Dlaczego projekt „Discovered” jest ważniejszy niż może się wydawać?

„Discovered” znaczy odkryte. Nazwę projektu można rozumieć jako odkrycie 20 uzdolnionych dizajnerów, którzy dostali szansę zaprezentowania swoich projektów na forum światowym. Ewentualnie chodzi o szansę odkrycia przez pasjonatów dizajnu obiektów zachwycających swoją oryginalną formą, pomysłowością i wysoką jakością surowców, z których są wykonane. „Discovered” to jednak coś więcej.

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://discovered.global/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Głównym założeniem projektu „Discovered”, organizowanego przez Stowarzyszenie Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz magazynu Wallpaper*, było umożliwienie projektantom przedstawienia swoich refleksji na temat doświadczeń z okresu pandemii. Twórcy mieli wykonać przedmioty z jednego z trzech wysoce odnawialnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego: amerykańskiego czerwonego dębu, wiśni oraz miękkiego i twardego klonu. Efekt ich prac został zaprezentowany w dniu 13 września 2021 roku w Muzeum Designu w Londynie. Wystawę można oglądać do dnia 10 października 2021 roku, w tym podczas Festiwalu Designu w Londynie. Wstęp jest wolny.

Pochodzący ze Szwecji Sizar Alexis zaprojektował „Lahmu”, mając w pamięci obrazy z czasów wojny w Iraku. Podczas pandemii wyobrażał swój dom jako bunkier chroniący jego rodzinę od zagrożeń czyhających na zewnątrz. Z tego względu wykreowane przez niego dwa masywne obiekty (które można traktować zarówno jak stoliki kawowe, taborety, jak i ławę lub niski kredens) swoją formą przypominają bunkry.

Projektanci, przywołując wspomnienia z czasów izolacji, przypomnieli sobie także, jak istotne było wtedy dbanie o swój komfort i poczucie bezpieczeństwa. Kierując się tym wspomnieniem, Nong Chotipatoomwan z Tajlandii zaprojektowała bujany fotel „Thought Bubble”, jednoznacznie kojarzący się z domowym ciepłem. Mac Collins z kolei stworzył zestaw „Concur”, czyli wygodny, głęboki fotel z podłokietnikami i stojak na książki, zachęcający do oddania się relaksowi przy książce. O istocie dbania o swoje wewnętrze dziecko pamiętał szwedzki projektant Martin Thübeck, pracując nad krzesłem „Rå”, które po obróceniu zamienia się w zjeżdżalnię

Podczas pandemii szczególnie wartościowe okazały się meble, z których można korzystać w sposób elastyczny. Stół z biurka zamieniał się w szkolną ławkę, aby następnie stać się miejscem spożywania posiłków. Krzesło co do zasady służące do siedzenia z łatwością przetransformowywało się w akcesorium do ćwiczeń. Z tą myślą Pascal Hien zaprojektował krzesło „Migo 01”, z którego można korzystać wedle potrzeb. „Można się do niego dostosować na różne sposoby, nie ma przodu ani tyłu, nie ma prawidłowego czy nieprawidłowego sposobu jego użycia” – mówi projektant.

Podobne założenie towarzyszyło Alessandrze Fumagalli Romario podczas tworzenia szafki „Studiolo 2.0” umożliwiającej łatwe zmienianie ekspozycji. Może się to okazać szczególnie podczas spotkań online w trakcie pracy zdalnej, do dziś stanowiącej rzeczywistość wielu osób. Taiho Shin z Korei Południowej, kierując się „efektem Ikea” (zgodnie z którym konsumenci przywiązują większą wagę do produktów, które w jakimś zakresie sami stworzyli) zaprojektował mebel do samodzielnego złożenia „Ikare”. W zależności potrzeb może pełnić rolę regału lub stolika. Niewątpliwie projekt ten szczególnie podbije serce fanów klocków Lego.

Pochodzący z Hiszpanii Juan Carlos Franco we współpracy z Juanem Santiago Sierrą odpowiadają natomiast za projekt ławki „Riverside”, którą dzięki dodatkom, takim jak oparcie czy tace, można dopasowywać do aktualnych potrzeb jej użytkownika.

Na wystawie nie zabrakło mebli służących do przechowywania wartościowych przedmiotów, na przykład pamiątek. Obcowanie z nimi szczególnie pomaga przetrwać trudny czas – nie tylko podczas pandemii. Tan Wei Xiang zaprojektował „Recollect”, czyli szafkę wspomnień, a Duncan Young z Australii stworzył mebel „Shelter Within”, która swoim wyglądem przypominającą dzieło natury.

Z tęsknoty za bliskimi, podróżami i tradycjami powstało wiele projektów będących nawiązaniem do narodowych zwyczajów czy architektury. Japoński dizajner Kodai Iwamoto w swoim projekcie stołu „Pari Pari” skorzystał z tradycyjnych japońskich technik obróbki drewna: uzukuri, czyli nadawania tekstury drewnu poprzez szorowanie, oraz chouna – dłutowania powierzchni za pomocą adze. Sivanda Mazibuko z RPA, tworząc ławkę „Kumsuka”, zainspirowała się isicholo, fryzurą symbolizującą tożsamość plemienną w niektórych kulturach afrykańskich, oraz indlamu – tańcem plemiennym Zulusów.

Wietnamka Trang Nguyen wykreowała zestaw stołków „Roof Stool”, pomysł czerpiąc ze sposobu układania wietnamskich dachówek. Pochodzący z Finlandii Josh Krute, zainspirowany totemami, zaprojektował wielofunkcyjny system przechowywania „Toteemi”. Brytyjka Mimi Shodeinde, pracując nad swoim biurkiem „Howard desk”, szukała natchnienia, analizując kompozycje brytyjskiej rzeźbiarki Barbary Hepworth, modernistyczną architekturę Liny Bo Bardi oraz aerodynamikę lotu (dlatego nazwa projektu pochodzi od imienia pilota Howarda Hughes’a).

Yunhan Wang z Chin zaprojektowała domową alternatywę dla „przyjęcia z wijącym strumieniem”, chińskiego zwyczaju picia herbaty. W wyniku jej projektu powstał stół „Winding Stream” ze schowkiem i rozcięciem w drewnie na tace i kubki. Natomiast lampy „Corners” autorstwa Mew Mungnatee z Tajlandii inspirowanie były buddyjskimi pagodami.

Pragnąc podkreślić istotę dbania o bliskość między członkami rodziny, Australijka Vivienne Wong zaprojektowała stolik kawowy „Iuxta Me” (czyli „Obok mnie”), który swoją formą sprzyja budowaniu więzi. 

Projektantom nie umknął też fakt, że sposobem na radzenie sobie z poczuciem znużenia podczas izolacji jest obcowanie ze sztuką. W wyniku tego powstały abstrakcyjne rzeźby: „Presences” projektu Isabelle Baudraz ze Szwajcarii oraz obiekty „Reframe” autorstwa Australijki Ivany Taylor.

Uczestnicy projektu byli wspierani przez mentorów: Sarę Douglas – redaktorkę naczelną magazynu Wallpaper*, Davida Venables’a – dyrektora AHEC na Europę, oraz projektantów Tomoko Azumi, Nathana Yong, Adama Markowitza i Marię Jeglińską-Adamczewską.

„Moim zadaniem było pomaganie uczestnikom przejść przez proces projektowania. Było to jednak mentorstwo partnerskie. Praca polegała na zadawaniu projektantom właściwych pytań, aby naprowadzić ich na pewne ścieżki i otworzyć szerzej pola widzenia. Zupełnie nie ingerowałam w ich pomysły. Dzięki temu wszystkie projekty są bardzo osobiste” – mówi o swoim udziale w „Discovered” Maria Jeglińska-Adamczewska.

Projekt „Discovered” pomógł nam odkryć, że dizajn to nie tylko ładne formy. To obiekty, które mogą pomóc odnaleźć spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, przywołać wspomnienia, ułatwić wykonywanie codziennych czynności, a także przynieść kojącą radość z obcowania z czymś pięknym i trwałym. To również ludzie – projektanci, rzemieślnicy, wykonawcy, użytkownicy oraz odbiorcy. Na koniec to cała paleta uczuć, emocji i historii towarzyszących – pozornie zwykłej – rzeczy

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej discovered.global.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych