Her stories: Ceramiczne ekspresje Karoliny Zimnickiej
Z pracą kreatywną miała styczność właściwie od zawsze. Projektowała ubrania, tworzyła zabawki, meble. Przyszedł czas na pracę z gliną, która wzbudziła w niej radość obcowania z naturą i doświadczania tradycyjnego rzemiosła. Jak mówi: „Tworzenie ceramiki to moje polskie, swojskie hygge. Znane i przytulne”. Poznajcie Karolinę Zimnicką i jej markę Nomad Ceramics!
Nomad Ceramics to projekt autorstwa Karoliny Zimnickiej – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku z dyplomem malarskim z 2009 roku, stypendystki Prezydenta miasta Gdańska oraz Starosty Wejherowskiego, animatorki kultury współczesnej, pedagożki, projektantki wzornictwa przemysłowego, artystki i ceramiczki.
„Projekt Nomad Ceramics kiełkował we mnie przez lata. To koncept dojrzałej, świadomej kobiety, która bierze sprawy w swoje ręce. Ceramika we wnętrzu tworzy dla mnie szczególną atmosferę harmonii z naturą, która jest motywem przewodnim całego projektu. Natura nigdy nie wychodzi z mody, jest dziełem sama w sobie, ponadczasowa i unikatowa – mówi projektantka.
Całe kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe Karoliny Zimnickiej jest związane z projektowaniem produktu. Zaczynała w renomowanej firmie odzieżowej jako projektant w dziale dzianin. Przez kolejne lata kategorie produktowe zmieniały się nieustannie: raz wprowadziła na rynek serię zabawek kreatywnych, innym razem projektowała sprzęt dla jednostek specjalnych czy meble.
Dopiero jednak ceramika przyniosła jej wolność twórczą i pełną kontrolę nad procesem oraz powstającym produktem, od konceptu po jego finalne wykonanie. „W pracy z gliną uwielbiam niezależność, to tu jestem odpowiedzialna za całokształt pracy twórczej. Nie korzystam z podwykonawców. Własne miejsce, piec, narzędzia, sprawne oko i ręce wystarczą. Tylko tyle i aż tyle” – dodaje Karolina.
Inspiracje czerpie z natury i kobiecego ciała. Sięga też do historii. Przykładowo w swoich ceramicznych projektach inspirowała się kształtami prehistorycznych figurek Wenus.
Jak sama podkreśla, tworząc obiekt, podświadomie formuje kształty znane, naturalne, miłe w dotyku i obłe. Charakter projektów odzwierciedla jej emocje i stan duchowy, w jakim znajdowała się podczas procesu twórczego. Realizując projekt, lepi zazwyczaj tradycyjną metodą z wałków. Nierzadko w trakcie pracy zdarza się, że pod wpływem emocji zmienia go na bardziej dynamiczny, a następnego dnia znów upraszcza i stabilizuje formę. Gotowa bryła jest zapisem tych emocji, doświadczeń wyrażonych w liniach, podziałach i kompozycji.
„To praca z żywą materią. Czasem nieznośną, czasem kapryśną, czasem uległą i spolegliwą”
– podsumowuje ceramiczka.
Sesja obiektów Nomad Ceramics powstała w fantastycznej przestrzeni Plenum Space w Gdańsku. Za koncept sesji, jej produkcję oraz stylizację odpowiada Anna Salak. Zdjęcia z realizacji wykonał Paweł Guder.
Interesujesz się sztuką i dizajnem?
Sprawdź LABEL 50 „Nieskończona kreatywność”!