Ekspresja piękna. Dyrektor designu w europejskim oddziale Mazdy odwiedził wenecki festiwal rzemiosła

Jo Stenuit, dyrektor designu w europejskim oddziale Mazdy, przybywa do Wenecji, aby poznać i zrozumieć efekty skrzyżowania sztuki i filozofii Mazdy „Crafted in Japan” podczas Festiwalu Homo Faber 2024, który odbył się we wrześniu.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.mazda.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Można by się spodziewać, że przynajmniej z perspektywy sztuki projektowania, europejski dyrektor designu Mazdy, Jo Stenuit, będzie człowiekiem, którego naprawdę trudno zachwycić. W końcu jest absolwentem londyńskiej Royal College of Art, który spędził ponad dwie dekady (pracując zarówno w Europie, jak i w głównej siedzibie Mazdy w Hiroszimie w Japonii) na tworzeniu globalnego języka projektowania dla Mazdy, dziś rozpoznawalnego, jako filozofia „KODO – Dusza Ruchu”. A jednak, przygotowując się do naszego wywiadu, można śmiało powiedzieć, że weneckie święto współczesnego rzemiosła - Homo Faber 2024, zrobiło na nim prawdziwie pozytywne wrażenie.

„Nie sądzę, by było inne, podobne wydarzenie”, podkreśla. „To doświadczenie było, jak japoński styl Omotenashi, gdzie czułeś się całkowicie mile widziany. Wydaje się, że jest to jedyna wystawa na świecie, które celebruje rzemiosło na taką skalę, a sposób, w jaki wszystko zostało zorganizowane jest po prostu oszałamiający. Każdy pokój, do którego wchodziłem, był po prostu... wow”. A czy publiczność była równie zachwycona? „Całkowicie. Pozytywne reakcje były fantastyczne. Uczestnicy zadawali tak wiele pytań: Jak to jest zrobione? Jaki to materiał?. To jest dokładnie to, co chcemy osiągnąć z naszymi samochodami. Chcemy, żeby ludzie mówili wow!, gdy widzą Mazdę.”

Flagowy projekt Fundacji Michała Anioła, odbywający się już po raz trzeci, to globalne święto rzemieślników, sztuki rzemiosła i kreatywności. Tegoroczna angażująca wystawa, która odbyła się w Fondazione Giorgio Cini na weneckiej wyspie San Giorgio Maggiore, była celebracją „Podróży Życia”. Tworzyło ją 10 przestrzeni, z których każda poświęcona była jednemu etapowi ludzkiego życia, od narodzin do życia pozagrobowego. Zgodnie z wizją dyrektora artystycznego Luki Guadagnino i reżysera Nicolò Rosmariniego, immersyjne przestrzenie przenosiły odwiedzających do stref każdego z etapów życia poprzez setki ręcznie wykonanych przedmiotów, stworzonych przez utalentowanych rzemieślników z całego świata, podkreślając przy tym różnorodne umiejętności, techniki pracy i innowacyjne podejście do sztuki rzemiosła.

Ta ekspozycja idealnie pasowała do Mazdy, która ożywiła swoje japońskie rzemiosło i filozofię projektowania poprzez warsztaty tworzenia globusów i introligatorstwa. Towarzyszył im szereg wyselekcjonowanych artefaktów, zaprojektowanych, by zaprezentować umiejętności rzemieślnicze widoczne w każdym pojeździe Mazdy i wykonane przez rzemieślników, którzy są bohaterami serii filmów z cyklu #MazdaDiscovers. W rzeczywistości jedyną rzeczą, której brakowało na wystawie Mazdy, była prawdziwa Mazda. „Nawet nasze logo było bardzo subtelne” - uśmiecha się Jo. „Oznaczało to, że mogliśmy skoncentrować się na marce i rzemiośle, a nie na samochodach. Ponadto wszystko, co widzieliśmy, było niepowtarzalne, bo jednorazowe, podczas gdy samochód jest produkowany masowo, więc rzeźbiony model najlepiej reprezentował Mazdę”. W ten sposób Mazda była w stanie autentycznie przekazać swoje wartości „Crafted in Japan”, podkreślając związek między sztuką, tradycyjnym rzemiosłem i własnymi metodami produkcji.

Mazda Stories: Mazda była jedyną marką motoryzacyjną na tym wydarzeniu. Czy publiczność od razu zrozumiała związek między samochodem a sztuką?

Jo Stenuit: Przez ostatnie piętnaście lat opowiadaliśmy historię o rzemiośle poprzez język stylizacji KODO, a mimo to ludzie nadal niewiele wiedzą o naszym procesie projektowania samochodów. Są zaskoczeni, gdy odkrywają, że w erze cyfrowego projektowania nadal używamy glinianych modeli i polegamy na fizycznych narzędziach oraz pasji naszych modelarzy.

MS: A jednak Mazda zawsze wprowadza innowacje...

JS: Dokładnie. W świecie motoryzacji jesteśmy znani z tego, że tworzymy piękne pojazdy. To ogromne osiągnięcie. Udało nam się stworzyć niepowtarzalny styl projektowania, który jest doceniany na całym świecie. To uniwersalny język piękna, powszechnie zrozumiały. To bardzo ludzki aspekt. Tworzymy więc piękne przedmioty, które w skali globalnej są tak właśnie postrzegane. Brzmi to prosto, ale takie nie jest.

MS: Czy jako projektant czujesz naturalną więź z rzemieślnikami Homo Faber?

JS: Oczywiście. Dialog z rzemieślnikami tutaj jest bardzo naturalny, nawet jeśli robią coś zupełnie innego niż ja. Sposób, w jaki pracujemy jest podobny. Natychmiast nawiązujemy kontakt. W pewnym sensie rozumiemy przejściowe wyzwania i znaczenie czasu, jaki poświęcamy na tworzenie pięknych przedmiotów. Podobnie jak oni, my w Maździe wierzymy w doskonalenie naszego rzemiosła przez całe życie - to podstawowa zasada japońskiej kultury i coś, co ma głęboki wpływ na naszą pracę.

MS: Warsztaty Mazdy były chyba szczególną atrakcją?

JS: Byłem z nich naprawdę dumny. Już wcześniej organizowaliśmy takie warsztaty i ta formuła zawsze dobrze się sprawdzała. Wszyscy są bardzo podekscytowani i oczywiście to fantastyczne, że mogą lepiej zrozumieć nasze samochody. A ogólne doświadczenie zawsze staje się tym bardziej wartościowe im jest bardziej uniwersalne. Jestem pewien, że uczestnicy wrócili do domu myśląc: wow, to była niesamowita wystawa i przeżycie.”

MS: To świetny sposób na odkrywanie finezji sztuki rzemiosła.

JS: Zwłaszcza warsztaty tworzenia globusów. Mam wiele szacunku dla Leonardo Frigo, który tworzy globusy, ponieważ ma on nie tylko ten jeden talent, ale także wiele zaskakujących umiejętności. Sam produkuje papier, wytrawia miedź, przeprowadza wszystkie badania i tworzy drewnianą konstrukcję globusa. I gdy ludzie mogą pobrudzić sobie ręce, rozumieją ten proces, odkrywają znaczenie używanych narzędzi i materiałów oraz zdają sobie sprawę z trudności w robieniu rzeczy, które z pozoru wyglądają na całkiem proste.

MS: Czy uważasz, że Homo Faber ma szerszą kreatywną odpowiedzialność, niż tylko edukowanie tych, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu?

JS: To globalne wydarzenie i jasne jest, że twórcy myślą o następnym pokoleniu, co jest niezwykle ważne. To prawda, że ludzie inspirują się przedmiotami i doświadczeniem, ale jak sprawić, by kolejne pokolenie było prawdziwie zainteresowane rzemiosłem i wierzyło, że ma ono rzeczywistą wartość w technicznym i bardzo rozproszonym świecie? To właśnie świętujemy na poziomie globalnym.

MS: Czego osobiście nauczyłeś się od Homo Faber?

JS: Że rzemiosło wciąż wzbudza ogromne emocje, a sposób, w jaki je prezentujesz i wyjaśniasz, jest bardzo ważny. To podejście Omotenashi, z naciskiem na sposób, w jaki zapraszasz ludzi i jak sprawiasz, że czują się mile widziani. Jako reprezentant marki i twórca stylistyki Mazdy wiele się nauczyłem. Jestem też jeszcze mocniej przekonany, że to, co robimy w Maździe jest słuszne.

MS: Więc kiedy mówisz Mazda, co chcesz, aby ludzie myśleli?

JS: Że tworzymy piękne, angażujące samochody, którymi ludzie naprawdę chcą jeździć. Wraca to do czynnika wow, o którym rozmawialiśmy na początku. W przypadku niektórych samochodów powiesz wow, gdy zobaczysz sylwetkę nadwozia, a następnie otworzysz drzwi i będziesz rozczarowany. Natomiast na każdym etapie chcemy, aby ludzie czuli się dobrze, aby czuli się związani z samochodem i aby stał się on częścią ich życia. Właśnie dlatego nadal szanujemy nasze wartości „Crafted in Japan” - chodzi o stworzenie trwałej, znaczącej więzi.

MS: Na koniec, jak myślisz, czego świat designu może nauczyć się od Mazdy?

JS: Wszystkiego! Nie rzucaj się na lewo i prawo tylko po to, by kogoś zadowolić. Bądź pewny tego, co robisz. I rób to dobrze, rób to z miłością i pasją. Nie przestawaj wierzyć w siebie.

Wystawa i warsztaty Homo Faber 2024 wzmocniły zaangażowanie Mazdy w praktykowanie sztuki rzemiosła i tradycyjnego wzornictwa, pokazując, jak głęboko splecione są te wartości z filozofią „Crafted in Japan”. Podejście to, zakorzenione w unikalnym związku tradycyjnego japońskiego rzemiosła z nowoczesnym wzornictwem, ma wpływ na każdy etap tworzenia pojazdów Mazdy - zapewniając, że każdy samochód nie tylko urzeka wizualnie, ale także rezonuje na poziomie emocjonalnym. Celem Mazdy nie jest tylko produkcja samochodów; a tworzenie doświadczeń, które urzeczywistniają japońską estetykę i wartości. Ta filozofia będzie nadal kształtować przyszłe modele Mazdy, w których każda linia, materiał i szczegół są starannie zaprojektowane, aby stworzyć głęboką i trwałą więź pomiędzy samochodem a jego kierowcą.

WYBÓR JO: PAPIEROWE KWIATY, PRZESTRZEŃ „MIŁOŚCI”

JS: Wybrałem tę pracę ze względu na sposób, w jaki przekształca papier - prosty dwuwymiarowy obiekt - w piękny trójwymiarowy kwiat, poprzez kształtowanie, zginanie oraz grę światła i cienia. Nadaje to wartość prostemu materiałowi. Nawiązuje do wyglądu zewnętrznego Mazdy, w którym eksperymentujemy z refleksami światła na gładkiej powierzchni, aby wzbudzić emocje i zachwyt. Jest to także odniesienie do uważności, jaką przywiązujemy do wyboru materiałów wykończenia wnętrz, które często są delikatne, pozornie eteryczne i zaskakujące. Ta wrażliwość na dobranie materiałów jest głęboko zakorzeniona w naszym podejściu „Crafted in Japan”, w którym każdy dokonany przez nas wybór - niezależnie od tego, czy chodzi o tkaninę, drewno czy metal - odzwierciedla szacunek dla pierwotnych właściwości i potencjału danego materiału.

WYBÓR JO: SZKLANA MISA, PRZESTRZEŃ „CELEBRACJI”

JS: Natychmiast przyciągnął mnie ten kolor. Jest jasnożółty, a gdy zobaczyłem go po raz pierwszy, słońce wpadało przez okno bezpośrednio na misę, co ożywiło ją, w sposób podobny, jak słońce odbija swoje refleksy na lakierze Mazdy Soul Red Crystal. To wyglądało tak prosto i naturalnie, ale miało wiele różnych aspektów. Widzisz to z daleka i myślisz, że to rozumiesz, ale gdy podchodzisz bliżej, jest coraz więcej głębi, dostrzegasz szczegóły wzmocnione przez światło, to naprawdę dość niesamowite. To ta sama moc koloru i odbicia światła, którą cenimy w Maździe.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.