Jak stworzyć zrównoważone biuro? Trwałe rozwiązania do aranżacji wnętrz według Kinnarps

Coraz więcej osób chce dokonywać zrównoważonych wyborów. Pracodawcy i pracownicy, chcą także wiedzieć, jaki efekt przynoszą ich decyzje zakupowe. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy ocenianiu elementów wyposażenia wnętrz pod kątem zrównoważonego rozwoju? Jak stworzyć atrakcyjne, dobrze funkcjonujące i odnoszące sukcesy środowisko pracy, w którym użytkownicy są zadowoleni i zdrowi?

Autor: MP

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://www.kinnarps.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak trwałe i odporne na wyzwania przyszłości będzie wybrane przez nas rozwiązanie. Wybór dobrze zaprojektowanych produktów o długiej żywotności, które nie zawierają szkodliwych substancji i są wykonane z certyfikowanych surowców, wykorzystują materiały z recyklingu, umożliwiają powtórne użycie lub odzyskanie energii i surowców to tylko niektóre inspirujące przykłady z oferty skandynawskiej marki mebli biurowych - Kinnarps. 

Kinnarps oferuje trwałe produkty do aranżacji miejsc pracy w biurach, szkołach i placówkach opieki zdrowotnej oraz usługi przedłużające żywotność oferowanych rozwiązań. Tworzy i dostarcza wyposażenie wnętrz, które posłuży przez długie lata. 

DOPASOWANIE DO POTRZEB

W zrównoważonym biurze istotne są nie tylko aspekty ekologiczne, lecz także dobrostan psychofizyczny pracowników. Aby wspierać zrównoważony rozwój, sprzyjać dobremu samopoczuciu pracowników i stwarzać warunki dla sukcesu, środowisko pracy musi być dostosowane do potrzeb i celów firmy. Gruntowna analiza pomaga właściwie zaaranżować wnętrze i dobrać właściwe meble już od samego początku. Aby stworzyć ponadczasowe środowisko pracy, warto włączyć w ten proces również kadrę zarządzającą i pracowników, by znaleźć najlepsze rozwiązanie. priorytetowe potraktowanie potrzeb jej użytkowników. 

Dzięki dobrze przemyślanym, elastycznym i wielofunkcyjnym przestrzeniom pracy, które przyciągają talenty, wzmacniając wizerunek firmy jako dobrego pracodawcy, wyposażenie wnętrz staje się długoterminową inwestycją, która zapewnia organizacji klienta zrównoważony rozwój. Dla Kinnarps zrównoważony rozwój oznacza nie tylko ograniczenie wpływu na klimat i dbałość o środowisko. To także zapewnienie pracownikom zdrowego i sprzyjającego produktywności miejsca pracy.

BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWANIA

Wymagania w zakresie ochrony środowiska w odniesieniu do produktów Kinnarps oraz materiałów, z których są wytwarzane nimi materiałów, są bardzo wysokie. Zapewnia to klientom marki wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystkie meble Kinnarps są testowane zgodnie z szeregiem różnych systemów oznakowania ekologicznego i nie zawierają niepotrzebnych ani szkodliwych substancji chemicznych. Kinnarps stosuje czyste materiały – m.in. certyfikowane tkaniny oraz wodorozcieńczalne lakiery o zerowej lub niewielkiej zawartości rozpuszczalników i bardzo niskiej emisji Lotnych Związków Organicznych (LZO), co zapewnia lepszą jakość powietrza wewnętrznego i zdrowe środowisko pracy.

Z punktu widzenia dobrostanu pracowników należy spojrzeć szerzej na ergonomię pracy – bardzo ważna jest zachęcanie do ruchu w ciągu dnia, dbałość o prawidłową akustykę w środowisku pracy oraz zapewnienie kontaktu z naturalną roślinnością.

 

Ergonomia

Fotel obrotowy CAPELLA posiada nowatorski mechanizm FreeMotion™, który zapewnia mikroruchy siedziska, a tym samym pomaga przyjąć bardziej aktywną postawę podczas siedzenia. Ponadto mechanizm ten zawiera magnez w 100% pochodzący z recyklingu. Fotel Capella powstał, aby służyć w pracy wiele lat. Po latach użytkowania można go łatwo odnowić, wymieniając siedzisko, oparcie, zagłówek i podłokietniki.

Akustyka

System ścianek działowych VIBE został opracowany zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi, które dotyczą surowców i zasobów, klimatu, stosowania czystych materiałów, odpowiedzialności społecznej, ponownego wykorzystywania i ergonomii. Ścianki mogą być pokryte zdejmowaną tkaniną, co umożliwia ich łatwe odnawianie.

Biofilia

ALLE to seria stojaków na zieleń, za pomocą której można wkomponować naturalną zieleń w przestrzeń publiczną w postaci zielonych wysepek, stref lub długich alejek we wnętrzu. Alle pozwala stworzyć bardziej harmonijne otoczenie dzięki żywym roślinom. Warto dodać, że samonawadniający wkład w doniczkach jest wykonany w 100% z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. 

ODPOWIEDZIALNE PROJEKTOWANIE


Produkty Kinnarps są opracowywane we współpracy z badaczami, projektantami, specjalistami z dziedziny ergonomii i innymi ekspertami. Dzięki temu wyróżnia je wzornictwo którego centrum stanowi użytkownik. Produkty wielofunkcyjne i łatwe w dostosowaniu do potrzeb różnych osób sprawiają, że zrównoważony rozwój staje się dostępny dla wszystkich, poprawiając samopoczucie pracowników, minimalizując liczbę zwolnień lekarskich i urazów w miejscu pracy.

Jednym z przykładów zrównoważonego, odpowiedzialnego designu jest seria krzeseł EMBRACE o ponadczasowym wyglądzie. Embrace są wykonane z czystych materiałów, dostępne w wielu wariantach. Wszystkie elementy spełniają wymagania kluczowych norm środowiskowych, a ponadto są łatwe w demontażu i recyklingu, dzięki temu, że cała seria posiada jeden wspólny element dla wszystkich wariantów. 

PONOWNE WYKORZYSTANIE

Podczas projektowania swoich produktów Kinnarps, zaczyna od możliwości ponownego wykorzystania, zgodnie z przekonaniem, że modernizacja i wymiana części w celu wydłużenia żywotności mebli powinna być łatwa. Chodzi o to, aby umożliwić klientom odnowienie aranżacji wnętrza i stworzenie atrakcyjnego środowiska pracy bez większych niedogodności i wpływu na środowisko. Na przykład w naszej ofercie Kinnarps znajdują się 24 produkty ze zdejmowaną tapicerką, co ułatwia zmianę wyglądu w ekonomiczny sposób, bez zbędnego transportu. 

Jednym z popularnych przykładów jest seria sof SCANDINAVIA, którą cechuje ponadczasowy wygląd, jaki z powodzeniem przejdzie próbę czasu. Tapicerka, nie tylko na poduszkach, ale również na korpusie, jest zdejmowana, co umożliwia szybkie i niedrogie odświeżenie wnętrza za pomocą nowego obicia. Aby poprawić komfort siedzenia i odświeżyć wygląd sofy, czy fotela, wystarczy odwrócić poduszki.

CZYSTE SUROWCE


Wszystkie fabryki Grupy Kinnarps znajdują się w Szwecji i spełniają wysokie wymagania w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz warunków pracy. Stosowanie Kodeks postępowania dla dostawców, który wymaga przeprowadzenia oceny i monitorowania ryzyka na miejscu w celu zapewnienia społecznie dopuszczalnych warunków, sprawia, że odpowiedzialność społeczna staje się wymogiem w łańcuchu dostaw. Cały łańcuch dostaw, począwszy od surowców, a skończywszy na gotowych rozwiązaniach, charakteryzuje się wysoką jakością i niskim wpływem na środowisko. Aż 96% surowca drzewnego do produkcji Kinnarps jest pozyskiwany ze źródeł certyfikowanych lub kontrolowanych przez niezależne podmioty.

Ponadto podczas produkcji Kinnarps wykorzystuje odpady na wiele przyjaznych dla klimatu sposobów. Na przykład niektóre z fabryk są ogrzewane brykietami drzewnymi z wiórów z własnej produkcji. Innym przykładem jest opracowany prze Kinnarps innowacyjny materiał Re:fill, który składa się  z pozostałości tkanin z produkcji tapicerowanych mebli oraz przetworzonych butelek PET.

 

RE:FILL to opracowany przez Kinnarps innowacyjny materiał wykorzystywany do wypełniania akustycznych ścianek działowych. W 50% pochodzi z recyklingu. 25% to odpady tekstylne z zakładu Kinnarps w Skillingaryd w Szwecji, a pozostałe 25% pochodzi z plastikowych butelek.

 

Innym przykładem wykorzystania surowców z recyklingu jest wprowadzony na rynek jesienią 2020 roku we współpracy z projektantką Charlotte von der Lancken stolik do kawy o nazwie TINNEF. Wyposażony jest w ramę z drewna jesionowego lub dębowego oraz top wykonany w 100% z przetworzonych plastikowych butelek. Każdy blat ma swój własny, unikalny wzór pochodzący  z plastikowych odpadów, który nadaje mu niepowtarzalny i intrygujący wygląd.

JAKOŚĆ NA LATA

Wszyscy poszukują produktów, które są funkcjonalne i trwałe, a jednocześnie przyjazne dla środowiska i kieszeni. W akredytowanym laboratorium badawczym Kinnarps wszystkie produkty są poddawane rygorystycznym badaniom jakościowym. Testy są przeprowadzane nie tylko zgodnie z przepisami, lecz także z wykorzystaniem doświadczeń rynkowych. Kinnarps istnieje od 80 lat i posiada szeroką wiedzę z dziedziny rozwoju zrównoważonych produktów. Produkty są testowane, aby uzyskać pewność, że sprawdzą się w warunkach, do których są przeznaczone. Dlatego np. biurka Kinnarps z elektryczną regulacją wysokości blatu z serii[P] i Oberon są testowane trzy razy bardziej intensywnie, niż wymaga tego norma branżowa (15 000 zamiast 5000 cykli), by służyły klientom przez długie lata, ponieważ trwalsze produkty zmniejszają koszty inwestycji oraz wpływ na środowisko.

DŁUGI CYKL ŻYCIOWY PRODUKTÓW

Kinnarps tworzy produkty o długim cyklu życia, które mogą być używane przez wiele lat. Przynosi to realne korzyści zarówno środowisku, jak i klientom. Dzięki produktom, które zostały zaprojektowane, by ułatwiać odnawianie i modernizację,  prostymi środkami możemy wydłużyć ich okres eksploatacji. Wystarczy pokryć sofę nową tapicerką, zamontować nowy blat stołu lub wymienić siedzisko i oparcie w fotelu obrotowym. Meble Kinnarps mogą zostać poddane renowacji, co pozwala w szybki i odpowiedzialny sposób dostosować się do nowych potrzeb.

Usługi biznesowe obiegu zamkniętego, które Kinnarps oferuje swoim klientom umożliwiają dłuższe korzystanie z produktów i bardziej efektywne podejście do aranżacji wnętrz. Należy jednak pamiętać, że obieg zamknięty nie jest równoznaczny ze zrównoważonym rozwojem. Rozwiązania tworzone w oparciu o krótkie cykle życia towarów napędzają tylko gwałtowne zużycie produktów i materiałów. Dlatego inicjatywy Kinnarps koncentrują się na tworzeniu i dostarczaniu w zrównoważony sposób rozwiązań i produktów, które służą przez wiele lat, również w zamkniętym obiegu materiałów. 

ODPOWIEDZIALNY TRANSPORT

NIEBIESKIE CIĘŻARÓWKI to unikalny system dostaw Kinnarps, który zapewnia pełną kontrolę nad procesem dystrybucji oraz korzyści wynikające z wydajniejszego i bardziej ekologicznego transportu. W ciężarówkach Kinnarps stosowany jest olej napędowy z surowców odnawialnych, co zmniejsza emisję dwutlenku węgla (o równowartość 358 okrążeń samochodem kuli ziemskiej). Specjalny system załadunku pozwala zwiększyć liczbę produktów przewożonych w każdej ciężarówce. Zamiast jednorazowych opakowań do transportu produktów Kinnarps używane są koce z włókniny, które wracają do zakładów produkcyjnych i są wykorzystywane ponownie. Dzięki temu każdy transport mebli Kinnarps oszczędza aż 270 kg opakowań!

To sprawia, że system logistyczny Kinnarps jest wyjątkowy i charakteryzuje się wysoką efektywnością. Pakując produkty w koce zamiast jednorazowych pudeł kartonowych, można załadować o 50% więcej mebli niż wynosi średnia w branży, co oznacza, że tam, gdzie inni producenci potrzebują trzech ciężarówek, Kinnarps używa tylko dwóch. Co więcej, system ten skraca także czas montażu mebli u klientów. 

Obecnie można zaobserwować wzrastające znaczenie zrównoważonego rozwoju w wyborze wyposażenia do wnętrz publicznych. Nowe pokolenie pracowników stawia firmom wysokie wymagania. Przyszli decydenci nie będą usatysfakcjonowani zakupem na podstawie metki – chcą widzieć rezultat swoich wyborów. Działom zakupów już nie wystarcza, że dostawca odhaczy odpowiednie pole w kwestionariuszu. Musi udowodnić, że podejmuje realne działania na rzecz ochrony zasobów, klimatu, wykazuje się społeczną odpowiedzialnością i zależy mu na dobrostanie pracowników. W odpowiedzi na te oczekiwania także rosnąca liczba deweloperów decyduje się na certyfikowanie biurowców według standardów zrównoważonego rozwoju, na przykład LEED. Dotyczy to całości projektu - również wyboru mebli i wyposażenia wnętrz. 

Kinnarps postrzega zrównoważony rozwój holistycznie i pracuje w ten sposób od początku swojego istnienia, pomagając swoim klientom w osiągnięciu tego samego celu, oferując produkty, które można modernizować i wykorzystywać ponownie, dostarczając przemyślane, elastyczne, wielofunkcyjne i trwałe rozwiązania do aranżacji przestrzeni pracy. 

Zainteresowanych działaniami Kinnarps zna rzecz zrównoważonego rozwoju oraz celami firmy na przyszłość zachęcamy do odwiedzenia strony: https://www.kinnarps.pl/o-kinnarps/srodowisko/.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.