Ikony dizajnu lat 70. XX wieku, które musisz znać
Dizajn lat 70. wciąż jest na topie. Pokochaliśmy jego futurystyczne formy, odważne kolory i zamiłowanie do tworzyw sztucznych. W tej nostalgii za dawnym wzornictwem nie brak fascynacji ikonami dizajnu. Choć są to już projekty po 50-tce, wiele z nich do dziś jest aktualnych. Oto nasz wybór 10 wzorniczych perełek z tamtej dekady, które nadal cieszą oko.
Autor: MB
Sofa Togo
Od premiery sofy w 1973 roku sprzedano już ponad 1.5 miliona egzemplarzy w 72 krajach. To dotychczas najlepiej sprzedający się mebel francuskiej marki Ligne Roset i jeden z jej najbardziej rozpoznawalnych produktów.
Sofę zaprojektował Michel Ducaroy w tym samym roku, w którym powstała marka Ligne Roset. Mebel od początku produkowany jest w fabrykach w Briord - małym miasteczku na wschodzie Francji. „Togo” to owoc poszukiwań nowych materiałów przez Michela Ducaroy'a i eksperymentowania z wysokiej jakości pianką i poliestrowymi obiciami. Sam projektant sofę „Togo” porównywał do tubki pasty do zębów „złożonej z powrotem jak rura od pieca i zamkniętej na obu końcach”.
Fot. Ligne Roset
Lustro Ultrafragola
To lustro i jednocześnie lampa, bo jego ekstrawagancka rama świeci różowym światłem. Ojcem projektu jest Ettore Sottsass, założyciel słynnej i wpływowej grupy projektowej Memphis. Ultrafragolę zaprojektował tak, by przypominała falujące włosy. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w 1970 roku na targach Eurodomus. Lustro produkowane jest do dziś przez włoską markę Poltronova.
Fot. Pietro Savorelli/materiały prasowe Poltronova
Sofa Camaleonda
Projekt stworzony przez włoskiego architekta i projektanta Mario Belliniego w 1970 roku dla marki meblarskiej B&B Italia, która produkuje ją do dziś. Sofa składa się z modułów o wymiarach 90x90 cm, również w wersji z oparciem i podłokietnikami, co pozwala na tworzenie wielu jej wariantów. Producent nadal korzysta z opracowanego przez Belliniego systemu linek, haczyków i pierścieni, które pozwalają łączyć ze sobą moduły.
Fot. B&B Italia
Lampa Atollo
To jeden z tych klasyków dizajnu, który nigdy nie wyszedł z mody. Nadal zachwyca i wciąż jest estetycznie aktualny. Tę elegancką lampkę stołową zaprojektował w 1977 roku Vico Magistretti. W 1979 roku projekt zdobył nagrodę na Compasso d’Oro i stał się nowym wzorcem nowoczesnej lampki nocnej. Atollo produkowana jest do dziś przez markę Oluce.
Fot. Oluce
Wózek Bobby
Lata 70. to triumf sztucznych tworzyw i koloru. Jednym z nieodzownych elementów modnych wnętrz były wówczas barki na kółkach i wszelkiego rodzaju kuchenne pomocniki. Joe Colombo stworzył własną wersję takiego mebla. Wykonany z tworzywa ABS wózek Bobby występował w wielu wariantach kolorystycznych. Zawierał praktyczne schowki i szuflady. Jego produkcję wznowiła marka B-Line.
Fot. B-Line
Sofa Terrazza
To jeszcze mebel czy już rzeźba? Ta wyjątkowa sofa została zaprojektowana w 1973 roku przez Szwajcara, Ubalda Kluga. Jej niecodzienny kształt przypomina opadające tarasowo górskie zbocza i właśnie od tej inspiracji projektanta sofa dostałą nazwę. Mebel składa się z modułów, które można dowolnie komponować.
Fot. De Sede
Lampa Parentesi
Ta podłogowa lampa zachwyca w swojej prostocie – kabel, żarówka i dwa niemal niewidoczne mocowania. Minimalistyczny model stworzyło w 1971 roku dwóch gigantów włoskiego dizajnu - Achille Castiglioni i Pio Manzu. Do dziś Parentesi cieszy się powodzeniem wśród miłośników dobrego wzornictwa. Obecnym producentem lampy jest marka Flos.
Fot. Flos
Stół Quadena
To mebel z 1970 roku produkowany przez włoską markę Zanotta. Za jego projektem stoi słynna grupa projektantów z Superstudio. Quadena wygląda, jakby pokryta była drobną mozaiką, ale to nic innego, jak stworozny specjalnie na potrzeby stołu laminat z motywem kratki.
Fot. Zanotta
Sofa Sesann
Produkcję projektu autorstwa Gianfranco Frattiniego z 1970 roku wznowiła włoska marka Tacchini. Sesann to sofa oraz fotele o miękkiej, zmysłowej formie wykonanej w oryginalnej wersji ze skóry. Siedziska spina stalowa, cienka rama, która jednocześnie jest dekoracją, jak i wsparciem dla mebla. Dziś komplet Sesann produkowany jest w wielu obiciach.
Fot. Tacchini
Lampa Multi Lite
Zaprojektowana w 1972 roku przez Louisa Weisdorfa seria lamp Multi Lite to przykład projektu ze złotej ery duńskiego dizajnu. Metalowy pierścień, dwa koncentryczne cylindry i para obracających się „ćwiartek” pozwalają bawić się wyglądem oprawy. Regulując klosze można też zmienić kierunek światła i tym samym dostosować oświetlenie do okazji czy potrzeb.
Fot. Gubi
Interesujesz się wzornictwem?
Czytaj LABEL 65 „Poruszając zmysły. Projektowanie sensualne” oraz & Living 31 „Stare i nowe pod jednym dachem. Gdy architektura czerpie z przeszłości”.