektantów Tomoko Azumi, Nathana Yong, Adama Markowitza i Marię Jeglińską-Adamczewską.

„Moim zadaniem było pomaganie uczestnikom przejść przez proces projektowania. Było to jednak mentorstwo partnerskie. Praca polegała na zadawaniu projektantom właściwych pytań, aby naprowadzić ich na pewne ścieżki i otworzyć szerzej pola widzenia. Zupełnie nie ingerowałam w ich pomysły. Dzięki temu wszystkie projekty są bardzo osobiste” – mówi o swoim udziale w „Discovered” Maria Jeglińska-Adamczewska.

Projekt „Discovered” pomógł nam odkryć, że dizajn to nie tylko ładne formy. To obiekty, które mogą pomóc odnaleźć spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, przywołać wspomnienia, ułatwić wykonywanie codziennych czynności, a także przynieść kojącą radość z obcowania z czymś pięknym i trwałym. To również ludzie – projektanci, rzemieślnicy, wykonawcy, użytkownicy oraz odbiorcy. Na koniec to cała paleta uczuć, emocji i historii towarzyszących – pozornie zwykłej – rzeczy

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej discovered.global.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.